ترخیص کالا

تعرفه ی گمرکی واردات چوب

تعرفه ی گمرکی واردات چوب

براساس قوانین گمرکی تعرفه ی گمرکی چوب برای ترخیص از گمرک,  براساس نوع چوب متفاوت است. حقوق گمرکی چوب چهار درصد است که سه در صد ارزش افزوده به آن اضافه می گردد.

تعرفه یا حقوق وارداتی

تعرفه یا حقوق وارداتی مالیات و عوارضی است که دولت ها به منظور حمایتی یا مالی و یا ترکیبی از آن ها از کالاهای وارداتی و صادراتی اخذ می کنند که میزان آن بر اساس جدول تعرفه ی گمرکی تعیین می شود. اصطلاحا این دریافتی حقوق گمرکی هم نامیده می شود. کالاهایی که به تشخیص گمرک برای فروش وارد و یا صادر می گردند اعم از این که به طور مستقیم یا پس از انجام عملیات تفکیک و دسته بندی به فروش برسند تجاری تلقی می شوند.

انواع تقسیم بندی تعرفه

تقسیم بندی بر اساس چگونگی دریافت

 • تعرفه ی ارزشی: تعرفه ای که بر اساس ارزش کالا دریافت می شود و در این تعرفه حقوق و عوارض گمرکی بخشی از ارزش کالا را در بر می گیرند.
 • تعرفه ی ثابت: براساس وزن و مقدار کالا تعیین می گردد‌.
 • تعرفه ی  مرکب: ترکیبی است از تعرفه ارزشی و تعرفه ثابت یعنی هم بر اساس ارزش کالا و هم مقدار و وزن کالا محاسبه می شود.

تقسیم بندی تعرفه براساس تسهیلات و یا تبعیضات

 • تعرفه یک ستونه: تعرفه ی ثابتی که از تمام کشورها و تمام کالا به صورت یکسان و بدون تبعیض و انعطاف پذیری برای کاهش یا افزایش محاسبه می گردد.
 • تعرفه دوستونه: در این نوع تعرفه برای هر کالایی دونوع حقوق و عوارض گمرکی تعیین می شود؛ یکی حداکثر تعرفه برای هر کالا و دیگری تعرفه تخفیف یافته برای برخی از کشور ها که از طریق انعقاد قرارداد و بحث و مذاکره تعیین شده است.
 • تعرفه سه ستونه: نوع گستره تر تعرفه دوستونه است که در حد پایین تری برای برخی از کشورها اعمال می شود و برای افزایش مراودات تجاری میان کشورها تعیین شده است.

واردات چوب به ایران

چوب یکی از باارزش ترین منابع طبیعی هست مصارف قابل ملاحظه ای دارد. متاسفانه قطع بی رویه درختان برای استفاده از چوب آن ها در کشور ما باعث نابودی منابع طبیعی شده است در این میان مسئولین کشور و طرفداران محیط زیست برای حفظ این جنگل ها و جلوگیری از قطع درختان بازرگانان و تجار را به وارد کردن چوب از کشورهای دیگر تشویق می کنند. بدین ترتیب میزان واردات چوب به ایران افزایش یافته است.طبق آمار رسمی اکثر تجار ایرانی برای واردات چوب از روسیه، چین، کره جنوبی، آذربایجان، امارات متحده عربی، گرجستان، ترکیه و هند اقدام می کنند.

ترخیص چوب از گمرک

برای وارد کردن چوب به ایران شما باید مقرارت گمرک جمهوری اسلامی ایران را با موفقیت پشت سر بگذارید. هر گونه ورود و خروج چوب و دیگر کالاهای صادراتی و وارداتی باید از دروازه گمرک انجام شود. طبق آمار رسمی اکثر تجار ایرانی برای واردات چوب از روسیه، چین، کره جنوبی، آذربایجان، امارات متحده عربی، گرجستان، ترکیه و هند اقدام می کنند.

هزینه های لازم جهت ترخیص

 

 1. هزینه تعرفه ی گمرکی چوب  ۴% گمرکی+۳% ارزش افزوده
 2. هزینه های ثبت سفارش
 3. وزارت راه
 4. هزینه های قبض انبار و ترخیصیه
 5. هزینه های بارگیری و فله چینی
 6. هزینه های بندری اعم از تخلیه و بارگیری و انبارداری

 

برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی  شرکت بازرگانی ترخیص کالا مراجعه کنید.

قوانین واردات و ترخیص چوب از گمرک

قوانین برای ترخیص انواع چوب از گمرک همانند قوانین گمرکی کشور درجهت ترخیص دیگر کالا ها می باشد بنابراین شما برای ترخیص انواع مختلف چون(کاج، صنوبر، سرو، زبان گنجشک، افرا، راش، نارون، گردو، توسکا، شمشاد، آکاژوها، آبنوس، چنار، ساج، روسی، تبریزی، ماهون و…)باید طبق قوانین تعرفه ی واردات چوب و گمرکی جاری کشور عمل نمایید:

 • اخذ گواهی از سازمان بهداشت نباتی کشور که در تمامی کشورها توسط سازمان های متبوع کشاورزی صادر می گرد د این گواهی ضامن سلامتی انواع گیاهان می باشد.
 • قرنطینه کردن محموله چوب مورد نظر یعنی قبل از انتقال چوب های خریده شده به کشور برای جلوگیری از حشرات و آفت گیاهی چوب را قرنطینه می کنید شرایط مورد توجه برای قرنطینه چوب بستگی به نوع چوب دارد مثلا برای قرنطینه نوعی از چوب باید پوست آن را به طور کامل جدا کنید تا چوب از حشرات و آفات در امان بماند.

چه کسانی می توانند چوب را از گمرک ترخیص کنند؟

گفتیم که هر گونه کالاهای وارداتی و صادراتی قبل از ورود و خروج باید از دروازه گمرک عبور کنند. پس از انتقال چوب به یکی از گمرک های ایران با مراجعه ی حضوری به گمرک مورد نظر و طی کردن مراحل قانونی می توانید کالای خود را دریافت کنید.

برای ترخیص چوب از گمرک هم خود وارد کننده می تواند وارد عمل شود و هم کار ترخیص چوب را به وکیل خود که یک ترخیص کار کاربلد است بسپارد. بهتر آن است به جای آن که خود شخصاً برای ترخیص چوب اقدام کنید آن را به یک ترخیص کار واگذار کنید.

واگذار کردن ترخیص به یک ترخیص کار باعث افزایش سرعت ترخیص چوب از گمرک می شود با این امر شما هزینه کمتری بابت نگهداری محموله در انبار می پردازید و با کاهش هزینه وارد کردن چوب برای خودتان ، چوب را با قیمت کمتر و کیفیت بهتر در بازار های داخلی عرضه می کنید.

به هر حال چه خودتان برای ترخیص چوب اقدام کنید چه یک ترخیص کار، برای ترخیص چوب باید مراحل زیر را طی کنید

 

 • ارائه گواهی بهداشت نباتی و سایر مدارک لازم برای ترخیص چوب مانند انبارنامه، ترخیصیه، پیش فاکتور، فاکتور خرید، ثبت سفارش، گواهی مبدا و…
 • پر کردن اظهار نامه واردات چوب
 • بررسی اسناد خرید و صلاحیت وارد کننده توسط دایره فنی گمرک
 • کنترل مدارک و اظهارنامه واردات چوب،بعد شماره ثبت را به محموله تخصیص می دهد و مسیر ارزیابی اظهارنامه واردات چوب را تعیین می کند.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *