بیشترین محصول صادراتی ایران

اگر بخواهیم لیستی با عنوان بیشترین محصول صادراتی ایران تهیه کنیم بدون شک با گستره­ای وسیع از کالاهای صادراتی توسط ایران روبرو خواهیم شد. اقتصاددانان باور دارند که صادرات شکلی از تجارت است که قسمت عمده سود آن به کشور صادر کننده بر میگردد نه به تاجر. می­توان گفت هنگامی که صادرات یک کشور افزایش می­یابد، اقتصاد کشور رشد می­کند، درآمد مالیاتی ایجاد می­گردد و نقدینگی شخص صادر کننده بیشتر می­شود.

آماری از بیشترین محصول صادراتی ایران

چندین سال است که صادرات محصولات نفتی پیشتاز در کلیه زمینه­های صادرات ایران است. کالاها و محصولات پتروشیمی و میعانات گازی از جمله صادرات نفتی عمده از کشور ایران محسوب می­شوند.

علاوه بر این­ها سایر مواد و کالاهایی که هر کدام می­توانند جایگاهی محکم به عنوان بیشترین محصول صادراتی ایران در تجارت خارجی داشته باشند عبارتند از:

 • متانول
 • پروپان مایع
 • پلی­اتیلن
 • فولاد و آهن
 • روغن­های سبک
 • روغن­های باپایه معدنی
 • اوره
 • پارا اکسیلن
 • و …

بیشترین محصول صادراتی ایران در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی

جایگاه تولیدات کشاورزی ایران در سطح جهانی در بین ده کشور اول می­باشد. در واقع اگر محصولات نفتی را کنار بگذاریم، می­توانیم محصولات کشاورزی را نیز به عنوان بیشترین محصول صادراتی ایران در نظر بگیریم. محصولات کشاورزی مرغوبی که هر ساله در مقادیر عمده به کشورهای خارجی صادر می­شوند در گستره­ای بسیار وسیع و متنوع قرار می­گیرند که مهم­ترین موارد از بین آن­ها عبارتند از:

 • سیب و مرکبات
 • سیب زمینی و پیاز
 • کشمش
 • گوجه و رب گوجه
 • موسیر
 • هندوانه
 • زعفران
 • پسته به صور مغز و با پوست
 • خرما
 • خربزه
 • انواع کلم
 • گیاهان دارویی

از این بین می­توان پسته را در اصطلاح ارز آورترین مورد صادراتی ایران دانست. زعفران محصولی است که می­توان گفت در سطح جهان تنها ایران آن را تأمین می­کند و اغلب به اسپانیا صادر می­شود. خربزه میوه ایرانی محبوب مردم عراق است و گیاهان دارویی گزینه­ای بسیار مناسب برای صادرات و دستیابی به ارزش افزوده بیشتر برای تولید کننده است.

بیشترین محصول صادراتی ایران در حوزه کشاورزی، به چه کشورهایی صادر می­شوند؟

کشورهایی از جمله اسپانیا، ترکیه، چین، عراق، روسیه، هنگ­کنگ، قزاقستان، هند، امارات، پاکستان و افغانستان مقاصد عمده محصولات کشاورزی صادراتی ایران هستند. با این حال شکل و نوع بازاریابی برای محصولات صادراتی می­تواند میزان صادرات کشاورزی و تعداد کشورهای مقصد برای فروش این محصولات را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین شرایط مناسب برای حمل و نگهداری و بسته­بندی جذاب و مطابق استاندارد همگی در تعیین بیشترین محصول صادراتی ایران در لیست اقلام صادراتی نقش دارند.


صادرات چه روش­هایی دارد؟

صادرات کالاهای داخلی به بازارهای جهانی از دو روش انجام می­شود، یکی صادرات مستقیم و دیگری صادرات غیرمستقیم کالا که در ادامه با آن­ها آشنا خواهیم شد:

صادرات با فروش مستقیم

در این روش کالای داخلی توسط افرادی تحت عنوان پخش کننده، نماینده یا خرده فروش در کشور مقصد به فروش می­رسد. صادرات مستقیم معمول­ترین روش صادرات و فروش کالا در بازارهای بین المللی است. پخش کننده­ای که در کشور مقصد قرار دارد، کالا را از تولید کننده داخلی خریداری کرده و با اضافه کردن مقدار سودی برای خود، آن را به مشتری خارجی می­فروشد. این پخش کنندگان اغلب با خرده فروشان معامله می­کنند که گاهی این خرده فروشان خود مستقیم و بدون واسطه­گری پخش کنندگان، کالا را از سازنده دریافت کرده و به فروش می­رسانند.

در مواردی نیز صادر کننده کالای خود را مستقیم به کاربر و مصرف کننده نهایی می­فروشد. تهیه کاتالوگ­های مناسب و شرکت در نمایشگاه­های بین المللی فرآیند صادرات و فروش مستقیم کالا را تسهیل می­بخشد.

صادرات کالا با فروش غیرمستقیم

بیشترین محصول صادراتی ایران می­تواند محصولی باشد که از راه فروش غیرمستقیم صادر می­شود. در این روش کالای صادراتی باید از دست یک واسطه داخلی که به طور مستقل عمل می­کند نیز بگذرد. در واقع در صادرات غیرمستقیم فروشنده ابتدا کالا را به میانجی می­فروشد و میانجی از داخل کشور محصولات را به بازارهای خارجی صادر کرده و به فروش می­رساند. در این روش، سازنده کالا، محصولات یا خدمات خود را به عاملی داخلی تحویل می­دهد و هزینه آن را بر مینای واحد پول رایج کشور دریافت می­نماید.

تجارت الکترونیک، روشی جدید برای صادرات

دریچه­ای جدید در سال­های اخیر در امر صادرات باز شده است که موانع بسیاری را که در مسیر فروش قرار دارند از بین می­برد و آن تجارت الکترونیک می­باشد. تحویل سریع کالا به خریدار، دریافت بازخوردهای آنی برای محصولاتی که به تازگی تولید شده اند، انتشار و دریافت سریع و آسان اطلاعات، دسترسی کل بازارهای جهان به سرویس فروش و … از جمله مزایای تجارت الکترونیک هستند.


صادرات کالا به کشورهای خارجی چه مزایایی به همراه دارد؟

امروزه انتخاب بیشترین محصول صادراتی ایران کار آسانی نیست زیرا اقلام صادر شده از ایران به کشورهای خارجی، طیف بسیار وسیع و متنوعی دارند. این امر نشان می­دهد صادرات به حدی مزایا و منفعت برای تاجران و البته کشور دارد، که روز به روز میزان آن بیشتر و اقلام صادراتی متنوع­تر می­شوند. برخی از مزایای صادرات کالا عبارتند از:

کاهش ریسک در تجارت

می­توان گفت نوسانات بازار بیشتر مربوط به داخل کشور است. اگر شرکت یا تولید کننده­ای بتواند محصولات خود را به بازارهای جهانی عرضه نماید، می­تواند تا حد زیادی از نوسانات بازار و خطرات دنیای تجارت در امان باشد. بخصوص شرکت­هایی که به کشورهای مختلف صادرات دارند می­توانند وضعیت پایداری برای بازار فروش اقلام خود مهیا کنند.

فرصت فروش در بازارهای بزرگ و اشباع نشده

ممکن است تولید کننده محصولی را ارائه کند که بازار داخلی آن اشباع شده باشد و شانسی برای فروش داخلی وجود نداشته باشد. در این حالت می­توان گفت صادرات بهترین گزینه است. برای مثال کارخانه­های تولید ماشین­های سنگین باید بتوانند میزان قابل قبولی از فروش داشته باشند تا تولیدشان توجیح اقتصادی پیدا کند. بازارهای کوچک محلی و خارجی فضای مناسبی برای فروش این نوع از کالاها را ندارند. بنابراین شرکت تولید کننده می­تواند با صادرات ماشین­آلات خود به بازارهای خارجی وضعیت تولید خود را تثبیت نماید. بر این اساس ­می­توان نتیجه گرفت بیشترین محصول صادراتی ایران، محصولی است که در بازار داخلی شانس زیادی برای فروش در مقادیر بالا از آن وجود ندارد.

افزایش پتانسیل فروش

کشورهای اروپایی، آمریکا و برخی از کشورهای آسیایی بازارهای بزرگ­تری برای فروش کالاهایی خاص دارند. در واقع بازارهای داخلی نیز پتانسیل مناسبی برای فروش محصولات داخلی دارند اما برای شرکت­های بزرگ نمی­توانند تولیدات خود را تنها در داخل به فروش برسانند. بنابراین صادرات راهی مناسب برای افزایش فروش این کشورها و بالا رفتن سود حاصل از فروش است.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ