حمل و نقل و ارسال کالا

آشنایی با حمل ریلی از چین به ایران

حمل ریلی از چین به ایران

با نگاهی به موفقیت چین در تولید کالاهای مختلف و فروش آن ها به تاجران سراسر دنیا، دلیل علاقه تاجران به همکاری با کشور چین را متوجه خواهید شد. چین سال هاست که هر محصولی که به فکر مشتریان می رسد را تولید می کند. مهم نیست چه نوع کالایی را تقاضا دهید، شما می توانید به راحتی آن را در چین پیدا کنید و مهم تر از آن این است که قیمت کالاهای چینی بسیار به صرفه است. و چون تاجران زیادی به این دلایل تصمیم به تجارت با شرکت های چینی می گیرند، راه های ارتباطی زیادی بین دو کشور ایجاد شده است که یکی از آن ها حمل ریلی از چین به ایران است.

حمل و نقل توسط قطار یکی از دو روش انتقال زمینی است و فواید و محدودیت های خاص خود را دارد.

حمل ریلی از چین به ایران

حمل و نقل زمینی از چین و انواع آن

برای درک حمل و نقل ریلی ابتدا باید راه های دیگر حمل و نقل را هم بشناسید و با نکات مثبت یا منفی هر کدام آشنا شوید و در نهایت با مقایسه روش های حمل، مناسب ترین روش را برای انتقال محصولات دلخواه خود انتخاب کنید. به طور کلی سه دسته در دنیای حمل و نقل وجود دارد. روش اول آسمان است. انتخاب بعدی می تواند دریا باشد و یا حتی راه زمینی. راه زمینی به دو شیوه استفاده  می شود. روش اول استفاده از کامیون یا انواع دیگر ماشین و استفاده از جاده می باشد. روش دیگری که در مورد حمل و نقل از چین باید باید بدانیم، روش حمل ریلی از چین به ایران است.

فواید و محدودیت های روش حمل ریلی از چین به ایران

این روش زمان تقریبی خیلی مناسبی دارد و استفاده از قطار، بارهای چینی را در نصف زمانی که کشتی لازم دارد، می رساند. البته سرعت رسیدن بار چینی توسط قطار همانطور که در مقایسه با سرعت کشتی باری فایده به حساب می آید، در مقایسه با سرعت هواپیما، شکست خورده و محدودیت شناخته می شود. اما با توجه به این حقیقت که هزینه برآورده شده برای حمل با قطار از روش هوایی کمتر است، برای شرکت های کوچکتر که منابع مالی کمتری دارند مناسب تر می باشد.

حمل ریلی از جاده ای زمان کمتری را لازم دارد.

محدودیت بعدی در این لیست، محدودیت در ارسال بار چینی می باشد. در روش حمل ریلی از چین به ایران، قطارها واگن های محدودی دارند و اگر متقاضی بار بزرگی داشته باشد، باید دو قطار بیشتر را استفاده کند. ولی همین نکته برای فرستادن بارهای خرد و کوچک جنبه مثبتی خواهد بود. فرستادن بار کوچک با هواپیما، جنبه اقتصادی ندارد مگر در موارد استثنایی که سرعت اهمیت زیادی داشته باشد، این قضیه در مورد کشتی ها هم صدق می کند و چون زمان در انتقال دریایی طولانی تر است، انتقال بارهای کوچکتر توسط قطار انتخاب منطقی خواهد بود.

ویژگی های شرکت هایی که بار را به روش حمل ریلی از چین به ایران منتقل می کنند:

سالم بودن کالایی که از چین سفارش داده می شود اهمیت زیادی برای تاجران ایرانی دارد به همین دلیل انتخاب شرکتی با کادر مسئول که بار متقاضی را تضمین کند، موفقیت تاجر را آسان می کند.

بیمه محصولات و تضمین کردن اینکه کالاهایی که متقاضی به شرکت حمل می سپارد، از نکاتی است که در شرکت های حمل اهمیت خیلی بالایی دارد.

تضمین امنیت کالا در روش ریلی اهمیت زیادی دارد.

این شرکت های حمل اگر از موارد معتبر باشند معمولا امتیاز بسته بندی کردن کالاها را هم برای مشتری خود در نظر می گیرند. در چنین مواردی متقاضی بیشتر آسوده خاطر خواهد بود و احتمال سالم رسیدن بسته بیشتر خواهد بود.

مورد بعدی در روش حمل ریلی از چین به ایران، هزینه های لازم برای رساندن کالاها به مقصد ایران است. شرکت های حملی که بدون دلیل خاصی قیمت های خیلی نازلی ارائه می دهند به احتمال بالا کیفیت کار پایینی دارند. البته بعضی شرکت ها هم تخفیفاتی را به مناسبت های متفاوت ارائه می دهند که از این قاعده جدا است.

دیگر روش های حمل زمینی

روش های مختلفی برای رساندن بار از یک کشور به دیگری وجود دارد که دو نوع آن به صورت زمینی است. یکی از آن ها قطار است و در قسمت های قبلی کمی در مورد آن توضیح دادیم. در طرف دیگر جاده های زمینی قرار داد که کامیون های مختلف و ماشین های مخصوص حمل در آن دیده می شوند. ولی حمل زمینی کامیونی از چین برای تاجران جذابیتی ندارد چون مشکلات آن بالا است.

بر خلاف روش حمل ریلی از چین به ایران، کامیون ها سرعت کمتری دارند و زمان بیشتری طول خواهد کشید. به خصوص با توجه به تعداد کشورهایی که کامیون ها باید بگذرانند، هزینه ها به شدت افزایش پیدا می کند. به این دلیل که کالایی که از چین وارد کشور می شود یا باید مسیر خیلی طولانی را طی کند که با گذشت چنین زمانی دیگر ارزش تجارت را از بین می برد و یا اگر کامیون ها بخواهند از مسیر کوتاه تر بگذرند، باید وارد کشورهایی مثل پاکستان شوند که روابط بدی در حوزه سیاسی با چین دارند. نتیجه این اتفاق اینطور است که تعرفه گمرک ها بیشتر از حد معمول محاسبه خواهد شد و تاجر مجبور خواهد بود که هزینه های گزافی را بپردازد.

حمل ریلی امنیت بیشتری در  برابر روش جاده ای دارد.

روش حمل ریلی از چین به ایران بسیار امن تر از جاده ها است. جاده ها در کشورهای افغانستان و دیگر کشورهای پیش رو، امنیت پایینی دارند و جنگ های محلی و تضاد ها در این کشورها، حتی مقدار بیشتری از ناامنی را در این محل ها به وجود می آورد که ریسک و خطر بیشتری برای سفر یا حمل و نقل در این محل ایجاد می کند.

با وجود اینکه حمل ریلی مدت کمتری از حمل جاده ای طول می کشد و امنیت بیشتری برای حمل دارد، هنوز سرعت کار را به اندازه هواپیما نمی رساند. هواپیما خیلی سریع و راحت بار تاجر را به دست او می رساند و تنها تفاوت آن در هزینه های آن است. در نتیجه بهتر است افرادی که بودجه کافی برای استفاده از روش هوایی دارند، از آن استفاده کنند تا کار راحت تری در پیش داشته باشند.

در نهایت روش حمل ریلی از چین به ایران یکی از روش های مختلف برای حمل کالاها است و تاجر بعد از مقایسه، تصمیم می گیرد که از آن استفاده کند یا خیر.

مقاله پیشنهادی: شرکت حمل و نقل بین المللی چین

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *