چرا استعلام قیمت حمل و نقل و وجود راه مطمئنی برای فهم مقدار دقیق این قیمت ها اهمیت دارد؟ در پاسخ باید گفت که روزانه مقدار زیادی بار از سراسر دنیا وارد ایران می شود و یا از این جا خارج می شود. این مقدار زیاد صادرات و واردات توسط تاجران و شرکت های مختلفی انجام می شود که بارهای خود را به شرکت های حمل متفاوت در سراسر دنیا فرستاده اند. اما تجارت برای اینکه سودآور باشد، باید دقیق باشد. اینکه در مرحله و هر شرایطی از تجارت چقدر هزینه برای تاجر ایجاد می شود، تعیین می کند که آیا تاجر برای انجام صادرات یا واردات اقدام می کند یا خیر. پس طبیعتا تاجر قبل از شروع کار خود، اقدام به برآورد قیمت های مختلف و هزینه های احتمالی در طول تجارت خود می کند. هزینه ها شامل موارد مختلف از جمله حمل و نقل است که مسئله استعلام قیمت حمل و نقل را بسیار پررنگ می کند. تاجر با اطلاع از قیمت های دقیق در هر باربری و مقدار بار خود، اقدام به انتخاب یک روش مناسب کرده و بار تجاری مورد نظر را به مقصد می فرستد.

استعلام قیمت و هزینه حمل و نقل کالا

روش های استعلام قیمت حمل و نقل:

شرکت های حمل و نقل امروزی برای اینکه با روش های ارتباطی و تبلیغاتی روز پیش بروند، علاوه بر داشتن دفتر حضوری، یک آدرس اینترنتی هم به شرکت حمل خود اختصاص می دهند. که منجر به روش های ارتباطی زیر می شود:

1 – حضوری:

شرکت های حمل همیشه یک دفتر مرکزی دارند که پاسخگوی متقاضیان است و کسانی که ترجیح می دهند به حضوری با مسئول این شرکت صحبت کنند، می توانند شخصا وارد دفتر مرکزی شرکت حمل مورد نظر شوند و سوالات خود را از مسئولان بپرسند.

2 – استعلام قیمت حمل و نقل به صورت تلفنی:

مسئولان شرکت حمل از طریق شماره تماس هم به متقاضیان کمک می کنند و اطلاعات کاملی از نحوه حمل و هزینه های آن را در اختیار متقاضی قرار می دهند. این شماره تماس ها را می توان به روش های مختلف یافت. روش های سنتی شامل گرفتن شماره از بقیه تاجران و غیره و روش های جدید شامل استفاده از سایت شرکت حمل و تبلیغات این شرکت می باشد.

3 – ایمیل و فکس:

این دو روش هم ارتباط را در قرن حاضر ساده کرده اند و تاجر می تواند با کمک ایمیل و فکس با شرکت حمل ارتباط برقرار کند و اطلاعات مورد نیازش را به دست آورد.

4 – سایت:

هر شرکت حمل معتبری در قرن حاضر دارای یک سایت مرتبط با شرکت است. و متقاضی می تواند از این طریق استعلام قیمت حمل و نقل را انجام دهد.

در واقع شرکت حمل فرمی را به صورت آنلاین در اختیار تاجر قرار می دهد. این فرم شامل اطلاعات مهم برای حمل و موارد تاثیر گذار در هزینه های حمل خواهد بود و بعد از اینکه تاجر این اطلاعات را برای شرکت حمل ارسال کرد، متخصصان شرکت حمل آن را چک می کنند و مقدار دقیق هزینه ها را به او اطلاع می دهند.

این فرم برای هر نوع انتقال کالا متفاوت است. یعنی بین فرم حمل برای خرده بار و بار کامل تفاوت وجود دارد و همینطور با توجه به روش های انتقال آن، تفاوت هایی در این فرم مشاهده خواهد شد.

باید برای استعلام هزینه های حمل، شهر اولیه و مقصد را تعیین کنید.

موضوعاتی که باید در فرم استعلام قیمت حمل و نقل بیان شوند:

  1. قبل از شروع به پر کردن فرم حمل، باید فرم درست را انتخاب کنید. چه شرکتی، چه باری و چه روشی مد نظر شما است؟ این موارد به شما می گوید که کدام نوع فرم حمل مناسب شما است. به طور کلی موارد مهمی که در فرم حمل اهمیت دارد را در این جا بیان می کنیم.
  2. کشور یا شهر مبدا و مقصد: اگر بار را برای صادرات یا واردات انتخاب کرده اید، یعنی بار برای حمل بین المللی در نظر گرفته شده، باید کشورهایی که بار به آن ها می رود را به عنوان مبدا و مقصد انتخاب کنید. اما اگر بار درون کشور جابجا می شود، از شما شهر و فاصله دقیق خواسته می شود.
  3. ترم حمل: یکی از مواردی که باید در فرم استعلام قیمت حمل و نقل بیان شود، ترم حمل است که به معنی نحوه حمل و تحویل بار به متقاضی یا نماینده او است.
  4. اسم فرودگاه، بندر و ….: در هر روشی که برای حمل بار استفاده می کنیم، مقصد متفاوتی در نظر خواهیم داشت. اینکه بار به کدام شهر در کشور و به طور دقیق کدام بندر یا فرودگاه تحویل داده می شود، مقدار هزینه را مشخص می کند.
  5. تعداد و مقدار کالا: طبیعی است که شرکت حمل برای جابجایی هر نوع بار یک مقدار پایه در نظر بگیرد و بعد با توجه به میزان بارهای خواسته شده برای حمل، قیمت دقیق تری را به متقاضی اعلام کند.
  6. در فرم استعلام قیمت حمل و نقل باید تعداد و نوع کامیون یا کانتینر را مشخص کرد. چون این موارد هم می تواند تغییراتی در هزینه نهایی حمل ایجاد کند.
  7. نوع کالا و اسم آن: انتقال هر نوع کالا نسبت به کالاهای دیگر متفاوت است. چرا شرایط نگهداری و تجهیزات لازم برای انتقال آن ها متفاوت است. پس علاوه بر تعداد و مقدار کالا، باید به طور دقیق نوع آن را هم بیان کنید.
  8. مشخصات متقاضی: در هر نوع کار اداری و تجاری از فرد متقاضی خواسته می شود تا هویت خود را مشخص کند و بعد درخواست خود را بیان کند. این اتفاق در فرم استعلام قیمت هم می افتد و از متقاضی حمل بار انتظار می رود که هویت خود را شفاف سازی کند.
  9. شما فرم را برای استعلام قیمت حمل و نقل می فرستید. اما تا اینجا شرکت حمل راهی برای پاسخ دادن به شما ندارد. در نتیجه در قسمت آخر فرم از شما خواسته می شود که حداقل دو روش تماس یعنی ایمیل و تلفن خود را در فرم درج کنید تا کارکنان شرکت حمل قادر به تماس با شما باشند.

وقتی فرم استعلام را کامل کرده و از قیمت های حمل آگاهی پیدا کردید، درباره اینکه بار خود را با شرکت حمل مورد نظر می فرستید یا نه، تصمیم گیری می کنید و در صورت دلخواه می توانید حمل بار خود را ثبت کنید.

مقاله مرتبط: حمل و نقل جاده ای بین ایران و روسیه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ