صادرات و واردات

بهترین کالا برای صادرات

بهترین کالا برای صادرات در ایران

بهترین کالا برای صادرات

بدیهی است افرادی که در پی تجارتی سودمند از طریق صادرات به خارج کشور هستند، به دنبال بهترین کالا برای صادرات باشند تا بهترین سوددهی را داشته باشند و سرمایه خود را در معامله­ای مطمئن به کار بندند. اما خوب است قبل از این که به بررسی بهترین کالاهای صادراتی ایران بپردازیم، کمی بیشتر درباره مقوله صادرات و تأثیر آن بر اقتصاد کشور بدانیم. زیرا در همه کشورها، صادرات به عنوان قسمتی مهم از اقتصاد آن­ها به شمار می­رود و از همین بسیاری برخوردار است.

 

بهترین کالا برای صادرات در ایران
بهترین کالا برای صادرات در ایران

 


چرا صادرات اهمیت دارد؟

صادرات عبارتی است که برای برقراری ارتباط تجاری با بازارهای خارج کشور به کار می­رود. می­توان گفت صادرات عنصری کلیدی و مهم در ارتقاء سطح اقتصادی کشور است بخصوص اگر صادرکنندگان بهترین کالا برای صادرات را با توجه به منافع اقتصاد کشور، انتخاب نمایند. در برخی از کشورها، میزان صادرات بیش از واردات است و این بدین معنا است که در این کشورها اصطلاحاً مازاد تجاری وجود دارد یعنی نرخ صادرات کشور نسبت به نرخ واردات مثبت است.

افزایش اقلام صادرات ایران باعث می­شود واحد پول رواج بیشتری بیابد و بسیاری از کشورها که پذیرای کالاهای کشور ایران هستند وادار به استفاده از واحد پول آن­ها شوند که این خود باعث افزایش ارزش پولی می­شود.

چه عواملی صادرات یک کشور را افزایش می­دهد؟

هنگامی که آمار صادرات بالاتر باشد، انتخاب بهترین کالا برای صادرات آسان­تر است و تاجر گزینه­های زیادی برای انتخاب به عنوان کالای صادراتی پیش روی خود دارد. به طور کلی می­توان گفت هر چقدر تولید ملی افزایش یابد، صادرات کشور نیز افزایش خواهد یافت. دولت یک کشور می­تواند با در اختیار گذاشتن تسهیلات مناسب و معافیت­های مالیاتی و همین­طور حمایت از تاجران سرمایه­گذار در حوزه صادرات کالا، به بالا رفتن نرخ صادرات کمک کند. همچنین اگر موانع موجود بر سر راه صادرات کالا در زمینه گمرک برطرف شود، مسیر برای صادر کردن انواع کالاها به سایر کشورها هموارتر خواهد شد. البته نقش تولیدکنندگان را نیز در این حوزه نباید نادیده گرفت، تولید محصولات باکیفیت با بسته­بندی­های مناسب خود می­تواند امکان عرضه موفقیت­آمیز کالاهای داخلی را در بازار جهانی افزایش دهد.(۱)

انتخاب بهترین کالا برای صادرات

شاید به طور کلی بسیاری از افراد هنگامی که اسم از صادرات بیاید بلافاصله به یاد محصولات نفتی بیفتند ولی آمار نشان می­دهد کالاهای دیگری نیز هستند که در لیست بهترین کالا برای صادرات توسط تاجران ایرانی، قرار می­گیرند. گفته می­شود در سال گذشته کالاهایی از جمله عسل، خشکبار، مواد معدنی،، خرما، سنگ تزئینی، صنایع دستی و محصولات شیمیایی از نظر صادرات بسیار پرسود بوده­اند و منعت بسیاری را متوجه صادرکنندگان کرده­اند. اما اگر به لحاظ گمرکی بررسی شود می­توان هر یک از موارد زیر را به عنوان بهترین کالا برای صادرات معرفی نمود:

  • خاویار:

ایران را می­توان یکی از بزرگ­ترین تولیدکنندگان خاویار در سطح جهان دانست که هر ساله مقدار زیادی خاویار به کشورهایی نظیر سوئد، انگلستان، ژاپن، فرانسه، کره جنوبی، عمان، قبرس و نروژ صادر می­کند. گرچه خاویار کالایی است که در حوزه صادرات منفهت بسیاری دارد اما متأسفانه باید عنوان کرد که با توجه به ورود برخی از ماهی­ها به خزر که با زیست­بوم این دریاچه سازگار نیستند و به دلیل مشکلاتی که توسط کشورهای همسایه خزر برای این دریاچه ایجاد شده است، گونه­های ماهی خاویار در خطر انقراض قرار گرفته­اند.

  • خرما:

اقتصاد ایران به میزان زیادی وابسته به کشاورزی آن است. سال­های بسیاری است که کشور ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده خرما محسوب می­شود. در واقع اگر بخواهیم بررسی کنیم که بهترین کالا برای صادرات در ایران چیست، می­توانیم خرما را نیز در نظر بگیریم. بر طبق بررسی­های انجام شده در سال­های اخیر، صادرات خرما برای ایران می­تواند بسیار سودبخش باشد. با برنامه­ریزی مناسب سیاسی و اقتصادی می­توان جایگاه این محصول مهم را در میان محصولات صادراتی پرسود، ثبات بخشید.

  • فرش ایرانی:

با توجه به سیاست مبنی بر گسترش دادن صادرات کالاهای غیرنفتی به سایر کشورها، ایران سعی کرده است با بیشترین توان در بازارهای جهانی حاضر شود و حرفی برای گفتن داشته باشد. صنعت فرش­بافی و  صادرات فرش می­تواند گزینه بسیار مناسبی برای افزایش صادرات غیرنفتی ایران باشد و کشور ما را در تجارت جهانی به موفقیت­های بیشتری برساند.

  • زعفران:

زعفران محصولی است که در ایران با تولید نود و پنج درصدی، می­تواند بهترین کالا برای صادرات باشد و در حال حاضر به ۴۵ کشور مختلف در جهان صادر می­شود. البته از میان این ۴۵ کشور، اسپانیا به تنهایی، یک چهارم زعفران ایران را خریداری می­کند و در پیشبرد تجارت زعفران ایرانی نقش بسیار تأثیرگذاری دارد. این کشور خود زعفران ایران را خریداری کرده و سپس با برند اسپانیا به ۱۴۰ کشور دیگر صادر می­نماید. (این عمل اسپانیا قبلاً به تأیید مقامات مربوطه در ایران رسیده است.)

به جز ۴ موارد بالا، محصولات و کالاهای دیگری نیز هستند که هر کدام می­توانند بهترین کالا برای صادرات باشند از جمله: محصولات نساجی، انگور، تنقلات، محصولات کشاورزی، رادیاتور، وسایل آشپزی، چنگال، گوشت­کوب، زودپز، محصولات مجتمع تولیدی فولاد مبارکه، محصولات بوتان،اوره، ژئوسنتتیک، پلاستیک، الکترود و خازن، لوله، لاستیک سنتزی، متانول، پلی­پروپیلن و پلی­اتیلن و همان­طور که در ابتدا ذکر شد محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی، نفت و …

چرا باید صادرات غیرنفتی را گسترش بخشید؟

خصیصه مهم اقتصاد ایران که همیشه همراه آن بوده است، وابستگی این کشور به صادرات محصولات نفتی بوده است. درآمد ناشی از صادرات نفتی ایران، بخش مهمی از درآمدهای کشور را به خود اختصاص داده و نقطه­ای کلیدی در اقتصاد ایران محسوب می­شود. اما با توجه به تحولات سیاسی چند سال اخیر مانند تحریم­های مختلف، صادرات نفت و محصولات نفتی کاهش یافته است. به همین دلیل در وضعیت کنونی بسیار اهمیت دارد که بتوان کالاها و محصولات دیگر را به نحوی وارد تجارت جهانی ایران کرد که توان رقابت با بازارهای جهانی را داشته و درآمدی برای کشور به همراه داشته باشد که کسری صادرات نفتی را جبران کند. به عبارتی باید با برنامه‌­ریزی وسیاست­‌گذاری­های مناسب زمینه­‌ای فراهم کرد که بهترین کالا برای صادرات، تنها نفت و محصولات نفتی نباشد.

خریداران عمده محصولات صادراتی ایران کدام کشورها هستند

حال که فهمیدیم بهترین کالا برای صادرات ایران چه کالا یا کالاهایی است، خوب است درباره مهم­ترین کشورهای پذیرنده این کالاها نیز بیشتر بدانیم. آمار نشان می­دهد کشورهایی آسیایی کره، عراق، چین، امارات بیشترین میزان واردات کالا را از کشور ایران داشته­اند. البته میزان صادرات کالا به این کشورها در سال­های مختلف یکسان نیست.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *