حواله سوئیفت

حواله سوئیفت-سوئیفت چیست؟حواله سوئیفت چگونه است؟راه های حواله سوئیفت-قوانین حواله سوئیت-

سوئیفت چیست؟

در اواخر دهه 1940 که جنگ جهانی دوم تمام شد، تجارت در کشورهای دنیا وارد مرحله جدیدی شد و رشد چشمگیری در آن اتفاق افتاد. سرمایه گذاران، صاحبان شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ، صادر و وارد کنندگان کالا در سراسر دنیا خصوصاً کشورهای اروپایی برای انجام تبادلات تجاری خود نیاز به یک سیستم متمرکز را به طور  محسوسی، درک می‌کردند. تا آن زمان برای ارسال پول از تلکس استفاده می‌شد که به دلیل امنیت و سرعت پایین، مقبولیت خود را از دست داده بود.

همین امر باعث شد که کشورهای مختلف اقدام به تأسیس جامعه جهانی ارتباطات مالي بين بانکي (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) نمایند که به طور خلاصه آن را سوئيفت (SWIFT) می‌نامند. سوئیفت یک شرکت تعاونی بین المللی است که در اواخر دهه 1950، توسط 239 بانک از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی تأسیس شده است.

امروزه حدود 9700 بانک از بیش از 200 کشور جهان در آن عضو هستند. مقر اصلی آن در شهر بروکسل کشور بلژیک قرار دارد و همه کشورهای جهان که در این سیستم دارای عضویت هستند، می‌توانند از آن برای تبادلات ارزی خود استفاده کنند. هیأت مدیره آن شامل 25 نفر است و توسط اعضا تعیین می‌شود.

ویژگی‌های حواله سوئیفت

پیشرفت عظیمی که در استفاده از سوئیفت در سراسر دنیا وجود دارد، به دلیل ویژگی‌های خوبی است که سوئیفت از آنها برخوردار می‌باشد، و از آن جمله می‌توان به سرعت بسیار بالا، امنیت فوق العاده، پایین بودن هزینه‌ها، استاندارد بودن، امکان دسترسی آسان و … نام برد. بالا بودن سرعت انتقال، به این معنی است که ارسال این گونه پیام‌ها در سوئیفت، تنها چند ثانیه طول می‌کشد و به این دلیل است که حواله سوئیفت بسیار سریع تر از حواله‌های بانکی است. امنیت فوق العاده سوئیفت به این دلیل است که هر پیام ارزی که مبادله می‌شود، به صورت خودکار رمزگذاری می‌گردد، و این یعنی تا زمانی که پیام به مقصد نهایی خود برسد، هیچ کسی قادر به دسترسی به پیام واقعی و رمزگشایی آن نیست. حواله سوئیفت به دلیل بالا بودن سرعت انتقال، باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. استاندارد بودن یعنی امکان تحمیل سلیقه‌های فردی در آن بسیار پایین است، به همین دلیل در صورت مشاهده هر نوع مغایرت، بسیار سریع و راحت قابل شناسایی و اصلاح است. پایین بودن درصد خطا در سوئیفت نیز می‌تواند یکی دیگر از دلائل محبوبیت استفاده از حواله سوئیفت در سراسر دنیا باشد.

 

نحوه ارسال پیام‌های سوئیفت

در شبکه سوئیفت، پیام از طریق یک فناوری تحت عنوان شبکه سوئيچينگ بسته ای ارسال می‌گردد. در این فناوری، داده‌های ارسال شده به جزء‌های ریز تقسیم می‌شوند به طوری که آدرس مقصد در هر کدام از این جزء‌ها وجود داشته باشد. سپس این اجزاء به مقصد رفته و در آنجا به یکدیگر متصل می‌گردند. برای انجام این عملیات، نیاز به تعدادی پردازنده وجود دارد. پردازنده‌های مربوط به شبکه سوئیفت در دو کشور آمریکا و هلند مستقر هستند. مسیردهی، ذخیره، ارسال گزارش در خصوص تبادل صحیح و کامل اصلاعات ارسال شده میان بانک‌ها، از وظایف این پردازنده‌ها هستند.

پیام‌های سوئیفت به صورت کاراکتری ارسال و دریافت می‌شوند. به همین دلیل هزینه پیام‌های سوئیفت بسیار پایین است. همچنین اگر کاربرانی پیام‌های بیشتری را ارسال کنند، هزینه پیام‌های آنها ارزان‌تر می‌شود. در ارسال و دریافت پیام‌های سوئیفت، نیروی انسانی دخیل نیستند به همین دلیل کارمزد آن بسیار کم است. همچنین برای حواله سوئیفت، نیازی به ارسال پیام در ساعت‌ها و روزهای خاص و … وجود ندارد. در این سیستم، شما می‌توانید به صورت شبانه روزی، خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

در سوئیفت، ارائه خدمات توسط ارسال پیام انجام می‌شود. 9 گروه عمده پیام در سوئیفت وجود دارند که عبارتند از: دستور پرداخت، انتقالات بانکی، معامله‌های ارزی، دریافت و وصول، بورس، فلزات، ضمانت نامه، چک مسافری و صورت حساب.

 

حواله سوئیفت، یکی از بهترین روش‌های تبادلات ارزی

در حالت کلی، شما برای ارسال ارز و پول به خارج از کشور، راه‌های مختلفی از جمله استفاده از حواله وسترن یونیون، مراجعه با شعب مختلف بانک‌ها و اقدام از طریق آنها، حواله از طریق صرافی‌ها و … دارید. چون به دلیل وجود تحریم‌های مختلف علیه ایران، امکان دسترسی کاربران ایرانی به خدمات وسترن یونیون وجود ندارد، همچنین سرعت حواله و انتقال پول از طریق بانک‌ها و صرافی‌ها (حدوداً 24 ساعت طول می‌کشد)  پایین تر از سوئیفت (که تنها چند ثانیه طول می‌کشد) است، حواله سوئیفت یکی از بهترین و مناسب ترین روش‌ها برای تبادلات ارز به صورت بین المللی می‌باشد، چون دارای توانایی غلبه بر مشکلات عمده در انتقال پول به صورت بین المللی است.

سوئیفت کد

مؤسسات و بانک‌های محتلف برای اینکه بتوانند به خدمات سوئیفت دسترسی داشته باشند و کاربران بتوانند حواله سوئیفت را از طریق آنها به انجام برسانند، باید یک سوئیفت کد استاندارد  (ISO)داشته باشند. این کد، 8 تا 11 کاراکتر دارد و به طور منحصر بفردی برای شناسایی هر مؤسسه اختصاص داده می‌شود و برای تبادل پول بین بانک‌ها در داخل و خارج یک کشور از آن استفاده می‌شود. در اوایل دهه هفتاد، تنها پنج بانک ایرانی به سوئیفت متصل بودند اما در حال حاضر حدود 30 بانک و مؤسسه ایرانی به سوئیفت متصل هستند.

اگر قصد دارید در خارج از کشور به کار یا تحصیل بپردازید، اگر در صدد  سفر به خارج از کشور به عنوان یک جهانگرد هستید، اگر در تلاش برای انجام مبادلات تجاری و شراکت با خارج از کشور هستید و می‌خواهید صادرات و واردات کالاهای مختلف را به کشورهای دیگر انجام دهید، یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما برای انجام تبادلات مالی، حواله سوئیفت است چرا که همانطور که در ذکر شد، سرعت انتقال اطلاعات آن بسیار بالاست و امنیت فوق العاده ای دارد. هر کشور برای اینکه بتواند به سیستم جهانی متصل و از امکانات سوئیفت بهره مند شود، دارای یک نقطه دسترسی یا SPA می‌شود. خوشبختانه علیرغم فشارهای وارده از طرف تحریم کنندگان و ابرقدرت‌های بزرگ دنیا، سوئیفت هنوز هم تا حدودی به کاربران ایرانی امکانات ارائه می‌دهد و ایران هنوز هم در این سیستم عضویت دارد. نقطه دسترسی سوئیفت ایران در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. تمام آنچه بیان شد، به این معنی است که برای برقراری ارتباط با دنیا، نباید نگرانی داشته باشیم زیرا خدماتی مانند حواله سوئیفت راه را برای هر نوع تبادل ارزی با دنیای آن سوی مرزها برایمان فراهم نموده است.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ