ارزش گذاری کالا در گمرک

امروزه برای داشتن اقتصادی پویا و قوی بایستی روزانه هزاران معاملات خارج از کشور صورت بگیرد تا با ورود و خروج ارز به کشور بتوان اقتصاد کشور را مهار کرده و سیاست های قیمت گذاری را در بازار تغییر داد. در این مسیر همواره برای تاجران چه برای صادرات و چه برای واردات آشنایی با اصول ارزش گذاری کالا در گمرک اهمیت بالایی دارد.

شما می توانید شاهد ورود و خروج میلیون ها تن محصول و کالا از داخل کشور به خارج و از کشورهای مختلف به داخل کشور بود. افراد بسیار زیادی در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می کنند و این امر سبب شده است که قوانین و مقرراتی را برای انجام این چنین فعالیت های از قبل تهیه و تنظیم گردد. یکی از مهم ترین موضوعاتی که بیشتر واردکنندگان و صادرکنندگان در مورد آن می خواهند اطلاعاتی را به دست بیاورند، درباره ارزش گذاری کالا در گمرک می باشد که به این موضوع در ماده های ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ قوانین تجارت پرداخته شده است و شما می توانید برای به دست آوردن اطلاعات کلی در این خصوص به این ماده ها مراجعه کنید.

ارزش گذاری اجناس در گمرک به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه مقاله سعی بر آن خواهد بود تا در مورد ارزش گذاری کالا برای محصولات صادراتی و ارزش گذاری اجناس وارداتی توضیحاتی را برای شما عزیزان علاقمند به این اطلاعاتی را ارائه دهیم.

قبل از پرداختن به این موضوعات ناگفته نماند که شما می توانید دقیق ترین و به روزترین قوانین مربوط به ارزش گذاری در مورد کالاهای صادراتی و وارداتی را از همکاران ما جویا باشید. شرکت بازرگانی آوات با داشتن با تجربه ترین و حرفه ای ترین کادر خود، توانسته است بهترین گزینه در زمینه ی مشاوره برای شما باشد و شما می توانید قبل از انجام هر گونه صادرات و واردات، اطلاعات لازم را به دست آورده و سپس تصمیم خود را در این زمینه بگیرید.

ارزش گذاری اجناس در گمرک برای محصولات صادراتی

همان طور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، یکی از بخش های ارزش گذاری محصولات، ارزش گذاری محصولات صادراتی می باشد که عبارت است از هزینه بیمه به علاوه قیمت فروش کالا، هزینه های مربوط به حمل و نقل و دیگر هزینه هایی که تا ترخیص کالا از گمرک بایستی پرداخت شود. تمام این هزینه ها از روی اسنادی که صدر کننده ارائه داده است محاسبه و بر آورد می شود که در صورت عدم ارائه هر گونه اسناد، مسئولان ارزش گذاری بر اساس قیمت عمده محصول در بازار و با استعلام از سازمان های ذی ربط ارزش گذاری های خود را انجام می دهند.

در صورتی که ارزش گذاری با موفقیت انجام نگردد گمرک می تواند بعد از ترخیص کالا نیز راجع به ارزش محصولات صادر شده تحقیق کرده و بعد از رسیدن به نتیجه کلی، راجع به ارزش گذاری اعلام نظر داشته باشد؛ که در این صورت از صادرکننده تعهدی دریافت می شود که زمان رسیدگی به ارزش گذاری محصولات به بعد از ترخیص موکول شود.

ارزش گذاری کالا در گمرک

ارزش گذاری کالا در گمرک برای محصولات وارداتی

ارزش گذاری برای محصولات وارداتی بدین صورت است که ارزش قیمت خرید کالا به اضافه تمام هزینه هایی که صرف لجستیک و حمل و انتقال می باشند در ارزش گذاری کالا تاثیر مستقیم خواهد داشت؛ که این ارزش گذاری نیز توسط اسناد و مدارک ارائه شده به مسئولین و ماموران گمرک صورت خواهد گرفت. هم چنین نرخ و ارز اعلام شده را از بانک ملی استعلام کرده و به روز حساب می کنند. اگر شما در واردات محصولات خود هزینه های دیگری را نیز انجام داده اید بایستی اسناد مربوط به آن ها را به گمرک اعلام کنید تا بر ارزش گذاری محصولات وارداتی شما تاثیر داشته باشد؛ که از جمله این هزینه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظروف و محفظه ها
 • هزینه های طراحی و مهندسی در سایر کشورها
 • حقوق مالکیت معنوی
 • هزینه های مربوط به حق واگذاری

البته یک سری از هزینه های نیز هستند که در ارزش گذاری کالاها هیچ گونه نقشی ندارند و شما از بابت این هزینه ها نمی توانید هیچ گونه انتظاری داشته باشید که از جمله این هزینه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت های از قبیل بازاریابی
 • هزینه های مربوط به نصب و ساخت
 • هزینه های مربوط به حمل و نقل بعد از ورود محصولات
 • حق تکثیر و تولید کالا در داخل کشور

 

اهمیت ارزش گذاری کالا در گمرک

امروزه ارزش گذاری کالا در گمرک را می توان از طریق سامانه جامع گمرکی به شکل آنلاین مشخص و تعیین نمود. شما می توانید با مراجعه به وب سایت اصلی دفتر بررسی و ارزش گذاری اجناس در گمرک فایل مربوطه را دانلود کرده و مورد مطالعه خود قرار دهید. توجه داشته باشید که در صورت برخورد با هر گونه مشکلی می توانید با همکاران ما در تماس باشید هم چنین در بسیاری از مواد تغییراتی در این ارزش گذاری ها رخ می دهد که در فیل مربوط لحاظ نشده است که در این صورت بهترین گزینه برای کسب اطاعات به روز موسسه بازرگانی آوات می باشد و شما می توانید با استعلام مبالغ ارزش گذاری، اقدام به واردات و صادرات داشته باشید. از اهمیت ارزش گذاری اجناس نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطلاع از عوارضی که برای واردات قطعی پیش بینی شده است.
 • ارزش گذاری باعث می شود که افراد از مالیت های تعلق گرفته فرار نکنند.
 • این موضوع بهترین راه برای مقابله با پول شویی می باشد و تمام ترفندهای موجود برای پول شویی را خنثی می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ