تاسیس شرکت صادرات و واردات در هر کشوری ضرورت دارد. افراد برای ادامه زندگی نیازمند محصولاتی هستند که ممکن است در کشور خودشان موجود نباشد اما در کشورهای دیگر وجود داشته باشد. برای دسترسی به این محصولات باید آن را از کشورهای دیگر وارد کنند. شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات ممکن است در هر کشوری متفاوت باشد. در مواردی هم ممکن است محصولاتی در یک کشور تولید شود که علاوه بر تامین مایحتاج جمعیت کشور، مازاد هم داشته باشد و برای تامین اقتصادی بتوان آن را به کشور دیگری صادر کرد.

بنابراین هر کشوری برای شکل دادن سیستم اقتصادی خود نیازمند دانستن شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات است.

شرکت صادرات و واردات

برای تاسیس شرکت بازرگانی باید از شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، اطلاع داشت.

شرکت‌ها انواع مختلف دارند. بنابراین شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات با مسئولیت‌های محدود و به صورت سهامی خاص، هریک شرایط خود را دارد. این نوع از شرکت، فعالیتی را مبنی بر خدمات مرتبط با بازرگانی ارائه می‌دهد. شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات برای انجام کارهایی مثل توزیع کالا، خرید و فروش و اعطای نمایندگی به نمایشگاه‌ها و همایش‌های داخلی و خارجی در هر یک از انواع شرکت‌ها متفاوت است.

صادرات در فرهنگ لغت به معنای ارسال کالا از جایی به جای دیگر یا از کشوری به کشور دیگر است. واردات نیز در فرهنگ لغت به معنای وارد کردن یک کالا از کشور خود به کشوری دیگر است. اگر بخواهیم در خصوص گمرک چنین تعریفی را ارائه دهیم خروج کالا از گمرک را صادرات و ورود کالا به گمرک را واردات می‌گویند.

 

شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات

 

 

 

"<yoastmark

 

شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، این است که پس از تهیه مدارک مورد نیاز شرکت، باید اظهارنامه آن را تهیه و برای اساسنامه و صورت جلسه‌های مجمع عمومی اقدام شود.

بعد از آن با بارگذاری مدارک به صورت آنلاین، نواقص آنها بررسی شده و تایید شوند. پس از تایید مدارک، نسخه‌های اصلی صورت جلسه‌های تنظیم شده و ضمائم آنها از طریق باجه‌های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاییدیه ارسال می‌شوند. در این مرحله از شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، باید بعد از بارگذاری پستی، شماره مرسوله مورد نظر از طریق سامانه وارد پرونده کنید.

بعد از طی کردن این مراحل، نوبت به ارسال مدارک می‌رسد و با ارسال مدارک، مسئول مربوطه آن را در دفتر ثبت کرده و به امضای متقاضی خواهد رساند. از مدارک مورد نظر یک نسخه در بایگانی اداره ثبت نگهداری شده و نسخه دیگر از این مدارک بعد از مهر شدن آن به متقاضی تحویل داده خواهد شد. بعد از طی این مراحل، باید مبلغی به حساب روزنامه رسمی وارد شود.

آخرین شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، درج کردن آن در آگهی روزنامه است.

مهم‌ترین شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، داشتن آمادگی حضور در میادین اقتصادی است. شرکت خوب، شرکتی است که آمادگی حضور در زمینه‌های بازرگانی را داشته و در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی عرض اندام کند.

یک شرکت معتبر باید در سطح بین‌المللی شناخته شده باشد و توانایی شرکت در تمامی سمینارها را داشته باشد. کسانی که به دنبال دانستن شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات به صورت سهامی خاص و یا محدود هستند باید تمامی شرایط مربوط به ایجاد این نوع از شرکت‌ها را مطالعه کرده و پس از آگاهی کامل در این زمینه، و آماده کردن مدارک مورد نظر اقدام به تاسیس و ثبت شرکت صادرات و واردات در زمینه ورود و صدور کالاهای مجاز کنند.

صادرات و واردات در شرکت

دانستن شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، سبب حفظ موقعیت رقابتی در بازار جهانی شده و کیفیت محصول را افزایش می‌دهد. وقتی بازار داخلی دچار رکود شد می‌توان از طریق صدور کالا آن را جبران کرد.

دانستن شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، منجر به آگاهی در زمینه کالاهای وارد و صادر شده خواهد شد. این کالاها به دو صورت قطعی و موقت تقسیم می‌شوند. بر اساس ماده دوم قانون صادرات و واردات، کالاها به سه قسمت کالاهای ممنوع، مجاز و مشروط تقسیم می‌شوند. کالاهای مجاز کالاهایی هستند که نیازمند مجوز نیستند و کالاهای مشروط کالاهایی هستند که برای صدور و ورود آنها نیاز به مجوز است. ورود و صدور کالاهای ممنوع نیز به دلیل قوانین اسلامی ممانعت دارد.

وقتی افراد تصمیم می‌گیرند کالای دولتی یا غیردولتی وارد کنند برای دریافت مجوز ورود کالا به این وزارت مراجعه می‌کند. بنابراین آگاهی از شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات، سبب می‌شود که بسیاری از قوانین بازرگانی مربوط به کالاها را دانسته و آنها را رعایت کنید.

 

 

"<yoastmark

انواع  ثبت شرکت صادرات و واردات

مطابق قانون تجارت، شرکت واردات و صادرات به صورت بازرگانی، به هفت شکل، قابل ثبت است.

شرکت سهامی، شرکت سهامی با مسئولیت محدود، شرکت نسبی، شرکت تضامنی، شرکت سهامی مختلط، شرکت غیرمختلط سهامی، شرکت تعاونی را شامل می‌شود. شرایط ثبت شرکت‌های صادرات و واردات در هر نوع، ممکن است در جزییات متفاوت باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی شرکت بازرگانی نگاهی بیندازید.

 

۱٫شرکت صادرات و واردات با سهامی خاص

شرایط ثبت شرکت  به شکل شرکت سهامی خاص، بر اساس سهامدارن شرکت اعمال می‌شود.

شرکت سهامی خاص، نوعی از شرکت بازرگانی است که همه سرمایه شرکا در آن به سهام تبدیل می‌شود و میزان مسئولیت هر یک از آنها به مقدار سهام وی بستگی دارد. وقتی شرکت در این قالب ثبت شد شرکت ثبت شده امور تجاری را جهت می‌دهد. در این نوع از شرکت صادرات و واردات، تعداد سهامداران نسبت به سهام کمتر است و مجمع عمومی در این شرکت‌ها وجود ندارد.

این نوع از شرکت‌های بازرگانی سرمایه‌ای در حدود یک میلیون ریال دارند که از ابتدا ۳۵درصد سرمایه آنها پرداخت می‌شود.

شرایط ثبت شرکت تجاری ,  سهامی خاص، مدت زمان۲۰ روز کاری به طول می‌کشد. شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات سهامی خاص، این است که باید مدارک شناسایی اعضا، کپی اقرارنامه، گواهی عدم سوء پیشینه، اخذ مجوز و وکالتنامه را تنظیم کرده و آنها را ارائه کنیم.

۲٫شرکت صادرات و واردات با مسئولیت محدود

 

 

"<yoastmark

 

شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات با مسئولیت محدود این است که هر فرد، بر طبق کل سرمایه، تعهد دارد. این نوع شرکت بازرگانی بیشتر بین دوست، آشنا و خانواده تشکیل شده و سرمایه آن به سهام تقسیم نشده و شرکا مربوط به آن به نسبت مبلغ سهام، مسئولیت دارند.

شرکت با مسئولیت محدود با دو نفر تشکیل شده و حداقل سرمایه آن در حدود یک میلیون ریال است. از دیگر شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات با مسئولیت محدود، این است که سن مدیر عامل شرکت به صورت حداقلی باید ۲۳ سال باشد. پروسه ثبت این نوع از شرکت در مدت زمان ۳۰ روز کاری طول می‌کشد.

شرایط ثبت شرکت صادرات و واردات این است که باید مدارک شناسایی تمام اعضا، گواهی عدم سوء پیشینه، کپی اقرارنامه با امضا سهامداران، دو نسخه از فرم تقاضانامه و اساسنامه با امضای سهامداران و اخذ مجوز در صورت نیاز، ارائه شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ