تشریفات گمرکی

در این مقاله قصد داریم تا در جهت افزایش اطلاعات و دانش بازرگانی خوانندگان به توضیح درباره تشریفات گمرکی و یا همان تشریفات ترخیص کالا از گمرک بپردازیم. به کلیه اقداماتی که از طرف شخص ذینفع یعنی صاحب کالا یا نماینده قانونی وی و همینطور گمرک برای ترخیص کالا از گمرک و یا حمل و ترانزیت کالا که به عنوان صادرات و واردات صورت می‌گیرد، تشریفات گمرکی یا تشریفات ترخیص کالا می‌گویند.

کلیه تشریفات گمرکی در اماکن گمرکی یا گمرکات که زیر نظر گمرک بوده و در نقاط صفر مرزی، مرزهای زمینی، فرودگاه‌ها و مراکز استان‌ها مستقر هستند، صورت می‌گیرد. این اماکن وظیفه دارند تا در راستای اجرای قانون صادرات و واردات به کنترل ورود و خروج اشخاص و کالاها در این مرزها بپردازند. تشریفات گمرکی نیز که براساس ضمائم کنوانسیون کیوتو تعریف شده، در راستای کنترل جابه‌جایی کالاها صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که در حال حاضر کلیه اقدامات گمرکی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

 

تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی


تشریفات گمرکی در واردات کالا

واردات کالا در طی مراحلی صورت می‌گیرد و مقدماتی را شامل می‌شود. در ابتدا لازم است که شخص یا شرکت صاحب کالا قبل از سفارش و خرید کالای خود، نسبت به اخذ مجوزهای لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نماید. بیمه کردن کالا به کمک بانک مورد نظر خریدار و ایجاد اعتبار در بانک فروشنده و به نام او از اقدامات بعدی می‌باشد. در این مرحله فروشنده با تهیه فاکتور و مدارک مورد نیاز ضمن تحویل بار به مؤسسه باربری، می‌تواند به بانک خود مراجعه و با تسلیم مدارک مربوطه، مبلغ قرارداد را دریافت کند. مدارک و اسناد کالا بین بانک فروشنده و بانک خریدار تبادل و از این طریق بانک فروشنده می‌تواند مطالبات خود را وصول کند. بعد از ورود بار به ایران و تحویل آن به گمرک توسط مؤسسه باربری، کالا به انبار منتقل می‌شود. خریدار یا همان صاحب کالا از طرف مؤسسه حمل و نقل از این امر مطلع می‌شود تا بعد از تسویه حساب با بانک، پرداخت هزینه ترخیص کالا یا THC (Terminal Handling Charges )، اخذ اسناد کالا از بانک و سپس گرفتن قبض انبار و ترخیصیه از مؤسسه باربری به گمرک مراجعه و نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالای خود اقدام نماید.

لازم به توضیح است که منظور از هزینه ترخیص کالا، هزینه مربوط به بارگیری، جابه‌جایی بندری و تخلیه بار است که از طرف سازمان بنادر و دریانوردی ایران براساس نوع و میزان بار تعیین می‌شود. این هزینه با هزینه حمل و نقل متفاوت می‌باشد. این جمله بدین معنی است که خریداری که هزینه حمل و نقل پرداخت کرده است، لزومی به پرداخت هزینه THC ندارد.

ترخیصیه نیز به سندی اطلاق می‌شود که در طی آن مؤسسه باربری یا همان شرکت حمل و نقل پس از احراز هویت و همچنین اطمینان از تسویه حساب خریدار و پرداخت هزینه گمرکی توسط او، بلامانع بودن انجام تشریفات گمرکی توسط صاحب کالا را به گمرک اعلام می‌کند.

مراحل ترخیص کالا

صاحب کالا یا نماینده قانونی او با در دست داشتن مدارک مربوطه به خصوص ترخیصیه، می‌تواند برای ترخیص کالا اقدام کند. تشریفات گمرکی شامل مراحلی است که در ادامه به صورت خلاصه به آنها می‌پردازیم:


1. تسلیم اظهارنامه:

بعد از تحویل بار به انبار و صدور قبض از طرف انبار، نوبت به تکمیل فرم گمرک جهت اظهار کالا می‌رسد. همان طور که ذکر کردیم بسیاری از مراحل تشریفات گمرکی به صورت الکترونیکی قابل انجام است. از این رو با مراجعه به سایت واحد تجارت مرزی می‌توان نسبت به تکمیل این فرم اقدام کرد. فرم اظهارنامه کالا از طرف گمرک براساس استاندارد بین‌المللی مشخص شده است. این فرم با عنوان SAD (Single Administrative Document) نیز شناخته می‌شود. پس از تکمیل اظهارنامه و ثبت آن، سایت شماره کوتاژ صادر می‌کند که به منزله ثبت موفقیت‌آمیز اظهارنامه می‌باشد. پس از طی مراحل اداری و اطمینان از صحت اطلاعات مندرج در اظهارنامه به ویژه صحت محاسبات حقوق، اسناد و مدارک به اظهارنامه ضمیمه شده و به واحد ارزیابی فرستاده می‌شود.

 


2. ارزیابی کالای اظهار شده

در واحد ارزیابی، کارشناس مربوطه کالای اظهار شده را کنترل و ارزیابی می‌کند. این مرحله از سه طریق و یا به عبارت دیگر از سه مسیر اداری قابل انجام است که تشخیص و تعیین مسیر ارزیابی به عهده گمرک می‌باشد. پس از ارزیابی محموله براساس نوع، جنس و میزان، همچنین اطمینان از کامل بودن اسناد و مدارک، حال نوبت به تعیین ارزش کالای وارداتی می‌رسد. این مرحله از مهم‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین مراحل تشریفات گمرکی و ترخیص کالا می‌باشد. ارزش گمرکی کالا، هزینه‌هایی چون ارزش خرید کالا در مبدأ و هزینه بیمه، حمل و نقل و هرگونه هزینه دیگر در این مسیر را شامل می‌شود. پس از تعیین ارزش گمرکی کالا، این مبلغ ظرف سی روز قابل اعتراض می‌باشد.

پس از این مرحله و بررسی مجدد اظهارنامه، همچنین پس از طی مراحل اداری، محموله کالای مورد نظر قابل ترخیص و بارگیری از گمرک می‌باشد.


3. اقدامات پس از ترخیص

یکی از وظایف مهم گمرک، تطبیق اظهارنامه‌ها با قوانین و همچنین نظارت بر پرداخت صحیح مالیات و عوارض گمرکی می‌باشد. این امر مستلزم انجام حسابرسی پس از ترخیص می‌باشد. بنابراین جهت اطمینان از صحت اظهارنامه‌ها، گمرک باید به سوابق، اسناد و مدارک صاحبان کالا، شرکت‌های حمل و نقل و هر شخص حقیقی یا حقوقی که به واسطه کار به نوعی با گمرک در ارتباط است، دسترسی داشته باشد.

عدم ارائه سوابق مالی و مدارک مورد نیاز قابل پیگیری و مشمول جریمه می‌باشد.لازم به ذکر است که اگر در پرداخت وجوه مربوط به ترخیص اشتباهی صورت گرفته باشد، ظرف شش ماه پس از ترخیص با ارائه مدارک و مستندات قابل پیگیری و وصول می‌باشد.

 


در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه به تشریح و توضیح تشریفات گمرکی به ویژه در امر واردات کالا بپردازیم. لازم است به این نکته اشاره شود که هر کدام از این مراحل دارای جزئیات بیشتری می‌باشند که دقت و پیگیری لازم را ایجاب می‌کند. همچنین ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که تشریفات گمرکی در زمینه صادرات کالا نیز با کمی تفاوت در مراحل و ترتیب آن‌ها به همین منوال است. در امر صادرات تکمیل صحیح فرم اظهارنامه و تعیین ارزش کالای صادراتی از مراحل مهم می‌باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ