حوالجات ارزی

حواله دلار به استانبول

حواله دلار به استانبول

حواله دلار به استانبول-حواله دلار به شهر استانبول-حواله دلار به استانبول چگونه است؟راه های حواله دلار به استانبول

ترکیه یکی از همسایگان غربی ایران و دارای مرز زمینی با ایران در استان آذربایجان غربی است.

به دلیل تشابه زبانی با قسمت اعظمی از استان‌های کشور و به دلیل جاذبه‌های توریستی، تحصیلی و تجاری موجود در این کشور خصوصاً استانبول، بسیاری از ایرانیان تمایل به انجام سفرهای مختلف از جمله تحصیلی، تجاری، تفریحی و … به ترکیه دارند.

طبیعاً به همراه داشتن مبالغ زیادی پول نقد در این سفرها، هم از نظر قوانین کشوری و هم از نظر امنیتی، معقول نیست.

به همین دلیل، نیاز شدیدی به ارسال مبالغ زیادی پول به عزیزانی که در ترکیه هستند، به صورت محسوس وجود دارد. بهترین کاری می‌توان برای این کار انجام داد، حواله دلار به استانبول است.

از طرف دیگر، با اینکه پول رسمی ترکیه لیر است، اما چون دلار یکی از رایج ترین واحدهای پولی مورد استفاده در بسیاری از معاملات تجاری و بانکی است و از آنجائی که بنابر سخنان معاون اول ریاست محترم جمهوری، از ابتدای سال جدید میلادی، بیشتر سفارشات به کشورهایی نظیر ترکیه و چین باید از طریق بانک‌ها انجام گیرد و این معاملات اغلب با استفاده از دلار به انجام می‌رسند، پس حواله دلار به کشورهای دیگر، از جمله ترکیه، یک چالش عمده برای بیشتر مردم است.

حواله دلار به استانبول (و در حالت کلی، هر نوع ارز) می‌تواند از طریق چند روش انجام شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  1. حواله دلار به استانبول از طریق بانک‌ها

در بعضی از بانک‌ها این امکان وجود دارد که شما با برداشت مبلغی پول از یک حساب، آن را به طور مستقیم به یک حساب بانکی دیگر منتقل نمایید. برای انجام این کار شما می‌توانید با حضور در بانک یا به صورت تلفنی اقدام کنید و یا می‌توانید از طریق اینترنت و به صورت آنلاین اقدام به درخواست حواله دلار به استانبول نمایید. برخی از مؤسسات برای انجام این خدمات، مبالغی را هم تحت عنوان کارمزد از شما دریافت می‌کنند.

 

  1. استفاده از کارت‌های نقدی پیش پرداخت شده

برای استفاده از این خدمات، شما یک کارت نقدی پیش پرداختی را به صورت نقدی در کشور مبدأ شارژ می‌کنید و در کشور مقصد شخص می‌تواند آن را به وجه نقد تبدیل کند. همچنین می‌توان مانند کارت‌های بانکی معمولی، از این کارت‌ها برای خرید در فروشگاه‌ها نیز استفاده کرد. البته احتمالاً قبل از استفاده به این صورت، باید با پرداخت مبلغ ناچیزی، کارت پیش پرداختی خود را فعال کنید.

 

  1. حواله دلار به استانبول به صورت الکترونیکی

در این روش که انتقال الکترونیکی یا کابلی وجه (Wire Transfer) نیز نامیده می‌شود، انتقال وجه از طریق ابزار الکترونیک انجام می‌شود و شما تنها کافیست از بانک مبدأ درخواست کنید تا به یک بانک مقصد، مبلغی پول حواله کند. متصدی بانک فرم‌های لازم را از طرف شما پر می‌کند و حواله پول را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهد. در این نوع حواله، اصلاً لزومی ندارد که شما در بانک مقصد حساب داشته باشید. پس این گزینه هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای حواله دلار به استانبول باشد.

 

  1. حواله از طریق صرافی‌ها

برای حواله دلار به استانبول می‌توانید از طریق صرافی‌ها نیز اقدام کنید. در این روش، شما دو گزینه برای انجام حواله دارید.

گزینه اول این است که با یک صرافی صحبت کنید و او به جای شما مراحل حواله دلار به استانبول را انجام می‌دهد، یعنی شما مبلغی پول به او می‌دهید و صرافی به میزان پول دریافتی از طریق بانک، به حساب مورد نظر شما دلار ارسال می‌کند. بسیاری از صرافی‌های ایرانی با بانک‌های مختلفی در ترکیه از جمله ایش بانک، آک بانک، گارانتی بانک، فینانس بانک، دنیز بانک، هالک بانک و … همکاری دارند و شما می‌توانید با افتتاح حساب در این بانک‌ها، از طریق صرافی‌ها، اقدام به حواله دلار به استانبول نمایید.

گزینه دوم این است که با صرافی‌هایی در ارتباط باشید که در ترکیه نیز شعبه دارند. به این ترتیب دیگر نیازی به انتقال پول از طریق بانک و یا مراجعه حضوری به بانک و روش‌های دیگر وجود ندارد. کافیست به شعبه صرافی در استانبول مراجعه شود و به صورت حضوری تبادل ارز صورت گیرد. البته می‌توانید با شعبه صرافی مورد نظر صحبت کنید و آنها پول را در ایران از شما دریافت و به میزان مساوی، دلار در اختیار فردی که در استانبول حضور دارد، قرار می‌دهند.

البته باید این نکات را نیز در نظر داشته باشید که اولاً تنها با صرافی‌هایی معامله داشته باشید که قابل اعتماد و دارای مجوز رسمی و دولتی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند. دوماً این را نیز در نظر بگیرید که تمام صرافی‌ها در قبال خدماتی که ارائه می‌دهند، مبلغی را نیز تحت عنوان کارمزد از شما می‌گیرند. البته این مبالغ از یک صرافی به صرافی دیگر متغیر است.

 

  1. نوع دیگری از حواله وجود دارد که نوعی سرمایه‌گذاری در بانک‌های مقصد نیز می‌تواند باشد. شما در یکی از بانک‌های استانبول حساب دارید و مایلید مبلغی پول به این حساب واریز کنید. برای این کار می‌توانید از حواله نقد به نقد (Cash-to-Cash) استفاده کنید. شما مبلغ نقدی را که دارید به یک مرکز انتقال پول محلی مانند وسترن یونیون، مانی گرام و … می‌دهید و آنها همین مقدار پول را به حساب شما در هر بانکی که باشد واریز می‌کنند. وسترن یونیون که یکی از معروف ترین و معتبرترین شرکت‌ها در این زمینه است، که بسیار سریع تر از بانک‌ها و بدون قوانین دست و پاگیر موجود در بانک، مبلغ درخواستی شما را به حساب مورد نظرتان واریز می‌نماید. البته در نظر داشته باشید که به دلیل سرعت واریز این شرکت‌ها نسبت به بانک‌ها (واریز بانک‌ها عموماً یک روز طول می‌کشد ولی وسترن یونیون در کمتر از چند ساعت این کار را برای شما انجام می‌دهد)، هزینه‌ی کارمزدی که دریافت می‌کنند هم طبیعتاً بیشتر از بانک‌ها است. البته متأسفانه به دلیل تحریم‌های موجود، در حال حاضر این شرکت در ایران نمایندگی ندارد و تنها بعضی از صرافی‌های دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌توانند حواله مورد نظر شما را به این شرکت رسانده و مراحل انجام آن را پیگیری نمایند.

البته حواله دلار به استانبول می‌تواند یک دلیل خاص دیگر نیز داشته باشد. شما در یک آزمون بین المللی شرکت کرده‌اید و باید مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام به یک مؤسسه خاص در استانبول پرداخت کنید. برای این کار باید مبلغ مورد نظر را از طریق یکی از روش‌های فوق به حساب مؤسسه برگزار کننده آزمون واریز نمایید.

در هر صورت، امیدواریم با توجه به مطالب بالا، بتوانید به بهترین شکل و با آسودگی و اطمینان کامل، روش مناسبی را برای حواله دلار به استانبول انتخاب کنید و از نتیجه حاصل رضایت خاطر داشته باشید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *