آمار واردات گمرک

بر طبق آمار واردات گمرک، هر ساله اقلام بسیار گوناگون در مقادیر مختلف و از کشورهای دور و نزدیک وارد ایران می شوند که نوع کالا، حجم و وزن ورودی و کشور مبداء همواره در حال تغییر است. تغییر شرایط سیاسی و تحریم ها بخصوص در چندین سال اخیر باعث می شود نتوان آماری دقیق و ثابت از واردات کشور ارائه داد. اما به طور کلی با کمی بررسی و مطالعه میتوان دریافت چه کالاهایی بیش از همه در ایران طرفدار دارند و در مقادیر زیاد وارد می شوند و یا کدام کشورها در صادرات کالاهای خود به کشور ایران صدرنشین هستند.

 


واردات چمدانی ایران

واردات چمدانی ایران

پرطرفدارترین کالاهای وارداتی بر اساس آمار واردات گمرک

برای آگاهی از آمار واردات، گمرک میتواند بهترین گزینه باشد. هر ماه و هر سال آمارهایی از میزان واردات و صادرات ایران و مبادلات تجاری خارجی منتشر می شود. مطابق با این آمار، میتوان عمده کالاهای وارداتی به ایران را موارد زیر دانست:

 

ذرت دامی

ذرت دامی نیز همواره یکی از کالاهای اساسی است که بر طبق آمار گمرک، در جایگاه بالایی میان سایر اقلام وارداتی قرار می¬گیرد که در ماه¬های نخست سال 1397 چند صد هزار تن از آن با ارزش حدوداً 700 میلیون دلار وارد ایران شده است.

جو

واردات جو به ایران در سال 97 با افزایش بسیار زیادی روبرو بوده است به طوری که بر طبق آمار واردات گمرک در چهار ماه اول، میزان جو ورودی به کشور از نظر وزنی 93 درصد و از نظر ارزش پولی 137 درصد افزایش داشته است.

 

برنج

برنج در میان کالاهای وارداتی از اهمیت بسیاری برخوردار است و تنها در ماه¬های ابتدایی سال، در مقادیر بالا (بیش از 600 هزار تن) به ایران وارد شده است. آمار واردات گمرک نشان میدهد واردات برنج در سالی که گذشت هم از نظر وزنی و هم ارزش پولی، نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

لوبیای سویا

لوبیای سویا نیز یکی دیگر از اقلام وارداتی به ایران است که معمولاً در میان 5 کالای اول قرار می¬گیرد. آمار سال 1397 نشان می¬دهد این کالا با افزایشی در حدود 40 درصد در واردات نسبت به سال اخیر روبرو بوده است و اگر تنها آمار 4 ماه اول سال را در نظر بگیریم، لوبیای سویا در وزنی نزدیک به 1 میلیون تن وارد کشور شده است.

قطعات بدون استخوان گاو (منجمد)

آمار نشان می¬دهد در لیست کالاهای اساسی وارداتی در چندین ماه نخست سال 1397، گوشت منجمد گاو رتبه بالایی داشته است. واردات این کالا موجب ورود بیش از 100 میلیون دلار ارز به ایران تنها در 4 ماه اول سال شده است. آمار واردات گمرک در سال¬های اخیر نشان می¬دهد، واردات گوشت منجمد در سال 1397 نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

کنجاله و آخال جامد

شاید به نظر برسد این مواد طرفدار زیادی نداشته باشند اما حقیقت این است که کنجاله و آخال نیز، چه به صورت فشرده و چه خرد شده، یکی از اقلامی است که در لیست کالاهای عمده وارد شده به ایران قرار می گیرد. اما تفاوت این کالا با اقلامی که قبلاً ذکر شد این است که بر طبق آمار واردات گمرک، آمار واردات کنجاله و آخال با کاهش نسبت به سال های پیش روبرو بوده است.

 


آمار واردات چمدانی ایران

واردات چمدانی نیز یکی دیگر از روش¬های واردات کالا به ایران است که در آمار واردات گمرک جای می¬گیرد. مسافرانی که قصد دارند در کنار سفر، تعدادی کالا را نیز همراه خود به کشور وارد کنند، می¬توانند با رعایت قوانین و مقررات لازم بدون دردسر این کار را انجام دهند. در واقع وارد کردن اقلام مصرفی توسط مسافران از نظر قوانین کشور غیرمجاز نیست و اگر بر طبق مقررات انجام شود، مسافران ملزم به پرداخت عوارضی که عوارض گمرک نام دارد، نیستند. از جمله کالاهایی که برای واردات چمدانی به نظر مناسب و البته پرطرفدار هستند عبارتند از:

  • دارو

برخی مسافران با سفر به کشورهای خارجی اقدام به خرید و وارد کردن دارو نیز می نمایند. لازم است توجه شود که واردات چمدانی دارو تنها در صورتی مجاز است که نسخه پزشک ارائه شود. البته با این حال نمی توان هر میزان دارویی را وارد کشور کرد زیرا قوانین گمرک برای این موضوع محدودیتی در نظر گرفته است. اگر مسافران به دنبال معافیت از پرداخت عوارض گمرکی باشند نباید بیش از ده شیشه آمپول، سه بسته قرص، پنج بسته پماد، ژل یا کرم، پنج شیشه ی شربت و پنج شیشه قطره دارویی همراه خود داشته باشند.

  • کالاهای آی تی

بر طبق آمار واردات گمرک، علاقه مسافران به واردات وسایلی نظیر موبایل، ¬لپ¬تاپ، هدفون و … زیاد است. اما در این باره قوانینی وجود دارد از جمله این که برای واردات کالاهایی که در این حوزه قرار می¬گیرند، باید آن¬ها را از حالت آکبند خارج کرد. در واقع این اقلام تنها به صورت دست دوم مجاز به ورود هستند. البته گوشی موبایل از این قاعده مستثنی می¬باشد.

 

  • قطعات خودرو

قطعات خودرو نیز یکی دیگر از اقلامی است که توسط مسافران وارد کشور می شود. در واقع این مسافران دو دسته هستند، دسته اول کسانی که قطعه ای را برای مصرف شخصی، برای خودروی خود وارد می کنند و دسته دوم افرادی که معمولاً قصد دلالی قطعات خودروهای خارجی را دارند. به طور کلی به دلیل هزینه هایی که به دنبال اضافه بار بر مسافر تحمیل می شود، واردات قطعات الکترونیکی نسبت به قطعات خودرو طرفدار بیشتری دارد.

  • موجودات زنده

طبق آمار واردات گمرک، برخی از مسافران علاقه مند هستند گیاهان طبیعی و یا حیوانات زنده را از خارج کشور وارد ایران نمایند. اما باید در نظر گرفت که واردات موجودات زنده از این دست به راحتی سایر اقلام نیست. زیرا لازم است گیاهان یا حیوانات ابتدا توسط گمرک قرنطینه شوند و تنها در صورتی که ثابت شود هیچ آلودگی یا بیماری خاصی به همراه ندارند وارد ایران می شوند. البته به طور کلی به نظر می رسد واردات گیاه و گل از لحاظ ارزش مالی نیز به صرفه نباشد.

  • طلا

واردات طلا توسط مسافران به طور کلی ممنوع نیست ولی قوانین خاصی دارد. افرادی که می خواهند طلا وارد ایران کنند اما عوارض گمرکی پرداخت ننمایند باید دقت داشته باشند که میزان طلای ورودی آن ها از 150 گرم بیشتر نباشد. هر چند آمار واردات گمرک نشان می دهد طلا یکی از اقلامی است که در زمره واردات چمدانی مسافران قرار می گیرد ولی باید توجه داشت که این طلا نباید به صورت آب شده و شمش باشد بلکه تنها باید به صورت زیورآلات و جواهرات وارد شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ