حمل و نقل و ارسال کالا

آشنایی با نحوه حمل خرده بار به باکو

حمل خرده بار به باکو

برای آن که بیشتر با نحوه حمل خرده بار به باکو آشنا شویم، در ابتدا باید در مورد فاصله بین ایران و باکو و تمام مزایا و کمبودهایی که هر روش حمل دارد بدانیم و در نهایت نتیجه بگیریم که کدام روش برای منتقل کردن خرده بار به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان مناسب تر است.

قبل از هر چیز مکان کشور آذربایجان را به شما یادآوری می کنیم. این کشور نیز مثل ایران در کنار دریای خزر قرار گرفته و به همین دلیل به جز مرز بلند زمینی، مرز آبی هم با کشور ما تشکیل داده است.

حمل خرده بار به باکو

کمبودها و فواید انتقال زمینی خرده بارها به شهر باکو

از زمان رسیدن ماشین های باری به مرز مشترک ایران و کشور آذربایجان، آن ها تقریبا ۴ تا ۵ ساعت نیاز دارند تا به شهر باکو برسند. این زمان کوتاه است و با توجه به قیمت ها این ایده را به تاجران می دهد که روش جاده ای بهترین راه حمل خرده بار به باکو می باشد ولی قبل از نتیجه گیری باید کمی دقیق تر به این روش توجه کنیم. گزینه دومی که در زمان رسیدن خرده بار به باکو دخالت می کند، موقعیت شهری است که تاجر در آن قرار دارد. مرز آذربایجان در کنار دریای خزر است که باعث می شود تمام بارها به صورت مستقیم به آن طرف ارسال شوند و با توجه به اینکه بار از کدام قسمت کشور به طرف مرز آذربایجان حرکت می کند، مدت رسیدن بار به موقعیت نیز تغییر می کند.

زمان رسیدن بار جاده ای به باکو متغیر است.

این زمان می تواند بین چند ساعت تا چند روز متغیر باشد و تاجر شخصا باید در مورد مدت زمان لازم رسیدن بار به باکو تخمین بزند. البته متخصصان شرکت های باربری بین المللی می توانند این اطلاعات را در اختیار متقاضیان احتمالی قرار دهند. اما زمان حمل خرده بار به باکو در این دو فاکتور خلاصه نمی شود.

فاکتور بعدی که با انتقال خرده بار گره خورده و تاثیر زیادی در آن دارد، زمان انتظار برای حرکت بار است. اگر شرکتی برای حمل بارهای خود یک یا چند ماشین باری را مستقیما اجاره کند، می تواند با مشخص کردن تاریخ نزدیکی به راحتی بارهایش را بفرستد اما خورده بارها کم هستند و نمی توانند ماشین باری شرکت حمل و نقل را به طور کامل لبریز کنند و از آن جا که اکثر ارسال باری به کشور باکو برای هدف های تجاری است و پرداخت هزینه یک ماشین کامل بار برای خرده بار اصلا منطقی به نظر نمی رسد، معمولا تاجران تصمیم می گیرند که بارهای خود را ترکیب کرده و یک جا بفرستند. این یعنی در این روش برای حمل خرده  بار به باکو، تاجر باید مدتی صبر کند تا یک یا چند تاجر دیگر تصمیم به استفاده از همین سیستم بگیرند و بعد بار اصلی را به کشورهای دیگر بفرستند. این زمان گاهی طولانی شده و احتمال از بین رفتن فرصت های احتمالی تجارت را به وجود می آورد. پس در صورتی که قصد استفاده از جاده برای انتقال خرده بار را دارید بهتر است از قبل تخمین زمان رسیدن بار را به طور دقیق انجام دهید و اگر به این نتیجه برسید که این روش برای شما منفعتی را به همراه دارد، می توانید از آن استفاده کنید.

روش های دیگر برای حمل خرده بار به باکو

روش دوم روش انتقال خرده بار به باکو از راه دریا است که معمولا روش مناسبی نیست. از آن جایی که ما می دانیم ایران و آذربایجان مرز زمینی دارند و فاصله شهر باکو تا این مرز هم کوتاه است، پس طبیعی است که حمل خرده بار به باکو از طریق زمین و جاده، عمل منطقی تری باشد. این راه کوتاه است و اگر زمان انتظار برای حرکت ماشین های باری را در نظر نگیریم مدت کمی برای رسیدن به باکو لازم است. این زمان برای اجناسی که از شمال یا مرکز ایران به آن سمت حرکت می کنند به شدت کاهش می یابد و از طرف دیگر هزینه انتقال خرده بار با ماشین های باری کمتر و خیلی به صرفه تر از استفاده از کشتی و لنج خواهد بود چون در راه دریایی شما باید کرایه بار خود را به طور کامل پرداخت کنید ولی ارسال خرده بار با ماشین باری به تاجر این مزیت را می دهد که قیمت ها را کاهش دهد و هزینه ها را با تاجران دیگر شریک شود.

روش آخر راه انتقال خرده بار به شهر باکو از طریق آسمان است و استفاده از هواپیماهای باری. این روش حمل خرده بار به باکو را به میزان زیادی آسان تر و مدت آن را کمتر می کند که به تاجر برتری زیادی در زمان تحویل کالا به باکو می دهد اما همینطور تاجر را وادار می کند که قیمت بالایی برای آن بپردازد.

این گزینه باعث می شود اکثر خرده بارها ارزش مالی ارسال از طریق هوا را نداشته باشند و فقط سه دسته از افراد از این طریق اقدام کنند.

۱ – دسته اول افرادی هستند که خرده بار را به دلایل شخصی می فرستند و قصد آن ها تجارت نیست پس برای سادگی کار خود و تحویل سریعتر وسایل خود از هواپیمای باری استفاده می کنند.

۲ – افرادی که تاجرانی موفق و قوی هستند و خرده بار ارزشمندی را حمل می کنند. البته این افراد می توانند روش های دیگر حمل خرده بار به باکو را در دستور کار خود قرار بدهند ولی اگر زمان کمی داشته باشند، استفاده از این روش برای انتقال بار به باکو را در نظر می گیرند. برای مثال فرستادن بارهای عتیقه یا نقاشی های نفیس برای ایجاد یک نمایشگاه از کارهایی است که احتمال انتقال آن ها با روش هوایی بالا است.

روش هوایی برای تحویل بار به باکو کمتر استفاده می شود.

۳ – دسته آخر بار خود را به شرکت نمی سپارند. در واقع بار آن ها خیلی کم است و به راحتی با خود آن را توسط هواپیمای مسافربری جابه جا می کنند. این روش در حقیقت تجاری نیست و بار خیلی کمی را پوشش می دهد اما روش بی سابقه ای نیست.

تاجران با دقت در ماهیت کار و نحوه تجارت خود باید تصمیم بگیرند که چه نوع روشی برای حمل خرده بار به باکو را می پسندند، در صورتی که شک و تردید در ذهن تاجری وجود دارد می تواند با متخصصان این زمینه در شرکت های اختصاصی برای حمل بار مشورت کند.

موضوع پیشنهادی: استعلام قیمت و هزینه حمل و نقل کالا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *