خرماهای ایرانی شهرت جهانی دارند و صادرات خرما به ترکیه یکی از تجارت های موفق تاجران ایرانی است. اما این موفقیت برای همه نیست و فقط کسانی در تجارت خرما موفق می شوند که بتوانند به خوبی از عهده بازاریابی خرما در ترکیه برآیند.

در حقیقت فقط تبلیغات برنامه ریزی شده و درست می تواند برند خاصی از خرما را معروف کند و باعث گسترش صادرات خرما شود. برای اینکه بازاریابی خرما تاثیرگذار باشد، تاجر باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرد. در واقع بازاریابی فقط به چند تبلیغ ساده ختم نمی شود و جزئیات کار مثل بسته بندی خرما، سایت فروش خرما و ده ها چیز کوچک دیگر نیز مهم هستند.

بازاریابی خرما در ترکیه

بعضی از فاکتورهای مهم برای بازاریابی خرما را در قسمت بعد بررسی می کنیم:

فاکتورهای مهم در بازاریابی خرما در ترکیه

1 – اولین مرحله ای که برای مارکتینگ موفق باید انجام شود آن است که تعیین کنید کدام نوع خرما در ترکیه خریداران بیشتری دارد. معمولا وقتی حرف از بازاریابی به میان می آید، مردم به تبلیغات فکر می کنند. اما قبل از هر چیز باید محصول خرمایی به مردم عرضه شود که پتانسیل فروش دارد. خرمایی که ذائقه بیشتر مردم ترکیه با آن آشنا باشد و مایل به خوردن آن خرما باشند.

2 – اطلاعات دقیقی درباره بازار خرمای ترکیه در دست داشته باشید. اینکه در چه زمان هایی مردم خرمای بیشتری استفاده می کنند و صادرات آن می تواند سود بیشتری داشته باشد. دانش کامل درباره فروش خرما در ترکیه به تاجر اجازه می دهد که در حوزه بازاریابی خرما در ترکیه موفق تر عمل کند و در زمان درست، خریداران بهتری به دست آورد.

3 – بسته بندی: ظاهر خوب خرما در زمان عرضه باعث می شود مردم به آن اعتماد کنند و خرما فروش بیشتری داشته باشد.

4 – بازاریابی هدف دار یعنی تبلیغی که برای خرما درست می کنید با فرهنگ و دین مردم ترکیه ارتباط داشته باشد. این تبلیغات می تواند به روش های معمولی مثل تبلیغ با بنر یا تلویزیون ملی ترکیه یا آنلاین باشد. اما یک روش مهم بازاریابی خرما در ترکیه، شرکت در رویدادهای جهانی مرتبط است. مثلا نمایشگاه های بین المللی در ترکیه و یا ارائه خرما در بازارها و فروشگاه های بزرگی که به فروش محصولات خارجی معروف هستند. شرکت در رویدادهای جهانی که توسط ترکیه میزبانی می شود، محصول خرمای شما را به تاجران ترکیه ای و دیگر کشورها معرفی می کند و گام بزرگی در دنیای مارکتینگ است.

5 – مطمئن شوید که کیفیت خرمای صادراتی شما بهتر از خرمای رقیب است. تبلیغات درباره یک محصول بی ارزش موفق نخواهند شد و در صورتی می توانید به فروش خرما امیدوار باشید که خرمای باکیفیتی را به بازار ارائه دهید.

مطمئن شوید که کیفیت خرمای صادراتی شما بهتر از خرمای رقیب است.

6 – جزئی از بازاریابی خرما در ترکیه فعالیت در دنیای مجازی است. داشتن سایتی که محصول خرمای شما را به زبان های انگلیسی و استانبولی به مردم معرفی کند، می تواند کمک بزرگی برای فروش خرما باشد. چون با پیشرفت های دنیای امروزی، هر روز تعداد بیشتری از مردم به خریدهای آنلاین روی می آورند و نبود یک سایت معتبر برای تجارت، امکان شکست آن را بالا می برد.

7 – علاوه بر داشتن یک سایت مخصوص فروش خرما، تاجر باید در رسانه های اجتماعی مشهور مثل اینستاگرام فعالیت داشته باشد و مطالب مفیدی درباره محصول خرمای خود منتشر کند تا افراد بیشتری با کار او در حوزه صادرات خرما آشنا شوند.

بازاریابی خرما در ترکیه با کمک شرکت های تبلیغاتی

بازاریابی خرما شامل جزئیات زیادی است و تاجران به دلایل مختلفی ترجیح می دهند این کار را به شرکت های تبلیغاتی واگذار کنند. گاهی تاجر خرما در ابتدای راه خود است و آشنایی لازم و مهارت کافی در حوزه بازاریابی خرما ندارد و گاهی تاجر به دلیل مشغله زیاد، از کمک شرکت ها استفاده می کند. در هر دو حالت شرکت های تبلیغاتی با ارائه انواع خدمات، به تاجر کمک می کنند.

به طور مثال تحلیل دقیق و هدفمند بازار ترکیه و یافتن جزئیات مفیدی برای صادرات خرما از خدمات شرکت های بازاریابی است. آن ها همه اطلاعات مهم از جمله زمان مناسب برای صادرات و یا ارکان مهم آن را به شما گزارش می کنند و شما باید دستورالعمل های شرکت را برای بازاریابی خرما در ترکیه، دنبال کنید.

بعضی از تبلیغاتی که توسط این شرکت ها ارائه می شود، گران بوده و برای همه صادر کنندگان خرما مناسب نیستند. تاجرانی که بودجه کافی برای تبلیغات فانتزی و گران قیمت ندارند، می توانند تبلیغات خود را ساده تر ولی هدفمند ایجاد کنند. چون حتی اگر تبلیغ ساخته شده از طرف شما ساده باشد، در صورتی که محتوای جذابی داشته باشد، می تواند به اندازه تبلیغات گران موثر باشد. به علاوه فعالیت داشتن و تبلیغ خرما در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیسبوک ساده و ارزان است و هر کسی می تواند آن را انجام دهد.

قیمت خرما می تواند فاکتور مهمی در جذب مشتری یا تحریم محصول باشد.

اگر تاجر نمی تواند شخصا سایتی برای بازاریابی خرما در ترکیه طراحی کند یا در شبکه های اجتماعی برای آن محتوا تولید کند، می تواند آن را به شرکت های تبلیغاتی بسپارد. این شرکت های تبلیغاتی هم در ایران و هم در ترکیه فعالیت دارند و تاجر با شناسایی شرکت های بازاریابی مختلف، تصمیم می گیرد که چه شرکتی می تواند در بازاریابی خرما به او کمک کند.

تاثیر قیمت خرما در بازاریابی آن

قیمت خرما می تواند فاکتور مهمی در جذب مشتری یا تحریم محصول باشد. عوامل زیادی در قیمت آخر خرمای صادراتی اثر می گذارد اما در نهایت اگر کیفیت خرما با قیمت آن در تعادل باشد، می تواند باعث رضایت خریدار خرما شود و بالعکس اگر کیفیت خرما ارزش هزینه آن را نداشته باشد، مردم خرمای مورد نظر را تحریم می کنند و آن را نمی خرند.

بازاریابی خرما در ترکیه و قیمتی که برای آن خرما پیشنهاد می شود ارتباط مستقیم دارند. این قیمت بسته به هدف تاجر یا شرکت تعیین می شود اما  شرکت صادرکننده خرما باید عوامل تعیین کننده ای مثل ارز را نیز در نظر بگیرد.

موضوع مهمی که در تعیین قیمت خرما تاثیر دارد، اوضاع مالی مردم ترکیه است. اینکه عمده شهروندان ترکیه تا چه حد می توانند برای خرید خرما هزینه کنند، معین کننده قیمت نهایی آن است.

موضوع پیشنهادی: لیست کالاهای صادراتی به ترکیه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ