محصولات کشاورزی

اگر به لیست کالاهای صادراتی ایران نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که بخش کشاورزی در اقتصاد ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل آگاهی از آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی امری ضروری خواهد بود. بی‌توجه بودن دولت‌های چند سال گذشته سبب شده است که واردات محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر نسبت به صادرات، فزونی بگیرد. در یک تحقیق به دست آمده میزان صادرات و واردات محصولات باغی و کشاورزی به مدت ۱۷ سال مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شده است که آمار واردات هر سال نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی شامل اقلامی می‌شود که در زنجیره تولید و تامین کردن نیازهای اساسی بدن انسان مثل پروتئین، چربی و کربوهیدرات استفاده می‌شوند. محصولاتی مانند غلات، غذای مربوط به دام، گوشت و شکر در این دسته قرار می‌گیرند. در مقابل این محصولاتی مثل سبزیجات و میوه‌ها اگرچه برای بدن مورد نیاز هستند اما نیازهای اساسی بدن را تامین نمی‌کنند. با این حال ارائه یک لیست از محصولات کشاورزی به صورت خاص تاکنون در نظر گرفته نشده است که بر اساس آن بتوان یک دسته‌بندی کامل و جامع در جهت آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی ارائه کرد. اگر بتوان موارد و اقلام گفته شده را محصولات کشاورزی دانست، می‌توان گفت واردات کشاورزی ایران در سال پیش در حدود ۷میلیارد دلار بوده است. انتشار این آمار می‌تواند جهت آگاه سازی جامعه ارزشمند قلمداد شود.

تعریف دقیق از محصولات کشاورزی سبب می‌شود که آماردهی دقیق در زمینه صادرات و واردات انجام شود و علاوه بر بستن راه بر روی سوء استفاده، می‌تواند معیارهای تکمیل گزارش را برای دقت هر چه بیشتر در اختیار کارشناسان قرار دهد که بهتر بتوانند اندازه‌گیری کنند. اگر لیست محصولات اساسی کشاورزی به‌طور دقیق و جزئی مشخص شود و هر فرد بتواند با مراجعه به آمار واردات کالا، میزان محصولات اساسی را محاسبه کند، این آمار دقیق، ثابت و ارزشمند خواهد بود. لذا برای ارائه آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی به طور دقیق توسط جهاد کشاورزی، باید محصولات کشاورزی به طور دقیق مشخص و تعریف شوند تا زمینه برای شفاف سازی فراهم شود.

محصولات کشاورزی

نگاهی به آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی قبل از انقلاب

اگر روند آمار صادرات و واردات ایران را از سال‌های پیش از انقلاب بررسی کنیم خواهیم دید که با افزایش قیمت نفت و بالا رفتن درآمد ایران از این لحاظ، واردات محصولات کشاورزی هم فزونی یافت. بالا رفتن درآمد نفت سبب شد که محصولات کشاورزی بیشتری از خارج به ایران وارد شود و همین امر سبب بی‌توجهی به امر کشاورزی شد. به این صورت در سال‌های پیش از انقلاب واردات محصولات کشاورزی به رشد ۳۵/۳۶درصد در سال رسید. آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی قبل از انقلاب، نشان می دهد که گندم، برنج، قند و شکر، چای میوه جات، روغن نباتی، گوشت و لبنیات از عمده‌ترین محصولات وارداتی بوده است. صادرات محصولات کشاورزی در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در حدود ۳/۷ درصد رشد در سال بوده است که با محاسبه فرش رقم آن در ۱۷ سال گذشته از ۷۷۲۶ میلیون ریال به ۲۵۶۰۵ میلیون ریال رسید.

آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر

نگاهی به میزان صادرات و واردات محصولات باغی کشاورزی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که صادرات بخش کشاورزی در فروردین سال ۱۳۹۷ در حدود ۷۰۹.۲۹  هزار تن به مبلغ ۴۵۳.۳۴ میلیون دلار است که در مقایسه با آمار واردات قبل، تراز منفی داشته است. یکی از دلایلی که سبب تکرار تراز منفی در بخش کشاورزی و صنایع غذا شد این بود که با گذشت هر سال بر میزان مواد وارداتی در بخش کشاورزی افزوده می‌شود. به طوری که حتی در مواردی دیده شد که هندوانه نیز جزو محصولات وارداتی شناخته شد. نگاهی به آمارهای منتشره  از سوی جهاد کشاورزی نشان می‌دهد که محصولاتی مثل هندوانه، گوجه فرنگی، سیب، سیب زمینی، پیاز و موسیر به عنوان مهم‌ترین و بیشترین اقلام صادراتی ایران محسوب می‌شوند. محصولی که بیشترین ارزآوری را در این زمینه دارد هندوانه و گوجه فرنگی است. سیب و مغز پسته، بستنی و خرما در رده بعد قرار دارند. این در حالی است که این محصولات جزو گران‌ترین محصولات کشاورزی نبوده اما در زمره سودآورترین اقلام در زمینه صادرات محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر این آمار نشان می‌دهد که اقلام وارداتی شامل واردات ۶۱۹.۷ هزار تن ذرت دام، ۳۶,۲۴۵ هزار تن سویا، ۱۴,۱۴۰ هزار تن جو ، ۶۶.۰۵ هزار تن برنج و ۵۱.۸ هزار تن کنجاله سویا هستند. برخی از این محصولات در دسته گرانترین محصولات شناخته می‌شوند که سویا با ۱۵۴.۹ میلیون دلار ، ذرت دام با ۱۳۸.۳۵ میلیون دلار، برنج با ۶۲,۶۸ میلیون دلار و قطعه‌های بدون استخوان گاو با حدود ۴۲.۵۲ میلیون دلار ارز به عنوان اصلی‌ترین محصولات وارداتی شناخته شده‌اند.

محصولات کشاورزی

نگاهی دقیق تر به آمار صادرات محصولات کشاورزی در سال گذشته

طبق آمار اعلام شده در شش ماه اول سال۱۳۹۷، صادرات محصولات کشاورزی در حدود ۳ میلیون و۵۱۴ هزار تن و ارزش ۳۱۴۹میلیون دلار برآورد شده است. این مقدار نسبت به سال های قبل در حدود 27 درصد افزایش داشته است. اقلام صادراتی در این مورد محصولاتی مثل انواع میوه درختی، سبزیجات، زعفران و ماهی را شامل می‌شد. بیشترین میزان این محصولات به کشورهایی مثل عراق در حدود ۴۰درصد، افغانستان ۱۳درصد، امارات متحده عربی در حدود ۸/۶درصد  و کشورهایی مثل پاکستان، روسیه، هند و آلمان در رده‌های پایین‌تر قرار داشتند.

نگاهی دقیق تر به آمار واردات محصولات کشاورزی در سال گذشته

آمار واردات محصولات کشاورزی نشان می‌دهد که در زمینه واردات در شش ماه اول سال ۹۷ در حدود ۹ میلیون و ۶۲۵هزار تن با مبلغ ۵۲۹۷ میلیون دلار از نظر وزن در حدود ۵۹درصد و از لحاظ ارزش در حدود  ۲۳درصد واردات کل کشور را به خود اختصاص می‌دهند. محصولات وارداتی شامل ۹۷۱ میلیون دلار ذرت،۹۶۷میلیون دلار برنج، ۷۰۵میلیون دلار دانه سویا، ۴۶۲میلیون دلار روغن نباتی، ۳۵۸میلیون دلار گوشت قرمز، و دیگر محصولات را شامل می‌شد. متوسط قیمت هر تن کالا در زمینه واردات در شش ماه اول سال ۹۷ در حدود ۵۵۰ دلار بوده که در مقایسه با قیمت هر تن کالای وارداتی در کل کشور۸.۵۹ درصد کمتر بوده است. کشورهایی که ایران از آنها محصولات کشاورزی وارد می‌کند شامل هند، سوئیس، امارات متحده عربی، سنگاپور، هلند، انگلستان، برزیل و ترکیه هستند.

به این صورت برای داشتن آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی به صورت دقیق، باید صادرات و واردات را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ