ترخیص کار

ترخیص کار گمرک کیست؟

ترخیص کار گمرک به شخص و یا اشخاصی تلقی می شود که به نمایندگی از شرکت و یا سازمانی در گمرک اقدام به ترخیص کالا می نمایند که این افراد مجوز رسمی داشته و به عنوان وکیل شرکت شناخته می شوند.

این افراد تجربه و آموزش ترخیص کالا را دارند و در ابتدا توسط سازمان گمرک مورد بررسی قرار گرفته و طی آزمون های متعدد به این کار برگزیده می شوند.

لازم به ذکر است که شخص ترخیص کار حتما باید از راه قانونی اقدام به واردات و یا صادرات کالا بنماید چرا که در صورت غیر قانونی بودن امکان توقیف و ضبط محصولات وجود خواهد داشت. به صورت کلی می توان گفت این افراد به دلیل تجربه کافی که در امر واردات و صادرات دارند می توانند کمک شایانی به مسئولین شرکت ها بنمایند. بسیاری از مدیران شرکت ها توانایی رسیدگی به کلیه امور را ندارند که ترخیص کاری یکی از مهمترین کار ها خواهد بود.

ترخیص کار گمرک

مزایای کمک گرفتن از ترخیص کار

ترخیص کار گمرک مزایای بسیاری خواهد داشت که سبب شده شرکت های بسیاری به فکر استخدام و یا کمک گرفتن از آنها باشند. این افراد شناخت کامل با تمامی ویژگی ها و قوانین گمرکی داشته و می توانند در کمترین زمان بیشترین کار را انجام دهند. اشخاص حقیقی می توانند خود کالای مورد نظر را از گمرک ترخیص نمایند اما به دلیل سختی این کار و همچنین وقت گیر بودن ترخیص کالا از گمرک صاحب شرکت ها و موسسات این کار را به یک ترخیص کار میسپارند و خود به امور شرکتی می پردازند.

ترخیص کننده گمرک را می توان کمکی بزرگ برای تاجران دانست، چرا که این افراد علم کامل به تمامی مراحل و امور گمرکی داشته و می توانند در کمترین زمان بیشترین بازدهی را داشته باشند. این افراد را می توان انتخابی عاقلانه برای تاجرانی دانست که علم کافی به انجام امور گمرکی ندارند. البته تاجرانی که وقت کافی جهت رسیدگی به انجام امور گمرکی ندارند نیز می توانند این کار را به کاردان سپرده و نظاره گر انجام شدن به موقع و دقیق ترخیص کالا باشند.

برخی افراد از سپردن کار خود به ترخیص کار واهمه دارند، که به این افراد می توان گفت: ترخیص کننده حکم قانونی داشته و توسط گمرک و وزارت بازرگانی مورد تایید می باشد. به همین منظور جای هیچگونه نگرانی از این نظر وجود نخواهد داشت. با اینکه اشخاص حقیقی خود نیز می توانند اقدام به ترخیص کالا نمایند اما ترخیص کاران می توانند این کار را در کمترین زمان انجام داده و در نتیجه سود بیشتری را عاید تاجر نمایند.

در نتیجه از جمله مزایای ترخیص کار گمرک می توان به کاهش وقت بایگانی کالا در انبار گمرک اشاره کرد، که این امر سبب کاهش میزان هزینه ها نیز خواهد شد. چرا که هرچه محصول بیشتر در گمرک باقی بماند میزان هزینه ها نیز بالاتر خواهد رفت. باقی ماندن بیشتر کالا در انبار گمرک سبب افزایش قیمت تمام شده محصول شده و این امر به معنی بالا رفتن قیمت فروش نیز خواهد شد که در نتیجه عدم رضایت مردم و خریداران را به دنبال خواهد داشت. که ترخیص کننده سبب جلوگیری از این فاجعه خواهد شد.

ترخیص کار

مشخصه های ترخیص کار گمرک

از جمله ویژگی های یک ترخیص کار حرفه ای می توان به امانت دار بودن آن اشاره کرد. درستکار بودن ترخیص کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که این درستکاری و امانتداری وی است که سبب می شود مسئولین شرکت، اختیار کالاهای با ارزش وارداتی و صادراتی را به وی بسپارند.

در صورت کلی می توان گفت یک ترخیص کار به فردی گفته می شود که دارای کارت حق العملکاری بوده باشد. البته با گذشت زمان و کار کردن مسئولین شرکت با ترخیص کاران متفاوت، امکان انتخاب بهترین ترخیص کننده وجود خواهد داشت.

البته باید صلاحیت فرد ترخیص کار برای گمرک محرز شده باشد تا اجازه وکیل بودن وی برای شرکت ها صادر گردد.

جهت پی بردن به توانایی های فرد ترخیص کار گمرک یک امتحان برای گرفتن کارت حق العملکاری دریافت می نماید که هر فردی اجازه شرکت در آن را نخواهد داشت. جهت شرکت در آزمون حق العملکاری فرد باید شرایطی داشته باشد که در ادامه به شرایط این آزمون اشاره کرده ایم:

–         فرد متقاضی باید بیش از ۲۵ سال سن داشته باشد.

–         حداقل مدرکی که باید ارائه دهد کاردانی امور گمرکی و یا کارشناسی رشته ی دیگر می باشد.

–         متقاضی باید در هیچ یک از بخش های دولتی کارمند نبوده باشد.

–         فرد باید هیچگونه سابقه کیفری، بخصوص درباره قاچاق کالا نداشته باشد.

پس از اینکه فرد در آزمون حق العملکاری قبول شد باید نسبت به اخذ پروانه حق العملکاری اقدام نماید. نحوه ثبت نام به گونه ای خواهد بود که شخص باید مدارک کامل خود را به گمرک مورد نظر تحویل داده و نسبت به دریافت کارت حق العملکاری اقدام نماید. پس از اینکه مدارک مورد تایید گمرک واقع شد، تمامی مدارک به سازمان گمرک کشور ارسال خواهد شد.

چنانچه ترخیص کار بخواهد در چندین گمرک مشغول به فعالیت شود، باید تمامی مدارک خود را به اداره گمرک ارائه کرده و درخواست خود را ثبت نماید.

یکی از موارد قابل توجه تاریخ انقضای کارت حق العملکاری می باشد که ۱ سال بوده و امکان تمدید آن تا ۴ سال وجود خواهد داشت. به این معنی که فرد با داشتن این کارت می تواند به مدت ۵ سال با همان کارت به این کار مشغول باشد. اما باید توجه داشته باشید که فرد باید در هر یک از دوره های ۱ساله تمامی قوانین را رعایت نموده و هیچ اشتباهی از وی سر نزده باشد.

ترخیص کار گمرک

اهمیت سپردن ترخیص کالا به ترخیص کار

داشتن علم کافی جهت طی مراحل ترخیص کالا از جمله ملزومات خواهد بود. به همین دلیل بسیاری از مسئولین شرکت ها ترجیح می دهند این کار را به یک متخصص بسپارند تا هیچگونه مشکلی در عملیات صادرات و واردات به وجود نیاید. ترخیص کالا را نمی توان ساده در نظر گرفت و به وقت، تجربه و علم کافی نیاز خواهد داشت که باید تمامی موارد ذکر شده توام با یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند تا فرد بهترین بازدهی را داشته باشد. بنابراین یکی از بهترین مزایای سپردن ترخیص کالا به ترخیص کار صرفه جویی در وقت خواهد بود.

زرنگ بودن در ترخیص کالا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که هرچه کالا بیشتر در انبار گمرک باقی بماند میزان هزینه های لازم نیز بالاتر خواهد رفت. حتی یک ساعت باقی ماندن اضافی در انبار می تواند تفاوت بسیاری در قیمت ایجاد نماید. پس یکی از مزایای ترخیص کار گمرک، ترخیص سریع کالا می باشد، چرا که این افراد به دلیل داشتن تجربه کافی در رابطه با تمامی مراحل اداری توانایی ترخیص سریع کالا را داشته و در نتیجه سبب کاهش میزان هزینه ها نیز خواهند شد.

ترخیص سریع کالا تنها به سود وارد کننده نخواهد بود. چرا که با ماندن اضافی در انبار گمرک، به میزان قیمت اجناس نیز اضافه خواهد شد تا فرد وارد کننده ضرر ننماید. به همین دلیل ماندن اضافی در گمرک به ضرر مصرف کننده نیز تمام خواهد شد.

با بالا رفتن قیمت دیگر تاجر نخواهد توانست با سایر رقبای خود به رقابت بپردازد و همین امر یک نقطه ضعف برای یک شرکت خواهد بود. به همین خاطر داشتن یک ترخیص کار از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

در موارد بسیاری مشاهده شده است که تاجر در برابر مشتریان خود به دلیل تاخیر کردن بدقول شده است. چنانچه این عمل چندین بار تکرار شود، شرکت مشتریان خود را از دست خواهد داد. به همین خاطر و به دلیل داشتن اعتبار، شرکت ترخیص کالا را به یک متخصص در این زمینه می سپارد. چرا که در این صورت می تواند تمامی سفارشات را در موعد مقرر تحویل دهد.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ