محاسبه تعرفه واردات پوشاک

تعرفه واردات پوشاک، عوارض و مالیات‌هایی را شامل می‌شود که کشورها به علت حمایت خود از صنایع داخلی کشورشان و یا به دلایل مالی از پوشاک وارداتی اخذ می‌کنند. به این شکل از نوع ارزشی است و بر اساس یک شیوه خاص محاسبه می‌شود.

انواع تعرفه واردات پوشاک

تعرفه واردات پوشاک بر اساس مقام وضع کننده تعرفه‌های وارداتی انواع مختلفی را شامل می‌شود که به عنوان مثال،بر اساس جایگاه وضع‌کننده آن به تعرفه وارداتی مستقل و قراردادی تقسیم می‌شود. تعرفه‌های مستقل به شکل یک طرفه و بر اساس حفاظت و توجه ملی شکل می‌گیرد اما در نوع قراردادی آن به صورت چند قرارداد معین و چند جانبه شکل می‌گیرند.
همچنین در این تعرفه می‌تواند به شکل واحد و یا مرکب باشد. در تعرفه‌های وارداتی مرکب، کالای وارداتی به صورت خاص طبقه‌بندی و برای هر طبقه یا هر نوع از کالا، ماخذی تعیین خواهد شد اما به صورت واحد، برای انواع کالاهای وارداتی ماخذ تعیین می‌شود برای مثال گفته می‌شود حقوق گمرکی و تعرفه و سایر کالاها به صورت ۶درصد خواهد بود از نظر ماهیت خود به صورت عمومی و ترجیحی طبقه‌بندی می‌شوند. در تعرفه‌های واردات لباس به صورت عمومی، برای تمامی کالاها و محصولات یکسان است در این حالت مبدا پوشاک وارد شده به کشور تاثیری بر مبلغی که دریافت می‌شود ندارد اما در تعرفه ترجیحی، هزینه از برخی کشورهای مبدا کمتر گرفته می‌شود و تعرفه ترجیحی نامیده می‌شود.

نوسان تعرفه واردات لباس پوشاک

لباس و پوشاک جنس و انواع متفاوتی دارد. در تعرفه واردات پوشاک، نیز جنس و نوع لباس‌ها موثر هستند.همه لبا‌س‌ها چه مردانه و چه زنانه و یا لباس کودک از هر جنس، مشمول تعرفه ۷۵ درصد و ارزش افزوده ۹درصد می‌شود. شماره مربوطه ، شامل گروه کالایی ده است که سود بازرگانی آن دو برابر خواهد بود. یعنی برای واردات لباس، متقاضی باید ۱۴۶درصد تعرفه واردات پوشاک و ۹درصد نیز مالیات بر ارزش افزوده به گمرک پرداخت کند. در سال‌های اخیر از 75 درصد به 55 درصد رسید.که با پیشنهاد وزارت صنعت پایین آمد و مهم‌ترین هدفی که وزیر صنعت برای این طرح و تصمیم ذکر کرد، مبارزه با قاچاق است.

کسانی که در کار بازار لباس هستند معتقدند که تعرفه باید پایین‌تر هم بیاید زیرا کاهش آن کار قاچاقچیان را سخت می‌کند و دود آن به چشم تولید کنندگان پوشاک خواهد رفت.
تولید کنندگان بر این عقیده هستند که کاهش تعرفه تولید را در کشور با مشکل مواجه می‌کند. یکی از کارشناسان بر این اعتقاد است وقتی تعرفه واردات پایین بیاید واردات افزایش پیدا کرده و تولید کاهش می‌یابد. در چنین شرایطی است که بازار دچار لطمه شده و وزارت صنعت هزینه‌های صادرات را کاهش می‌دهد. به این شکل وقتی پوشاک نفروشیم، نخ و کالا هم نخواهیم خرید و این موضوع سبب می‌شود که در همه بخش‌ها بیکاری ایجاد شود. بنابراین کاهش و یا افزایش این نرخ‌ها در هر صورت بر روی تولید داخلی تاثیر مثبت یا منفی خواهد داشت. بنابراین تحقیق و مطالعه در این زمینه و کمک گرفتن از افراد با تجربه می‌تواند تجربه بهتری در این زمینه، نصیب افراد کند.

تعرفه واردات لباس

مزایای واردات پوشاک به ایران

تجار و بازرگانان ایرانی تمایل زیادی به خرید کردن و واردات پوشاک دارند. واردات لباس به ایران بیشتر از مناطق آزاد صورت می‌گیرد. این نوع از واردات پوشاک مزایایی دارد که کم بودن تعرفه واردات پوشاک مهم‌ترین آنها است. مهم‌ترین سودی که در اثر ترخیص کالا و واردات پوشاک ایجاد می‌شود کاهش دادن هزینه‌های حمل و نقل و تعرفه‌ها است، مناطق آزادی در همسایگی ایران هستند و تاجران می‌توانند با سرعت بسیار و با صرف کردن هزینه کمتر، محموله را به ایران وارد کنند. از دیگر عواملی که تجار را برای واردات پوشاک از مناطق آزاد تشویق می‌کند گمرکات این کشورها و مناطقی است که برای ترخیص کردن آن، تعرفه را در نظر نمی‌گیرد و با قیمت کمتری آن را وارد می‌کند. به این صورت، واردکنندگان پوشاک بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی و تعرفه‌ها، جنس خود را وارد ایران می‌کنند و این سبب می‌شود که قیمت خرید این لباس با قیمت خرید آن از کشور مبدا یکسان باشد.
تجار ایرانی پوشاک مورد نظر خود را بدون تعرفه ، آورده و آن را با همان قیمتی که در کشور سازنده پوشاک ارائه می‌شود می فروشند. بنابراین تجار ایرانی می‌توانند با صرف کردن وقت کم و هزینه حمل و نقل کالا به اندازه کم، واردات پوشاک به ایران را تداوم دهند. به این دلیل بیشتر بازرگانان در ایران، وارد کردن پوشاکی که تعرفه نداشته باشد را به وارد کردن آن از کشور سازنده پوشاک ترجیح می‌دهند.
نبود تعرفه سبب می‌شود خرید محصول از کشورهایی که ایران را تحریم می‌کنند آسان شود. بنابراین شرکت‌های ایرانی می‌توانند واردات پوشاک را مطابق با قوانین مناطق آزاد انجام داده و از پرداخت حقوق گمرکی معاف شوند. تعرفه واردات لباس به ایران از دیگر کشورها ( مانند واردات پوشاک از چین به ایران)در نظر گرفته می‌شود و پرداخت‌های گمرکی آن انجام می‌شوند.

مزایای مشاوره با شرکت های بازرگانی واردات کالا

اگر به دنبال کاهش تعرفه‌ها هستید باید از یک شرکت بازرگانی که در این زمینه فعالیت می‌کند کمک بگیرید یا کار خود را به وی محول کنید. زیرا این شرکت‌ها افراد متخصص و ترخیص کنندگان حرفه‌ای را برای تجارت و واردات پوشاک و کالاهای مختلف به کار می‌گیرند تا در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه بهترین شیوه را برای کم کردن تعرفه واردات پوشاک در نظر می‌گیرند. در این صورت کاهش دادن تعرفه به مفهوم کاهش قیمت تمام شده برای پوشاک در نظر گرفته شده و فرد صاحب سرمایه می‌تواند از این طریق سود خوبی نصیب خود کند. به این شکل با دو تیر می‌توان یک هدف را نشانه رفت زیرا هم می‌توان از واردات لباس سود مناسبی برد و هم توانایی رقابت در بازار پوشاک را افزایش داد. بنابراین می‌توان گفت کاهش تعرفه‌ها در صورتیکه با این مقوله آشنا باشید به منزله تجارتی پرسود محسوب می‌شود و می‌تواند برای دوست داران این نوع تجارت بسیار متنوع و لذت بخش باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ