ما و کشور عراق یعنی همسایه غربی ما، به جز در یک قسمت کوچک، دارای یک مرز خشک هستیم که صادرات جاده ای را برای تاجران آسان می کند. با این حال حمل بار به عراق چندین روش دارد که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم.

حمل بار به عراق

راه های حمل بار به عراق

1 – جاده

عراق و ایران مرز بسیار پهناوری را به اشتراک می گذارند که اکثر آن از خشکی و زمین تشکیل شده است و با توجه به این واقعیت که هزینه های حمل جاده ای به صرفه تر است، استفاده از کامیون برای رساندن بار به عراق، بین تاجران بیشتر استفاده می شود.

استفاده از کامیون برای رساندن بار به عراق، بین تاجران بیشتر استفاده می شود.

مزیت اصلی جاده، هزینه های به صرفه تر است ولی چون ایران و عراق دو کشور بهم چسبیده هستند، نکات منفی این روش به چشم نمی آید. بزرگترین مشکل در این نوع حمل بار، زمانی است بار در مسیر می گذراند اما قبلا هم تاکید کردیم که عراق و ایران بهم متصل هستند پس در واقع مدت چندان طولانی برای حمل بار به عراق لازم نیست.

یکی دیگر از نکاتی که در این روش حمل قبل توجه است، میزان باری است که در یک کامیون می توان انتقال داد. از آن جایی که یک کامیون جا و توان چندان زیادی برای ارسال بار ندارد، تاجر نمی تواند برای فرستادن بارهای سنگین با زیاد به یک کامیون تکیه کند. در چنین مواردی، بعضی تاجران از روش های دیگر استفاده می کنند یا از چندین ماشین باری استفاده می کنند. انتخاب هر یک از این راه حل ها بستگی به میزان سنگینی و حجم بارهای ارسالی دارد.

البته این مورد برای خرده بارها مزیت حساب شده و ارسال آن ها را آسان تر می کند. بطوریکه معمولا خرده بارها را از طریق ماشین باری به عراق می فرستند.

2 – حمل بار به عراق از طریق بندرها

هر چند قسمت خیلی کوچکی از مرز بین ایران و کشور عراق را بندرها تشکیل می دهند، اما در همین تکه کوچک، شهرهای بندری مهمی در هر دو کشور وجود دارد که تجارت دریایی را رونق می دهد.

تجارت از طریق بندر امکان ارسال بارهایی با حجم و وزن خیلی بالاتری را نسبت به کامیون فراهم می کند. از طرفی هزینه های آن هم چندان بالا نبوده و تاجران با سرمایه کم هم می توانند از عهده آن برآیند. پس افراد زیادی نیز با دلایل متفاوت از طریق بندر تجارت های خود را پیش می برند.

3 – هواپیماهای باری

حمل بار به عراق با هواپیمای باری مزیت های زیادی دارد. این روش به شما اجازه می دهد تا بارهایی بسیار سنگین و بزرگ را به مقصد بفرستید و زمان خیلی کمی می گیرد اما به طور همزمان، هزینه های زیادی ایجاد می کند که گاهی فراتر توان مالی بسیاری تاجران خرده پا است. و با توجه به این واقعیت که ایران و عراق فاصله چندانی ندارند، زمان رسیدن بار از طریق روش های دیگر نیز کم خواهد بود و تاجر به راحتی می تواند از روش های دیگر برای بار خود استفاده کند.

از طرفی کشتی ها هم مثل هواپیمای باری تحمل بار سنگین را دارند که باعث می شود خاص بودن روش هوایی از بین برود. به این دلایل استفاده از هواپیمای باری برای ارسال بار به کشور عراق چندان محبوب نیست.

در حمل بار به عراق به چه نکاتی باید توجه کرد:

اول:

به نفع شما است که بسته بندی وسایل خود را به افراد متخصص در شرکت های حمل بسپارید. چون بسته بندی اصولی و درست می تواند حجم کمتری را تصاحب کند و امنیت بار را هم بالا می برد.

در نگاه اول به نظر می رسد که استفاده از کارکنان متخصص برای بسته بندی محصولات چندان اهمیت نداشته باشد و فقط هزینه های تجارت را افزایش می دهد اما با کم شدن حجم بار، در کرایه های بار صرفه جویی شده و به طور همزمان شانس سالم رسیدن بار به مقصد افزایش می یابد. چون هرچه فرد مهارت بیشتری در بحث بسته بندی بار داشته باشد، احتمال کمتری وجود دارد که بار بد بسته شده و در بین راه صدمه ببیند.

دوم:

شرکت حمل مورد نظر خود را از نظر اعتبار و سابقه بررسی کنید. گاهی بعضی شرکت ها به ظاهر قیمت های کمی برای خدمات حمل بار به عراق درخواست می کنند اما در واقع با کمی جستجو می توان متوجه شد که این شرکت ها در واقع خدمات ضعیفی دارند یا در سوابق کاری آن ها مشکلاتی وجود دارد. یا بالعکس، بعضی شرکت ها بسیار مبالغ بالا درخواست کرده و دلیل خود را خدمات بی نظیر و درخشان نشان می دهند. اما با کمی دقت بیشتر و تحقیقاتی در این باره متوجه خواهید شد که در واقع بسیاری از این خدمات در شرکت های حمل مشترک بوده و دلیلی بر گرانی کرایه ها نیست.

با این روش شما می توانید شرکت حملی را پیدا کنید که خدمات و هزینه های متناسبی داشته باشد و به شما اطمینان خاطر بدهد.

سوم:

حمل بار به عراق زمانی یک ایده ناب و سودآور محسوب می شود که تاجر نسبت به بازار این کشور تسلط داشته باشد و بداند که قشر خاصی در عراق خواستار خرید کالای او هستند.

صادرات به عراق یا کشورهای دیگر بدون اینکه نیازهای کشور مقصد را بدانید، باعث از بین رفتن وقت، پول و اعتبار می شود. سودی ایجاد نمی کند و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس صادرکننده می شود.

چهارم:

بهترین و مطمئن ترین روش برای اینکه تجارت خود با عراق را انجام دهید، داشتن یک مشاور است که در حوزه تجارت و مسائل روز عراق تخصص دارد. چنین فردی می تواند در زمان برخورد با ناملایمات در طول کار، ارتباط خود را با شما حفظ کند و دستورالعمل های لازم را به شما برساند.

پنج:

برای حمل بار به عراق مثل دیگر تجارت های بین المللی، باید از گمرک گذشت. گمرک به تنهایی قوانین سفت و سختی برای حمل بار دارد و تاجر باید با آمادگی کامل برای عبور از این مرحله وارد عمل شود.

داشتن مدارک خواسته شده و ارائه مجوزها و استانداردهای مختلف، در گمرک اهمیت دارد و تنها راه دریافت اجازه خروج از گمرک است. همینطور در این مرحله نیز هزینه هایی برای شما ایجاد می شود.

مقاله مرتبط: نحوه صادرات کالا به عراق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ