اقلام صادراتی ایران به استرالیا

اگر ایران به دنبال صادرات به کشورهایی مانند استرالیا است و اقلام صادراتی ایران به استرالیا هر ساله دستخوش تغییر هستند، این بدان معنا است که صادرات به استرالیا یا هر کشور دیگری میتواند موجب ارتقاء سطح تجارت در یک کشور و البته برای شرکت صادر کننده باشد.

صادرات به کشورهای خارجی هرچند با خطرها و ریسکهایی همراه است اما در مقابل وابستگی شرکت ها و تولیدکنندگان را بازارهای داخلی کاهش میدهد. به همین دلیل شرکت هایی که اقدام به صادرات خارجی کالاهای خود می کنند نسبت به رقبای خود که تنها در بازار داخلی فعال اند، موفق تر می باشند. یکی از مقصدهای مناسب صادرات می تواند استرالیا باشد. اما انتخاب کالاهای مناسب برای جایگیری در لیست اقلام صادراتی استرالیا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

صادرات به استرالیا

صادرات به استرالیا


چقدر درباره کشور استرالیا میدانید؟

قبل از این که به دنبال آگاهی یافتن از اقلام صادراتی ایران به استرالیا باشیم خوب است درباره این کشور توسعه یافته بیشتر بدانیم. استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیا (از لحاظ وسعت) است که در نیمکره جنوبی کره زمین قرار دارد. این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود است که در سال 1901 از بریتانیا جدا شده و به استقلال رسیده است.

پایتخت استرالیا شهر کانبرا است اما ممکن است اکثر افراد بیشتر با شهرهای بزرگ و مهم آن مانند سیدنی و ملبورن آشنا باشند. استرالیا مرز مشترک خاکی با سایر کشورها ندارد و توسط چندین دریا، اقیانوس و خلیج احاطه شده است. این کشور در قاره اقیانوسیه قرار گرفته است که کوچکترین قاره در کره زمین به حساب می آید.

اقتصاد استرالیا

بدون شک یکی از دلایلی که باعث شده است اقلام صادراتی ایران به استرالیا قابل توجه باشند، بستر مناسب این کشور برای تجارت است. استرالیا با داشتن اقتصادی که همواره رو به رشد است، تبدیل به محیطی امن و پایدار برای تجارت شده است. آمار نشان می دهد در طول 26 سال اخیر، اقتصاد این کشور شرایط کاملاً پایداری را پشت سر گذاشته است و شاید علت این امر وجود سرویس ها و مؤسسات قوی باشد که به عنوان پشتیبان اقتصاد این کشور مشغول به فعالیت هستند و استرالیا را در مقابل تغییرات جهانی در حوزه تجارت و اقتصاد مصون نگه می دارند. در نتیجه این کشور موفق شده است در جایگاه سیزدهم جهان از لحاظ اقتصادی قرار بگیرد.


روابط تجاری استرالیا با سایر کشورها

روابط تجاری و اقتصادی استرالیا با سایر کشورها در یک سطح بسیار قوی می باشد به طوری که اقلام صادراتی ایران به استرالیا در گستره ای متنوع قرار می گیرد. همانطور که کالاهای وارد شده به سایر کشورها از استرالیا نیز قابل توجه هستند. می توان گفت موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده است، استرالیا به تأمین کنندهای بزرگ برای کشورهای قاره آسیا و بازارهای حوزه اقیانوس آرام تبدیل گردد.

البته دولت این کشور در کنار تلاشی که برای توسعه تجارت دارد، سیاست ها و مقرراتی را نیز در نظر گرفته است تا از صنایع و تولیدات داخلی کشور نهایت حفاظت به عمل آید. بر طبق این مقررات اجازه واردات کالاهایی که ممکن است مخرب یا خطرناک باشند را به واردکنندگان نمی دهد.

کسب و کارها و شرکت های داخلی استرالیا برای توسعه کار خود میتوانند به واردات بپردازند و از کشورهای دیگر مانند ایران کالاهایی را وارد کنند اما باید حتماً نسبت به تمام مقرراتی که دولت تعیین کرده، مالیاتی که باید پرداخت کنند، مجوزها، نحوه معاملات، قرنطینه و … آگاهی کامل داشته باشند. اگر واردات بدون در نظر گرفتن الزامات دولتی انجام شود، اقلام صادراتی به استرالیا توسط ادارات مربوطه توقیف میگردد.


کالاهای تجاری (وارداتی و صادراتی) استرالیا

کالاهای عمده ای که از سایر کشورها وارد استرالیا می شوند طیف متفاوتی دارند که میتوانند شامل اقلام صادراتی ایران به استرالیا نیز باشند. اما به طور کلی اقلامی که به صورت عمده به استرالیا وارد می شوند عبارت اند از: وسایل نقلیه، ماشین آلات، کامپيوتر، سوخت (مانند نفت)، تجهیزات الکتریکی، فلزات، سنگ های قیمتی، تجهیزات پزشکی، مبلمان، پلاستیک، ساختمان پیش ساخته و …

استرالیا در زمینه صادرات نیز به اندازه کافی فعال است و کالاهایی مانند غلات، گوشت، کامپیوتر، سنگ معدن، آلومینیوم، دستگاه های پزشکی، مواد شیمیایی (غیر آلی) و فلز نیم سوخته را به سایر کشورها صادر میکند.


مهم ترین اقلام صادراتی ایران به استرالیا

هر چند با وجود تحریم ها در چند سال اخیر صادرات کالاهای ایرانی به سایر کشورها با محدودیت مواجه بوده است اما ایران توانسته ارتباط خود را با بازار جهانی همچنان حفظ نماید. از جمله کالاهایی که در گروه اقلام صادراتی ایران به استرالیا قرار می¬گیرند می¬توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کف پوش
 • خرما
 • مواد مرتبط با صنعت نساجی
 • گوشت یخ زده
 • تیزابه بی دانه
 • تجهیزات درمانی تنفسی
 • واکسن های مرتبط با دامپزشکی
 • مشعل کوره
 • مکمل دارویی
 • محصولات بهداشتی یا آرایشی
 • لاستیک چرخ
 • تجهیزات تشخیص بیماری های چشمی

 

در سال های اخیر دیده شده است که استرالیا حتی درخواست واردات دام از کشور ایران را داشته است. این نشان می دهد اقلام صادراتی ایران به استرالیا همواره در حال تغییر بوده و البته گستره وسیع و متفاوتی دارند.


شرایط و مقررات صادرات به استرالیا

تجارت با استرالیا برای هر کشوری ازجمله ایران می تواند سودمند باشد و لسیت اقلام صادراتی ایران به استرالیا می-تواند هر ساله پربارتر شود اما به این شرط که طرف معامله با این کشور از مقررات تجاری استرالیا از جمله مصوبات مربوطه از طرف وزارت امور داخلی، میزان مالیات ها یا عوارض و مجوزهای مورد نیاز اطلاع کافی داشته باشد. بدون شک صادرات می تواند مسیری برای رسیدن به موفقیتی دوچندان در حیطه تجارت باشد اما در هر صورت صادر کننده باید با یک برنامه مشخص و از پیش تعیین شده برای ارسال اقلام صادراتی به استرالیا قدم بردارد و پیش از آغاز کار تمام خطرات مسیر را پیش بینی کند.

حمل و نقل کالای مبادله شده، وضعیت سیاسی، مبادله ارز، مسائل حقوقی و .. همه از عواملی هستند که می¬توانند مشکل¬آفرین باشند و از پیش باید در نظر گرفته شوند.


مقررات گمرک استرالیا برای وارد کردن اقلام صادراتی ایران به استرالیا

برخی قوانین برای همه کالاهای وارداتی به استرالیا وجود دارند. برای مثال تمام اقلام صادر شده به این کشور باید به طور قانونی از مرز ترخیص شوند و هزینه های مربوطه مانند عوارض گمرک، مالیات کالای وارداتی، هزینه ترخیص کالا، خدمات مختلف واردات و … به طور کامل پرداخت شوند.

میزان و چگونگی این هزینه ها به نوع کالا و ارزش آن بستگی دارد. برخی از کالاهای وارداتی به استرالیا که قرار است وارد مرزهای این کشور شوند با محدودیت هایی به همراه هستند. حتی ورود برخی از کالاها طبق قوانین استرالیا به این کشور ممنوع است.

کالاهایی که مواد شیمیایی از نوع صنعتی دارند از جمله لوازم آرایشی، پلاستیک، جوهر، رنگ و … نمی¬توانند به راحتی به استرالیا وارد شوند بلکه از قبل باید در NICNAS ثبت شوند که این ثبت با هزینه¬های سالانه¬ای نیز همراه است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ