حوالجات ارزی

حواله ارزی تلگرافی | انتقال پول از طریق تلکس چه مزایایی دارد

برای ارسال پول به کشورهای مختلف دنیا دیگر روش‌هایی مانند واریز بانکی یا پست پول به نظر غیرکاربردی و بی‌فایده می‌رسند زیرا با سرعت دنیای مدرن امروزی تطابق ندارند. اینجاست که ارسال حواله ارزی به عنوان روش جایگزین رواج پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از انواع و اصطلاحات حواله ارزی به نام حواله ارزی تلگرافی بیشتر توضیح دهیم. اگر شما قصد ارسال حواله ارزی تلگرافی در سریعترین زمان ممکن و با کمترین نرخ کارمزد حواله ارزی را دارید با کارشناسان ما در بازرگانی آوات تماس بگیرید.

ارسال حواله ارزی تلگرافی

حواله ارزی چیست

قبل از آنکه بخواهیم در مورد حواله ارزی تلگرافی توضیح دهیم لازم است بدانید این نوع حواله، شاخه‌ای از انواع حواله ارزی ست. حواله ارزی روشی برای پرداخت مبادلات ارزی محسوب می‌شود. به کمک حواله ارزی می‌توانید یک پرداخت را به یک یا چند حساب گیرنده انتقال دهید. و می‌تواند به صورت داخلی یا خارجی انجام شود. شما می‌توانید ارسال حواله را به ارزهای مختلف دنیا مانند حواله دلار، یورو، لیر و هر ارز خارجی دیگری که می‌خواهید انجام دهید.

ارسال حواله ارزی از طریق بانک و صرافی و بازرگانی‌های مجاز قابل انجام است. حواله ارزی صرافی می‌تواند به اندازه ارسال حواله ارزی از طریق بانک مانند حواله ارزی بانک ملی یا حواله ارزی بانک تجارت ایمن و مطمئن باشد به شرط آنکه صرافی و بازرگانی انتخاب کنید که مجوزهای لازم و سابقه‌ی ارسال حوالجات ارزی را داشته باشد. مزایای ارسال حواله نسبت به ارسال بانکی و روشهای قدیمی عبارت است از:

 • تندی در ارسال مبلغ
 • ایمنی
 • قابلیت پیگیری میلغ پرداخت شده

براساس شیوه و روش ارسال، حواله ارزی به انواع مختلف از جمله حواله ارزی وارده، حواله ارزی صادره، خارجی، داخلی و … تقسیم می‌شود. و یکی از انواع حوالجات ارزی، حواله ارزی تلگرافی ست که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

حواله ارزی تلگرافی (حواله T/T) چیست

حواله ارزی تلگرافی (حواله ارزی به انگلیسی telegraphic transfer) یک حواله بانکی ست. این حواله به معنای نقل و انتقال پول از طریق تلکس است. این روش ارسال حواله یکی از قدیمی‌ترین روش‌های انتقال است که در آن از کابل‌های قدیمی خط تلفن یا سیستم رادیو برای جا به جایی پول استفاده می‌کنند. روش‌های مختلف ارسال حواله ارزی سرعت‌‌های متفاوتی دارند و در این روش جابه جایی پول بین دو تا سه روز کاری زمان می‌برد. مانند هر روش دیگری این روش مزایا و معایب خود را دارد که به شرح زیراند:

حواله ارزی تلگرافی چیست

مزایای حواله T/T

 • روشی ایمن و مطمئن برای جا به جایی پول است
 • نسبت به واریز بانکی سرعت قابل قبولی دارد
 • پول حواله شده قابل ردیابی ست
 • برای ارزها و کشورهای مختلفی قابل انجام است
 • کارمزد بسیار مناسبی دارد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد این شیوه‌ی ارسال حواله را انتخاب می‌کند، مناسب بودن سطح کارمزدها و هزینه‌ی ارسال است. این مزیت به طور ویژه برای افرادی که به طور مرتب به ارسال حوالجات ارزی نیاز پیدا می‌کنند، اهمیت زیادی دارد.

مشکلات حواله ارزی تلگرافی

 • نسبت به بعضی روش‌های ارسال حواله بانکی کند است و برای پرداخت‌های لحظه‌ای و اورژانسی مناسب نیست.
 • کنسل کردن ارسال حواله مستلزم پرداخت جریمه است
 • به دلیل تحریم‌های موجود استفاده مستقیم از آن در ایران ممکن نیست و به بازرگانی‌ها و صرافی‌های واسطه نیاز است.

نحوه ارسال حواله تلگرافی

برای ارسال حواله ارزی تلگرافی باید به شیوه‌ی زیر عمل کنید.

 • در گام اول باید به بانکی که در آن حساب دارید اطلاع بدهید که قصد ارسال مبلغی از طریق حواله T/T را دارید.
 • براساس قوانین بانک مد نظر نقل و انتقال حواله ارزی برای شما انجام می‌شود.

همانطور که در این دو گام ساده دیدید، ارسال حواله تلگرافی بسیار ساده است و دشواری ارسال بسیاری از انواع حواله‌ی دیگر را ندارد.

خرید با حواله تلگرافی

یکی از ویژگی‌های حواله ارزی تلگرافی این است که امکان خرید از سایت‌های مختلف را به شما می‌دهد. برای استفاده از این امکان، ابتدا باید محصول مورد نظر خود را در سایت انتخاب کنید و در حدود ۱۰ تا ۵۰ درصد از هزینه‌ی آن را به عنوان پیش پرداخت واریز کنید تا کارهای مربوط به بسته‌بندی و ارسال کالا آغاز شود. در نهایت شما مبلغ کل محصول را ارسال می‌کنید و در مقابل محصول نیز برایتان ارسال خواهد شد. به دلیل پرداخت کل هزینه قبل از تحویل محصول، بسیاری از افراد خرید با حواله T/T را یک روش پرریسک می‌دانند و توصیه می‌شود از این روش برای خرید محصولات گران و ارزشمند استفاده نشود.

حواله ارزی تلگرافی از طریق سوئیفت

حواله ارزی تلگرافی از طریق سوئیفت

امروزه انتقال تلگرافی به مجموعه گسترده‌ای از روش‌های انتقال پول از جمله انتقال سیمی و انتقال سوئیفت (swift) اشاره دارد. انتقال این حواله ارزی شخصی از طریق سوئیفت یک روش بسیار موفق است. این انتقال پول بین المللی در شبکه ارتباطات مالی بین بانکی جهانی (SWIFT) انجام خواهد شد. بانک های فرستنده و گیرنده معمولاً هزینه‌ای را برای تسهیل انتقال به این روش دریافت می‌کنند. از آنجایی که سوئیفت شعب متعددی در سراسر دنیا دارد، بسیاری از افراد برای ارسال حواله ارزی تلگرافی این مسیر را انتخاب می‌کنند. سادگی در انتقال پول و ایمنی بالای آن نیز از دیگر مزایای استفاده از کانال سوئیفت برای ارسال حواله است.

گیرنده برای انتقال تلگرافی به چه مشخصاتی نیاز دارد؟

براس ارسال این حواله شما به نام، آدرس، جزئیات حساب بانکی گیرنده مانند شماره حساب، کد سوئیفت و آدرس بانکی نیاز دارید.

کد SWIFT را از کجا می‌توانم پیدا کنم؟

می‌توانید کد سوئیفت را در وب‌سایت بانک، دفترچه حساب یا از طریق یک جستجوی ساده در وب پیدا کنید.

متاسفانه سیستم سوئیفت در ایران تحریم است و دریافت کد سوئیفت نیز در کشور ما ممکن نیست از این رو انتقال از این مسیر نیاز به کمک گرفتن از نهادهای واسطه‌ای دارد که با داشتن حساب سوئیفت در دیگر کشورها می‌توانند حواله شما را انتقال دهند. ما در گروه بازرگانی آوات امکان ارسال حواله ارزی تلگرافی از روش سوئیفت را داریم.

اگر قصد ارسال این حواله را دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا آنها در خصوص روند کار و میزان کارمزد دریافتی شما را راهنمایی کنند. بازرگانی آوات مجوزهای لازم برای ارسال انواع حوالجات ارزی از جمله حواله تلگرافی را دارد و به دلیل سالها تجربه‌ای که در این زمینه داریم می‌توانید مطمئن شوید که حواله‌ی شما سریع و ایمن به دست دریافت کننده خواهد رسید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *