اقلام صادراتی ایران

هر کدام از کالاهای صادراتی ایران که برای فروش به بازارهای جهانی فرستاده می شوند، فرصتی توأمان برای تاجر و کشور مبداء جهت پیشرفت اقتصادی فراهم می سازند. ایران کشوری است که به واسطه واردات و صادرات با بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی در ارتباط است. مبادلات تجاری میان کشورها یکی از پایه های اصلی اقتصاد یک کشور است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. آشنایی با اقلام عمده صادراتی ایران برای آگاهی از تولیدات عمده و قدرتمند داخلی مورد نیاز است.

 


صادرات ایران

صادرات ایران

میعانات گازی در جایگاه نخست لیست کالاهای صادراتی ایران

ایران دارای صادرات نفتی و غیرنفتی متفاوتی است که برخی اقلام از این میان بیشترین آمار صادرات را دارند.میعانات گازی از جمله اقلامی است که در لیست کالاهای صادراتی ایران جایگاه نخست را دارد. بعد از آن می توان پروپان مایع و روغن های سبک را اقلام صادراتی پرطرفدار بعدی دانست. همچنین متانول یکی دیگر از موادی است که هر ساله میزان زیادی از آن به کشورهای خارجی صادر می شود و از این راه عایدی بسیاری برای کشور به همراه دارد.

سایر کالاهایی که به صورت عمده و در مقادیر بسیار زیاد به کشورهای خارجی صادر می شوند عبارتند از:

  • سنگ آهن
  • پسته تر یا خشک
  • محصولات شیمیایی مختلف مانند اوره، انواع پلیمرها، هیدروکربورهای حلقوی
  • کنسانتره مس
  • کفپوش های ساخته شده از پشم و موی حیوانات

گران‌ترین کالای صادراتی ایران

هر چند شاید درصد بسیاری از صادرات ایران متعلق به نفت و مشتقات آن باشد، اما گران بهاترین محصولاتی که هر ساله به بازارهای خارجی صادر می گردند در گستره وسیع تری قرار دارند. کالاهایی مانند صادرات فرش ، صنایع دستی مرصع، فلزات گران بها و ترکیبات طلا، ساعت مچی (غیربرقی)، ترکیبات آلی، واکسن، سمعک و داروهای حاوی پنی سیلین از جمله گران قیمت ترین اقلام صادراتی ایران می باشند که با بهای بالا به کشورهای خارجی مختلف فروخته و ارسال می شوند.

کشورهای مقصد کالاهای گران ایرانی

خوب است نگاهی نیز به اسامی کشورهایی انداخت که میزبان گران ترین اقلام صادراتی ایران هستند. کشورهایی نظیر کوبا، اسکاتلند، لوکزامبورگ، بولیوی، آمریکا، سوئیس، دومینیکن، گینه-بیسائو، سوریه و آلمان از جمله خریداران اقلام گران قیمت (غیرنفتی) ایرانی با بالاترین معدل ارزش صادراتی در سال های اخیر بوده اند. جالب است که حتی برخی از کشورهایی که نام آن ها به گوش مردم عامه ایرانی ناآشنا است، در زمره کشورهای مقصد کالاهای گران ایرانی قرار گرفته اند.

 


کالاهای صادراتی ایران به کدام کشورها فرستاده می شوند؟

آمار گمرک در سال 1398 نشان می دهد که می توان مقاصد عمده کالاهای ایرانی را 5 کشور زیر دانست:

روسیه

روسیه کشوری صنعتی است و فرهنگی مصرف گرا دارد. این کشور به واردات کالا متکی است. مشاهده لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه، نشان می‌دهد که این کشور تا چه حد به واردات وابسته است. کالاهای صادراتی ایران به روسیه با کیفیت بالایی ارائه می‌شوند. ارزش واردات کالا در کشور روسیه در حدود ۱۳۰میلیارد دلار ارزیابی شده است.

عراق

یکی از کشورهایی که کالاهای بسیاری را از ایران وارد می کند کشور همسایه عراق است. این کشور تا قبل با چین که رتبه نخست واردات از ایران را داشته و سایر میزبانان کالاهای ایرانی در رقابت بوده است و در سال جاری توانسته در این رقابت پیروز شود. در نیمه اول سال 97، عراق رتبه نخست را در واردات اقلام صادراتی ایران داشته و با رشدی 55 درصدی در این زمینه مواجه بوده است. ارزش کالاهای صادراتی به عراق در نیمسال اول 97 در حدود 21 درصد از ارزش کل اقلام صادراتی می باشد.

چین

کشور بزرگ چین نه تنها یکی از صادر کنندگان عمده کالا به ایران است بلکه جزء وارد کنندگان اصلی اقلام صادراتی ایران نیز به حساب می¬آید. رقابت چین با عراق و سایر کشورهای پیشتاز در میزبانی کالاهای ایرانی نزدیک است به طوری که در نیم سال اول 1397، کالاهای صادراتی به چین سهمی 78/19 درصدی در ارزش کل کالاهای صادراتی ایران داشته است. با این وجود صادرات ایران به چین نیز با افزایش تقریباً 11 درصدی در سال جاری همراه بوده است.

 

امارات

جالب است بدانید امارات روابط سیاسی خوبی با ایران ندارد ولی در دنیای تجارت رابطه خود را با بازار ایران چه از طریق صادرات و چه واردات، حفظ کرده است. در نیم سال ابتدایی سال جاری اقلام صادراتی ایران به امارات 17 درصد از ارزش کل صادرات را شامل شده است. اما باید توجه داشت که در سال جاری صادرات به امارات مانند عراق و چین با افزایش روبرو بوده است.

افغانستان

کشور افغانستان نیز یکی دیگر از مقاصد عمده کالاهای ایرانی است. البته ارزش اقلام صادراتی ایران به امارات نزدیک به 7 درصد در ارزش تمام اقلام صادر شده به کشورهای خارجی است و از این بابت با سه کشور اول فاصله نسبتاً زیادی دارد. اما با این حال نسبت به سال قبل 5/23 درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

هند

هند پنجمین کشور میزبان برای کالاهای ایرانی در 7 ماه ابتدایی سال 97 بوده است و ارزش اقلام صادراتی به این کشور در حدود 5 درصد از ارزش کل صادرات بوده است (نزدیک به درصد افغانستان). اما بر خلاف 4 کشور قبلی، ارزش اقلام صادراتی ایران به هند، با افتی 5/7 درصدی (به لحاظ ارزش کالا) نسبت به سال قبل مواجه بود است.

سایر کشورها

بدون شک علاوه بر این 5 کشور، کشورهای دیگری نیز هستند که در مقادیر زیاد یا کم، کالاهای یارانی را به بازارهای داخلی خود وارد می¬کنند. کشورهایی نظیر کره جنوبی، ترکیه، پاکستان، اندونزی و تایلند از این دست کشورها هستند.


کالاهای عجیب صادراتی ایران

در لیست اقلام صادراتی ایران، کالاهایی دیده می شود که در نگاه نخست صادرات آن¬ها به کشورهای خارجی عجیب به نظر میرسد. ولی باید اذعان کرد که هیچ کس از پیچ و خم های تجارت آگاه نیست و به خصوص در سال های اخیر صادرات به قدری برای تاجران ایرانی سودآور بوده است که دست به فروش اقلام عجیب و غریبی به کشورهای خارجی زده اند. در ادامه با کالاهای صادراتی عجیب ایرانی و مقصد عمده آنها آشنا خواهیم شد:

پوست دباغی شده

پوست دباغی شده یکی از اقلام صادراتی است که به کشورهای هند و پاکستان صادر می¬شود. گفته شده است ایتالیا نیز یکی از مقاصد این کالای ایرانی است.

سنگ پا

شاید عجیب باشد ولی سنگ پای ایرانی نیز در کشورهای دیگر طرفدار دارد. در سال های اخیر نام سنگ پا در لیست کالاهای صادراتی به تایلند، آن هم در مقادیر عمده، دیده شده است.

شیرین بیان

شیرین بیان ایرانی و عصاره آن یکی از اقلام صادراتی ایران و مورد علاقه آلمانی ها است. در این سال ها چندین هزار تن از این گیاه و عصاره اش به آلمان صادر شده شده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ