حمل کالا در دنیای امروز به یکی از مسائل ضروری انسان ها تبدیل شده است. روزانه مردم زیادی اقدام به جابه جا کردن وسایل مختلف می کنند. گاهی این وسایل از یک قسمت شهر به قسمت دیگر آن منتقل می شود. گاهی جابه جایی در بین چند شهر و در طول کشور انجام می شود و یا از مرزهای کشور فرا می رود. در این موارد شرکت های حمل و نقل داخلی و بین المللی به کمک متقاضی می آیند تا این انتقال را ممکن کنند.

در انتقال های بین المللی از چهار راه هوا، آب، جاده و قطار استفاده می شود تا وسایل هر چه سریعتر به دست صاحب آن برسد. در حمل و نقل های داخلی استفاده کردن از کامیون و راه زمینی مرسوم است ولی برای حمل به کشورهای دیگر باید مسائلی را آنالیز کرده و درمورد آن ها تصمیم بگیرید.

حمل کالا و بار

مسائل مهم در حمل کالا به صورت جهانی

1 – هزینه ها

مهم ترین بحثی که برای تاجرام وجود دارد، بحث مالی است. تاجر در رشته خود برای دست یافتن به سود بیشتر فعالیت می کند و تمام سعی خود را می کند تا با هزینه کمتری سود بالاتری به دست آورد. در این میان هر تاجر سطح مالی متفاوتی داشته و از عهده استفاده از خدمات خاصی برمی آید. پس در ابتدا بعد از محاسبات کلی باید بداند تا چه میزانی می تواند مخارج را بر عهده بگیرد و بعد به بررسی موارد دیگر بپردازد.

2 – زمان رسیدن به مقصد

در حمل کالا زمانی که برای رسیدن به شهر مقصد لازم است، اهمیت بالایی دارد. دیر رسیدن کالا به مقصد می تواند باعث از بین رفتن ارزش آن شود و تاجر ضرر کند. در نتیجه داشتن برنامه دقیق و استفاده از وسیله ای با سرعت مناسب خیلی مهم به نظر می رسد. هر چند این مسئله به شدت با فاکتور هزینه ها بهم مرتبط هستند. هر روش متفاوت هزینه های مختلفی دارد و تاجر باید تصمیم خود را بر اساس آن بگیرد. راه هواپیما خیلی سریعتر از بقیه است اما هزینه های آن نیز به مقدار زیادی بالاتر است.

اندازه و شکل کالا یا مقدار جایی که اشغال می کند، در روش حمل آن موثر است.

3 – وزن کالا

هر وسیله ای که برای حمل کالا استفاده می شود، تا وزن خاصی را منتقل می کند. تحمل وزن کامیون کمتر از روش های دیگر حمل کالا است و حمل بار سنگین با این روش فقط در صورتی ممکن است که از کامیون های متعدد استفاده شود. ولی کشتی و هواپیما محدودیت کمتری دارند و بارهایی بسیار سنگین تر نیز می تواند در این روش ها جابه جا شود.

4 – حجم کالا

اندازه و شکل کالا یا مقدار جایی که اشغال می کند، در روش حمل آن موثر است.

5 – تجهیزات لازم

بارهای مختلفی که برای ارسال آماده می شوند به مراقبت های مختلفی نیز دارد. هر بار باید تجهیزات متفاوتی در اختیار داشته باشد تا سالم به مقصد برسد. تاجر باید چنین مسائلی را با دقت بررسی کند و مطمئن شود که تجهیزات درستی برای حمل بار استفاده می شود.

6 – بیمه کردن کالاها:

تمام شرکت های معتبری که در حوزه حمل و نقل کار می کنند این نوع خدمات را به مشتریان خود عرضه می کنند. بیمه کالا نشان می دهد که در صورت بروز مشکلی در حمل و نقل و از بین رفتن کالاها، شما ضرر نمی کنید و شرکت حمل و نقل ضرر شما را جبران می کند.

7 – اعتبار شرکتی که کار حمل را انجام می دهد

این موضوع مهم است که شرکت حمل در زمینه کاری خود معتبر باشد و بتواند کار را به طور دقیق انجام دهد. شرکت معتبر ثابت کرده که از عهده حمل وسایل به خوبی برمی آید و خدمات قابل توجهی برای حمل بار ارائه می دهد.

8 – بسته بندی بار

این مسئله که بهتر است بار توسط خود متقاضی بسته بندی شود یا به شرکت حمل سپرده شود، توسط متقاضی تصمیم گیری می شود. اما دقت کنید که نحوه بسته بندی در حمل کالا اهمیت زیادی دارد و بسته بندی اشتباه می تواند به کالا صدمه های زیادی وارد کند.

نکات دیگری نیز در این بین قرار دارد که معمولا شرکت ها در تماس تلفنی اول و یا جلسه اول دیدار با متقاضی در میان می گذارند. متقاضی تصمیم می گیرد که چه مقدار باری را در چه مدت زمانی و با وجود چه خدماتی منتقل خواهد و شرکت حمل و نقل برای حمل بار در موعد مقرر اقدام می کند.

مهم ترین مسئله در این مورد برنامه ریزی دقیق است تا تاجر دچار ضرر نشود.

فواید حمل بار با کشتی:

  1. چون در کشتی های باربری از کانتینر استفاده می شود پس برای منتقل کردن بارهای زیاد با وزن بالا یا حجم بزرگ مشکلی ایجاد نمی شود.
  2. در کشتی های باربری از کانتینر استفاده می شود
  3. شما می توانید هر باری را با این روش به خارج از کشور بفرستید. این روش محدودیتی در جنس کالا ندارد.
  4. این روش حمل بار کرایه های به صرفه ای دارد و تاجر نیازی به صرف هزینه های هنگفت ندارد.
  5. بسیاری از کشورها به وسیله آب دریاها یا اقیانوس ها به هم متصل هستند و تاجر می تواند بار خود را به هر کدام از این مناطق بفرستد.
  6. حمل کردن کالا از طریق آب یک بازار رقابتی است و شرکت های زیادی برای به دست آوردن فرصت های کاری با هم رقابت می کنند. رقابت زیاد در این زمینه به نفع متقاضی حمل کالا است و می تواند باعث کمتر شدن هزینه های متقاضی شود.

چرا حمل بار به روش هوایی استفاده می شود:

منتقل کردن بار با هواپیما نیز فواید و مشکلات خود را دارد. چند مورد از آن ها را نام می بریم:

  1. هواپیما زمان حمل کردن کالاها را به مقدار زیادی کاهش می دهد. این روش سریع ترین روش ممکن است و برای تاجرانی که از برنامه کاری خود عقب هستند بهترین گزینه محسوب می شود.
  2. احتمال صدمه رسیدن به بار در روش هوایی خیلی پایین است.
  3. بار می تواند در حجم و وزن بالا منتقل شود.

حمل بار زمینی و فواید و محدودیت های آن:

بزرگترین مزیتی که این روش دارد، مقدار کم هزینه ها است. اما در مقابل زمان زیادی صرف رسیدن به مقصد می کند و این زمان متغیر است. چون با توجه به اینکه در مسیر چقدر ترافیک وجود دارد، زمان رسیدن به مقصد تغییر خواهد کرد.

مقاله مرتبط: استعلام قیمت حمل و نقل کالا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ