تعرفه واردات خودرو

تعرفه واردات خودرو، عوارض و مالیات‌هایی را شامل می‌شود که کشورها به علت حمایت خود از صنایع داخلی کشورشان  و یا به دلایل مالی از خودرو وارداتی دریافت می‌کنند. تعرفه واردات خودرو از نوع ارزشی است و بر اساس یک شیوه خاص محاسبه می‌شود. تعرفه کشورها با هم متفاوت است. بعنوان مثال تعرفه واردات خودرو از گرجستان با تعرفه واردات خودرو از ترکیه قوانین و هزینه‌های مختلفی دارند.

انواع تعرفه واردات

تعرفه واردات بر اساس مقام وضع کننده  انواع مختلفی را شامل می‌شود که به عنوان مثال، برای خودرو بر اساس جایگاه وضع‌کننده آن به تعرفه وارداتی مستقل و قراردادی تقسیم می‌شود. تعرفه‌های مستقل به شکل یک طرفه و بر اساس حفاظت و توجه ملی شکل می‌گیرد اما در نوع قراردادی آن به صورت چند قرارداد چند جانبه شکل می‌گیرند.

همچنین تعرفه واردات می‌تواند به شکل واحد و یا مرکب باشد. در تعرفه‌های وارداتی مرکب، کالای وارداتی به صورت خاص طبقه‌بندی و برای هر طبقه یا هر نوع از کالا، ماخذی تعیین خواهد شد.

محاسبه تعرفه واردات خودرو

اما در تعرفه خودرو به صورت واحد، برای هر نوع کالای وارداتی، ماخذ تعیین می‌شود برای مثال گفته می‌شود حقوق گمرکی و تعرفه و سایر کالاها به صورت ۶درصد خواهد بود. از نظر ماهیت خود به صورت عمومی و ترجیحی طبقه‌بندی می‌شوند. به صورت عمومی، تعرفه برای تمامی محصولات یکسان است در این حالت مبدا خودرو وارد شده به کشور تاثیری بر تعرفه که دریافت می‌شود.

مزایای واردات ماشین

تجار و بازرگانان ایرانی تمایل زیادی به خرید خودروهای خارجی دارند. واردات خودرو به ایران بیشتر از کشور چین صورت می‌گیرد. این نوع از واردات خودرو مزایایی دارد که کم بودن تعرفه واردات ماشین مهم‌ترین آنها است. مهم‌ترین سودی که در اثر ترخیص کالا و واردات خودرو ایجاد می‌شود کاهش دادن هزینه‌های حمل و نقل است. در ایران روز به روز قیمت‌ خودروهای ساخت داخل بالا رفته و هر روز با قیمت بیشتری به بازار ارائه می‌شوند. بنابراین به دلیل قیمت بالا، افراد بیشتر به دنبال خودروهای ساخت چین رفته و از این طریق بازرگانان به سمت وارد کردن خودروهای چینی گرایش بیشتری خواهند داشت زیرا تقاضا برای آنها بالاست.

از دیگر عواملی که تجار به واردات خودرو تشویق می‌کند گمرکات این کشورها و مناطقی است که برای ترخیص کردن آن، تعرفه ای را در نظر نمی‌گیرد و با قیمت کمتری آن را وارد می‌کند. تجار ایرانی خودرو مورد نظر خود را با تعرفه کم آورده و آن را با قیمتی که در کشور سازنده ارائه می‌شود می فروشند. بنابراین تجار ایرانی می‌توانند با صرف کردن وقت کم و هزینه حمل و نقل کالا به اندازه کم، واردات خودرو از کشوری مثل چین به ایران تداوم دهند.

بعضی از مواقع بوده است که واردات خودرو به صورت غیر مجاز اعلام می‌شد. یا به دلیل تحریم‌هایی که از کشورهای دیگر بر ایران تحمیل می‌شد تجار قادر به واردات خودرو نبودند. بنابراین شرکت‌های ایرانی واردات خودرو را مطابق با قوانین انجام می‌دهند.

تعرفه واردات خودرو

واردات خودرو از طریق شرکت بازرگانی

اگر به دنبال این هستید که تعرفه واردات خودرو هزینه کمتری برای شما ایجاد کند بهتر است از یک شرکت بازرگانی که در این زمینه فعالیت می‌کند کمک بگیرید یا کار خود را به وی محول کنید. این شرکت‌ها افراد متخصص و ترخیص کنندگان حرفه‌ای را برای تجارت و واردات خودرو و کالاهای مختلف به کار می‌گیرند تا در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه بهترین شیوه را برای کم کردن تعرفه خودرو در نظر می‌گیرند. در این صورت کاهش دادن تعرفه به مفهوم کاهش قیمت تمام شده برای آن در نظر گرفته شده و فرد صاحب سرمایه می‌تواند از این طریق سود خوبی نصیب خود کند. به این شکل با دو تیر می‌توان یک هدف را نشانه رفت زیرا هم می‌توان از واردات خودرو سود مناسبی برد و هم توانایی رقابت در بازار خودرو را افزایش داد.

نوسان تعرفه واردات خودرو

امروزه خودروهای داخلی با قیمت بالا و کیفیت پایین به بازار عرضه می‌شوند. داشتن قیمت بالا و کیفیت پایین سبب نارضایتی خریدار بوده و تقاضا برای خرید خودروهای داخلی را کاهش می‌دهد. برعکس این مورد، تقاضا برای خرید خودروهای چینی برای ایرانیان افزایش داشته است. با وجود اینکه گفته می‌شود خودروهای چینی کیفیت ندارند اما تقاضا برای آنها بالاتر از خودروهای داخلی است. بنابراین اگر تعرفه ماشین‌های چینی را کاهش داده یا آن را حذف کنیم نه تنها قیمت خودروها کاهش می‌یابد بلکه از لحاظ زیبای و مدل و آپشن‌های متنوع در رده بهتری قرار گرفته و لا استقبال بیشتری روبرو می‌شوند.

تعرفه واردات خودرو باید تا سال ۱۴۰۰ به صورت سالیانه ۵درصد کاهش پیدا کند. در کنار این مورد، قیمت خودروهای داخلی که در حال حاضر زیر ۴۵میلیون است با در نظر گرفتن تورم به دلیل کاهش کیفیت و بهره‌وری در حدود هفت درصد افزایش خواهد داشت. گفته شده است ماب تفاوت و نوسانی که بین قیمت کارخانه و قیمت خودرو در بازار به وجود آمده است سبب شده که سرمایه به افراد واسطه رسیده و سود نصیب آنها شود. قیمت زیاد خودرو در مواردی نیز سبب احتکار آن در داخل کشور شده است. همین موراد سبب شده است که واردات خودرو به کشور افزایش یافته و با کاهش تعرفه خودرو از کشور چین، و دیگر کشورها، صنعت خودرو سازی کشور با مشکل مواجه شود.

تولید کنندگان معتقدند کاهش تعرفه‌ها سبب این شده است که تولید این صنعت با مشکل مواجه شود. اما باید گفت بالا رفتن قیمت خودرو داخلی، کم شدن کیفیت خودروهای تولیدی و تحریم صنایع ایران شاید از مهم‌ترین مواردی باشد که صنعت خودرو داخلی را با مشکل مواجه کرده است. کاهش تعرفه واردات خودرو در این زمینه را شاید بتوان جزو کم‌رنگ‌ترین و کم اهمیت‌ترین دلایل این امر قلمداد کرد. در حال وضعیت بازار ایران به صورتی است که افراد واسطه در خرید و فروش خودرو بیشترین سود را عاید خود خواهند کرد. علاوه بر این افرادی که در زمینه واردات خودرو فعالیت و تجربه دارند از طریق کاهش دادن این تعرفه می‌توانند از فروش خودروهای وارداتی خود سود کلانی را به دست آورند.

واردات خودرو را می‌توان یکی از واردات پرسود محسوب کرد که از طریق آن می‌توان فروش خوبی را در داخل داشت و سود خوبی را به دست آورد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ