اینکوترمز

اینکوترمز چیست؟

آیا تابحال اسم اینکوترمز به گوشتان خورده است؟ یا به دنبال فهمیدن مفهوم آن هستید؟ در پاسخ به این سوالات می توان گفت اینکوترمز به مجموعه مسائل مربوط به حمل و نقل کالا گفته می شود البته تنها معنی آن حمل و نقل نمی باشد و موضوعاتی مانند؛  صادرات واردات و ترخیص کالا، ترخیص کالا و… را نیز زیر سلطه خود قرار داده است. با اینکوترمز دیگر هیچ گونه نگرانی برای حمل و نقل کالای خود نخواهید داشت. اینکوترمز انواع مختلفی داشته و هر یک از انواع آن برای انجام امور ویژه ای در نظر گرفته شده اند. هر یکی از انواع آن معانی خاصی داشته و هر کس می تواند متناسب با نیاز خود نوع مورد نظر را انتخاب نماید.

کلمه مرکب اینکوترمز از سه بخش تشکیل شده است که به ترتیب (international) ،(commercial)  و (Terms) می باشد. معنی این واژه انگلیسی اصطلاحات بازرگانی می باشد و کلیه امور بازرگانی را مورد بررسی قرار داده است. در حالت کلی می توان گفت این اصطلاح برای تفکیک میزان هزینه ها در میان فروشنده و خریدار می باشد. اینکوترمز مسائل مربوط به حمل کالا از طرف فروشنده به خریدار را مورد بررسی قرار داده و به آنها پاسخ می دهد. اینکوترمز مشخص خواهد کرد که چه کسی مسئول پرداخت هزینه ها می باشد و چه کسی باید تمامی هزینه ها و یا چه درصدی را باید پرداخت نماید.

اینکوترمز مشخص خواهد کرد که چه کسی در میان فروشنده و خریدار مسئول حمل کننده کالا می باشد. مکان های جغرافیای از جمله موارد مهمی هستند که سبب تفاوت در اینکوترمز شده اند.

اینکوترمز توسط اتاق بازرگانی بین المللی تعیین و تدوین شده است و تمامی نقاط جهان پیرو آن هستند اما ممکن است در برخی از نقاط جغرافیایی تمامی مسائل آن مورد تایید نبوده باشد.

در حالت کلی اینکوترمز قوانین کامل حمل و نقل را در اختیار شما قرار خواهد داد که برای بازرگانان کمک بسیاری خواهد کرد و سبب سهولت در انجام کارها خواهد شد.

اینکوترمز

مزایای اینکوترمز

اینکوترمز مزایای متفاوتی خواهد داشت که از جمله مهمترین مزایای آن می توان به پی بردن به حق و حقوق اشاره کرد که هر دو طرف فروشنده و خریدار با حق و حقوق خود آشنا شده و پی خواهند برد که قانون چه توضیحی راجب حمل و نقل ارائه داده است.

اینکوترمز همچنین از بسیاری از نزاع ها جلوگیری نموده است چرا که بدون دانستن حق و حقوق حمل کالا و همچنین هزینه های حمل و نقل امکان نزاع و درگیری بسیار بالا بوده است و شاهد درگیری های متعددی قبل از تعیین اینکوترمز بوده ایم.

اینکوترمز سبب شده که در خرید و فروش بین شهری و بین المللی نیز دچار هیچ گونه مشکلی نشوید چرا که در قدیم هر یک از استان ها و مراکز مختلف قوانین منحصر به فردی برای حمل و نقل کالا داشته اند اما اینکوترمز با تعیین یک قانون توانسته سبب سهولت بخشیدن به خرید و فروش نیز شود.

اینکوترمز

روش های حمل و نقل عمومی

همانطور که در بخش اول نیز به آن اشاره شد اینکوترمز به انواع مختلف تقسیم می شود که هر یک معانی خاصی دارند. در ادامه به انواع آن اشاره کرده ایم:

        Ex works که به نام مخفف آن یعنی گروه E شناخته می شود. تحویل کالا در هنگام عزیمت در مبدا:

گروه E به تحویل کالا در محل کار گفته می شود که در این روش فروشنده کالا محصول را در جلوی کارخانه و یا انبار به مشتری تحویل می دهد که در این صورت کلیه هزینه های حمل و نقل، بیمه، بارگیری، گمرک و همچنین ریسک خرابی برای کالا بر عهده مشتری یعنی خریدار می باشد.

        تحویل کالا به خریدار در محل تعیین شده توسط خریدار بدون هزینه. گروه F

این گروه به اصطلاحاتی گفته می شود که در راستای آن فروشنده متعهد می شود که کالای فروخته شده را در محل تعیین شده توسط مشتری تحویل وی دهد که در این گروه روش های مختلفی وجود دارند که در ادامه به بررسی مهمترین روش های آن پرداخته ایم:

 • FCA  مخفف کلمه Free Carrier می باشد: در این روش کالا به حمل کننده تحویل داده می شود که می تواند تحویل کالا در هواپیما، قطار و یا کامیون بوده باشد. در این روش هزینه بارگیری بر عهده خریدار می باشد. همچنین هزینه های بیمه و حمل کالا را نیز باید خریدار پرداخت نماید.
 • FAS مخفف کلمه Free Alongside Ship می باشد: در این روش تحویل کالا در کنار کشتی می باشد که ریسک حمل بر عهده فروشنده می باشد. هزینه حمل و بیمه و همچنین عقد قرارداد نیز با خریدار می باشد.
 • FOB مخفف کلمه Free On Board  می باشد: در این روش ریسک فروشنده در هنگام تحویل کالا پس از گذشتن از نرده کشتی اتمام می یابد همچنین تمامی هزینه های مربوط به حمل و بیمه و همچنین عقد قرارداد به خریدار می باشد.

 

        تحویل کالا در مبدا به خریدار با پرداخت کرایه حمل . گروه C

در این گروه خزینه حمل کالا بر عهده فروشنده می باشد اما باید توجه داشت که هرگونه اتفاق بر روی کالا و فقدان آن بر عهده خریدار خواهد بود. که در این روش می توان مساوات تقسیم هزینه ها را بین خریدار و فروشنده مشاهده نمود. این گروه اینکوترمز نیز به انواع مختلف تقسیم شده است که از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • CFR هزینه کرایه حمل تا مقصد
 • CIF هزینه، بیمه و کرایه حمل تا مقصد
 • CPT تحویل با پرداخت کرایه حمل تا مقصد
 • CIP تحویل با پرداخت کرایه حمل و بیمه تا مقصد

اینکوترمز

 

        تحویل کالا در مقصد. گروه D

در این گروه فروشنده تمامی ریسک ها و خطرات را بر عهده گرفته و کالا را به فروشنده در محل تعیین شده تحویل خواهد داد و تمامی هزینه های حمل تا مقصد نیز بر عهده فروشنده خواهد بود. این گروه نیز به انواع مختلف زیر تقسیم شده است:

 • DAF تحویل در مرز
 • DES تحویل در مقصد بر روی عرشه کشتی
 • DEQ تحویل در مقصد بر روی اسکله
 • DDU تحویل در مقصد بدون پرداخت عوارض گمرک و حقوق
 • DDP تحویل در مقصد با پرداخت عوارض گمرک و حقوق

 

 

منبع: wikipedia

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ