Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

آموزش ترخیص کالا

کسب آموزش ترخیص کالا برای تمام افرادی که قصد خارج کردن کالای خود را از گمرک دارند، مورد نیاز است. برای ترخیص کالا باید یک سری فعالیت­هایی انجام، هزینه­هایی پرداخت و مجوزهایی تهیه شود که در مجموع تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا خوانده می­شود. بسته به این که سرمایه­گذار به دنبال وارد کردن کالایی باشد یا صادر کردن آن و با توجه به مسیر گمرکی مورد نظر، به مدارک مختلف و ذر از مراحل گوناگون نیاز است که این باعث اهمیت پیدا کردن آموزش ترخیص کالا از گمرک می­شود. برای مثال در مواردی که واردات قطعی کالا مد نظر باشد، یعنی قرار بر این باشد که کالایی به ایران وارد شده و همین جا بماند، باید مبلغی با عنوان حقوق گمرکی پرداخت شود که برای سایر کالاها تعریف نمی­شود. به همین دلیل لازم است از پیچ و خم­های ترخیص کالاهای تجاری آگاهی لازم و کامل داشت.

آموزش ترخیص کالا

آموزش ترخیص کالا

 


آموزش ترخیص کالا، مرحله به مرحله

برای ترخیص کالا از گمرک باید از مراحل گوناگونی عبور کرد و در هر مرحله رعایت دقت لازم برای جلوگیری از ایجاد مشکل و موانع بر سر راه ترخیص، لازم است. در ادامه آموزش ترخیص کالا از گمرک به صورت قدم به قدم ارائه خواهد شد:

 

مرحله اول، ورود داده­های اطلاعاتی و تنظیم سندها

هنگامی که کالای مورد نظر به گمرک وارد می­شود، صاحب کالا باید سندهای مربوط به کالا را آماده ارائه نماید، آن­ها را مورد بررسی و کنترل­های لازم قرار دهد و در نهایت برای تنظیم اظهارنامه گمرکی آماده شود. به همین دلیل لازم است در این بخش از آموزش ترخیص کالا، به معرفی اسنادی که برای تنظیم اظهارنامه برای واردات قطعی مورد نیاز هستند، پرداخته شود:

 • حداقل یک کپی از کارت بازرگانی که دارای اعتبار باشد، باید تهیه شود.
 • فرم اظهارنامه برای کالا باید در سامانه EPL گمرک تنظیم و سپس ثبت شود.
 • قبض انباری که کالا در آن انبار شده، بارنامه و ترخیصیه باید آماده شوند.
 • پیش­فاکتور باید ارائه گردد.
 • گواهی مبداء حتماً باید در دسترس و آماده ارائه باشد.
 • سیاهه یا فاکتور خرید تهیه شود.
 • لیست عدل­بندی کالا، مدرک بیمه و مجوزی با عنوان ثبت سفارش باید تهیه و تنظیم شود.
 • اگر پرداخت بهای کالا به روش اعتبار اسنادی باشد لازم است نامه برات یا اعلامیه تأمین ارز آماده گردد.
پیشنهاد مطالعه
شرکت ترخیص کالا از گمرک

اگر خریدار به طور کامل با آموزش ترخیص کالا آشنا باشد می­داند که مدارکی وجود دارند که بر حسب مورد و با توجه به نوع و شرایط ترخیص ممکن است مورد نیاز باشند که شامل موارد زیر می­شوند:

 • مجوزهای قانونی گوناگون مانند مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز انرژی اتمی، مجوز قرنطینه و …
 • بروشور یا کاتالوگ کالا
 • اگر در مقابل صادرات، واردات انجام شود باید پروانه صادراتی نیز تهیه شود.
 • کارت حق العملکاری و یا وکالت­نامه رسمی از صاحب کالا

لازم به ذکر است که همه این مدارک در بدو شروع مراحل ترخیص کالا مورد نیاز نیستند بلکه در حین مراحل و یا بعد از تکمیل اظهارنامه به آن­ها احتیاج است. ولی به طور کلی اغلب مدارک و اسناد ذکر شده در بالا باید به درستی و با دقت تهیه شوند تا با تکیه بر آن­ها صاحب کالا بتواند فرم پیش­نویس اظهار کالا به گمرک را تنظیم و تکمیل نموده و در اخر به ثبت برساند.

مرحله­ای مهم در آموزش ترخیص کالا: تنظیم اظهارنامه

تنظیم اظهارنامه امری بسیار مهم و دقیق است که اگر در آن اشتباهی صورت بگیرد می­تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. در حال حاضر برای تکمیل این فرم صاحب کالا احتیاجی به مراجعه حضوری ندارد بلکه از طریق سیستم آنلاین EPL می­تواند فرم پیش­نویس را دریافت کرده و آن را تکمیل کند. سپس کلیه اطلاعات را به طور دقیق در سامانه ثبت نماید. در آخر فرم تکمیل شده اظهار نامه باید توسط صاحب کالا به امضاء رسیده و به دایره احراز هویت گمرک تحویل داده شود.

پیشنهاد مطالعه
ترخیص کالا در قشم

امکانی که در سال­های اخیر برای بازرگانان فراهم شده این است که افراد هنگامی که برای اولین بار کالایی برای اظهار به گمرک دارند، اطلاعات خود را به صورت کامل به سیستم کدینگ گمرک ارائه می­دهند. در این حالت یک کد به نام شماره کدینگ به آن­ها تعلق می­گیرد تا برای دفعات بعد بتوانند به سادگی اطلاعات خود را در سیستم گمرک با این کد بازیابی نمایند و احتیاجی به وارد نمودن چندباره اطلاعات نباشد.

 

اظهار نهایی کالا

برای آموزش ترخیص کالا به صورت کامل و دقیق باید در نظر داشت که اظهار کالا تنها با تهیه فرم اظهارنامه و تحویل آن به بخش احراز هویت، انجام نمی­شود. بلکه پس از این مرحله  می­توان گفت بررسی­ها و کنترل­های گمرک آغاز می­شود. در این هنگام شماره­ای که به نام شماره کوتاژ معروف است به اظهارنامه اختصاص داده شده و در آن درج می­گردد. اکنون می­توان کالا را اظهار شده در نظر گرفت. مدارک تهیه شده در مراحل قبل به اظهارنامه پیوست و اظهارنامه لاک و مهر می­شود. از این مرحله به بعد صاحب کالا اجازه دست­کاری هیچ یک از اسناد را بدون اطلاع گمرک ندارد.

احراز مالکیت و احراز شرایط

در این مرحله از مراحل آموزش ترخیص کالا به معرفی احراز مالکیت و سپس صلاحیت مالک پرداخته می­شود. گمرک در این مرحله بررسی­هایی انجام می­دهد تا اطمینان حاصل کند مالک کالای اظهار شده به درستی معرفی شده باشد. اسنادی مانند مدارک خرید، مدارک حمل کالا و حواله ترخیص می­تواند مالکیت صاحب کالا را به اثبات برساند. بعد از آن نوبت به احراز شرایط یا احراز صلاحیت مالک می­رسد. یعنی گمرک بررس می­کند که مالک کالا به گمرک بدهی نداشته باشد، کارت بازرگانی او دارای اعتبار باشد، مالک ممنوعیتی برای دخل و تصرف در اموالش نداشته باشد و هر گونه موانع قانونی برای شرکت فرد در فعالیت­های تجاری کنترل می­شود.

پیشنهاد مطالعه
ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

کنترل اسناد

در این بخش از ترخیص کالا گمرک بررس می­کند که اسناد ارائه شده با آن چه در اظهارنامه بیان شده مطابقت داشته باشند. اگر کسی به دنبال آموزش ترخیص کالا از گمرک است خوب است بداند بسیاری از اسناد مورد نیاز باید در این مرحله حتماً آماده باشند اما برخی از آن­ها را ضمن ارائه تعهد رسمی می­توان در پایان و قبل از خارج کردن کالا از گمرک ارائه داد.

مسیر ترخیص کالا و ارزیابی

هر محموله­ای از یک مسیر خاص مراحل ترخیص را پشت سر می­گذارد که تعیین این مسیر به عهده گمرک است. سیستم کامپیوتری گمرک با در نظر گرفتن شرایط و نوع کالا و گاهاً حتی تصادفی، هر یک از مسیرهای سبز، زرد و قرمز را برای ترخیص محموله تعیین می­نماید. این مسیرها مشخص می­کنند که برای ترخیص کالا به چه کنترل­ها و بررسی­هایی نیاز است.

اگر مسیر انتخابی سیستم قرمز باشد، گمرک یک کارشناس ارزیاب را برای انجام بررسی­های لازم در نظر می­گیرد. در اینجا در واقع آموزش ترخیص کالا به مراحل پایانی نزدیک شده است. پس از انجام تمام بررسی­ها اگر مشکلی نباشد صاحب کالا با پرداخت هزینه­های گمرک و انبارداری و حمل و نقل می­تواند کالای خود را ترخیص نماید.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ