ترخیص کالا

ترخیص خودرو و چگونگی واردات خودرو

ترخیص خودر و چگونگی واردات خودرو

آشنایی با چگونگی ترخیص خودرو برای افرادی که به منظور استفاده شخصی و یا به عنوان تجارت، در پی وارد کردن خودرو به ایران هستند لازم است. تجارت خودرو برای بسیاری از سرمایه گذاران روشی جذاب برای کسب درآمد است. در مقابل افرادی هم هستند که با دیدن قیمت های سرسام آور اتومبیل های خارجی در نمایشگاه های فروش ماشین، به فکر وارد کردن خودروی مورد علاقه خود می افتند. در هر صورت آشنایی با پیچ و خم ها ترخیص خودرو از گمرک و وارد کردن آن به ایران، می تواند مسیر را برای متقاضیان هموارتر سازد.

انواع خودروهای سواری وارداتی

واردکنندگان خودرو می دانند که برای ترخیص خودرو باید تعرفه ای پرداخت کرد که اتومبیل های سواری از نظر میزان تعرفه واردات به دو گروه تقسیم می گردند: یکی ماشین هایی که حجم موتور برابر با ۲۵۰۰ سی سی یا کمتر از ۲۵۰۰ سی سی دارند که خریداران با پرداخت ۶% ارزش افزوده و ۴۰% حقوق ورودی می توانند آن ها را به کشور وارد کنند. گروه دوم اتومبیل هایی با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی هستند که در حال حاضر واردات آن ها به کشور مجاز نیست ولی آن دسته از این خودروهای وارداتی که از قبل در انبار گمرک مانده اند اکنون با پرداخت مبلغی معادل ۱۴۰% حقوق ورودی، ترخیص می شوند.

خرید خودرو جهت وارد کردن به ایران

برخی افراد برای خرید خودروهای خارجی از اینترنت کمک می گیرند اما برخی دیگر ترجیح می دهند به کشور مقصد سفر کرده و مقدمات خرید را به صورت حضوری فراهم آورند. شرکت هایی که وارد کننده خودرو هستند، به دلیل خرید در تعداد بالا، اتومبیل ها را با قیمتی کمتر از آن چه یک نفر شخصاً بخواهد خودرو را از تولیدکننده خریداری کنند، می خرند. در هر صورت خریدار لازم است برای آگاهی کامل از قیمت ها از شرکت های مختلف و حتی کشورهای گوناگون استعلام بگیرد.

 

هنگامی که قیمت اصلی خودروی انتخابی استعلام شد، خریدار باید توجه کند که هزینه خرید از درب کارخانه با هزینه تمام شده با احتساب حمل و نقل و انتقال به یکی از گمرکات کشور و البته هزینه های ترخیص خودرو، ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد. پس باید در محاسبه هزینه ها نهایت دقت را به کار برد. لازم به ذکر است که تمام گمرک های ایران قادر به وارد کردن اتومبیل به کشور نیستند. پس خریدار باید از قبل گمرک مناسب را برای وارد کردن خودرو در نظر بگیرد.(۱)

چگونگی ترخیص خودرو از گمرک

ترخیص خودرو از گمرکات مجاز به وارد کردن ماشین، دارای ضوابط و مراحلی است که خریدار باید از آن آگاه باشد. در ادامه مرحله به مرحله، نحوه وارد کردن خودرو به ایران و ترخیص آن توضیح داده خواهد شد.

ثبت سفارش برای خودروهای با پلاک عمومی

اگر کسی بخواهد خودرویی را با پلاک ملی (عمومی) وارد کشور نماید باید برای خودرو ثبت سفارش انجام دهد. معاونت خارجی وزارت بازرگانی کشور فرمی را در اختیار وارد کننده قرار می دهد تا اطلاعات مربوطه را وارد کرده و فاکتور خرید را نیز ضمیمه آن نماید. این فرم به منزله ثبت سفارش تلقی می شود. اما باید توجه داشت که این امکان تنها برای افرادی مهیا است که دارای کارت بازرگانی باشند. اگر وارد کننده کارت بازرگانی عمومی یا حقیقی نداشته باشد باید ثبت سفارش را خریداری کند، بدین معنا که از کارت بازرگانی یک شخص دیگر برای وارد کردن و ترخیص خودرو استفاده نماید.

ترخیص خودرو با کارت بازرگانی شخصی

اگر شخص خود کارت بازرگانی داشته باشد یا برای وارد کردن اتومبیل اقدام به اخذ آن نماید می تواند از مزایایی بهره مند شود از جمله این که: کارت ماشین و سند گمرکی به اسم خود شخص صادر می شود و نیازی به انتقال مالکیت و پرداخت هزینه های اضافی دفترخانه نیست، لازم نیست برای ثبت سفارش با کارت بازرگانی شخص دیگر هزینه جداگانه پرداخت کرد، مالیاتی برای نقل و انتقال خودرو به خریدار تعلق نمی گیرد.

اما همراه با تمام این مزایا، معایبی نیز وجود دارد که خریدار باید خود تمام این موارد را بسنجد و انتخاب کند. برای مثال اگر خریدار با کارت خود خودرو را وارد نماید، باید مالیات واردات را پرداخت کند. همچنین در ابتدا برای اخذ کارت بازرگانی باید مبلغی در حدود ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شود، البته این مبلغ یک بار پرداخت می شود و فرد می تواند از آن پس بدون دردسر با کارت خود به واردات کالا یا خودرو بپردازد.

برا ی آشنایی با مراحل دریافت کارت بازرگانی به این مقاله نگاهی بیندازید.

ترخیص خودرو با کارت بازرگانی دیگران

اگر خریدار تصمیم بگیرد با کارت بازرگانی یک شخص دیگر اقدام به واردات و ترخیص خودرو نماید، باید در نظر بگیرد که در این صورت، تمام اسناد مالکیت اتومبیل به نام دارنده ی کارت خواهد بود. پس بهتر است از قبل با فرد مورد نظر یا نماینده رسمی او، قراردادهای لازم برای تضمین نقل و انتقالات خودرو را تنظیم و امضا کرده باشد تا از ریسک این عمل بکاهد. علاوه بر این ها باید هزینه های مربوط به استفاده از کارت دیگری و همین طور هزینه های مالیات نقل و انتقال و دفترخانه اسناد رسمی را نیز در نظر گرفت. البته لازم است خاطر نشان کرد که اگر خریدار با کارت شخص دیگری اقدام به وارد کردن خودرو نماید لازم نیست مالیات واردات بپردازد.

پرداخت هزینه های گمرک جهت ترخیص خودرو

پس از ثبت سفارش، وارد کننده باید اقدام به پرداخت هزینه های مرتبط با گمرک نماید. حقوق و عوارض گمرکی مهم ترین بخش این هزینه ها هستند که میزان آن به ارزش گمرکی اتومبیل بستگی دارد. در ادامه مبالغی تحت عنوان پلاک گذاری، بیمه، ترخیص کار و … باید پرداخت شود که مقدار این هزینه ها نیز به نوع ماشین وابسته است.

هزینه های مرتبط با واردات خودرو از گمرک آبی

هزینه های خرد بسیاری در جریان ترخیص خودرو از بنادر گمرکی وجود دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 

  • هزینه ترخیصیه
  •  هزینه مربوط به آماده سازی مدارک، لاک و مهر سند اظهارنامه، ثبت پکینگ و …
  •  هزینه حقوق واردات
  • هزینه مربوط به انبارداری و شماره گذاری
  • ….

مصوبه جدید در خصوص هزینه شماره گذاری برای خودروهای وارداتی

طبق مقررات جدید، اگر کسی اقدام به ترخیص خودرو و وارد کردن اتومبیل سواری و یا ون و همچنین وانت با مصرف سوخت کمتر از شش لیتر نماید، باید ابتدا هزینه اسقاط یک ماشین فرسوده را بپردازد. اگر خودروی وارداتی مصرف سوخت بین شش تا ده لیتر داشته باشد باید هزینه اسقاط چهار ماشین و برای خودروهای با مصرف سوخت بالای ۱۰ لیتر هزینه ۶ خودروی اسقاطی پرداخت شود. پس از این خریدار می تواند خودروی خود را شماره گذاری نماید.(۲)

[۱]  http://ibfon.org

[۲] http://www.gateiran.com

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *