مشاوره بازرگانی

درباره مفاهیم بازرگانی خارجی چقدر می­دانید؟

بازرگانی خارجی

بازرگانی خارجی

تجارت و بازرگانی خارجی فعالیتی است که بر رشد سرمایه­های داخلی کشور و ارتقاء سطح اقتصاد تأثیرگذار است. در واقع تجارت خارجی و رشد اقتصادی دو مقوله­ای هستند که اثری متقابل بر هم می­گذارند. متخصصین معروف دنیا در زمینه اقتصاد، درباره ارتباط اقتصاد یک کشور با تجارت خارجی نظرات مختلفی دارند. برخی موافق اثر مثبت بازرگانی خارجی بر اقتصاد هستند و برخی بر این عقیده­اند که تجارت خارجی اثری سوء بر اقتصاد کشور دارد. کشورهایی که با نظر اول موافق هستند بر توسعه صادرات خود تأکید دارند و بالعکس کشورهایی که معتقد هستند صادرات برای اقتصاد ضررهایی به همراه دارد، واردات را جایگزین صادرات می­کنند. انتخاب هر یک از این مسیرها به سرمایه­ها و منابع کشور مربوطه نیز ربط دارد. برای مثال کشوری که منابع و سرمایه­های لازم برای تولید را ندارد باید این نیازهای خود را از راه واردات برآورده نماید تا کم­ کم برای صادرات آماده شوند.

بازرگانی خارجی
بازرگانی خارجی

درباره مفاهیم بازرگانی خارجی چقدر می­دانید؟

مدیران، تاجران و شرکت­هایی که در زمینه صادرات و واردات مشغول به فعالیت هستند، لازم است با مفاهیم مختلف در در این حوزه آشنا باشند. اطلاع کافی درباره مراحل اجرایی بازرگانی خارجی که به هم پیوسته و گوناگون هستند و آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم تجارت خارجی می­تواند روند کار تجاری را تسهیل و تسریع نماید. در ادامه با برخی از اصطلاحات و مفاهیم در این زمینه آشنا خواهیم شد:

شرایط تجارت بین الملل (Incoterms)

اینکوترمز شرایط و مقرراتی است که اتاق بازرگانی بین المللی اولین بار در سال ۱۹۳۰ در نظر گرفت تا اصطلاحات بازرگانی خارجی در تمام کشورها و معاملات تجاری به­طور یکسان  به کار گرفته شود. در واقع اینکوترمز ضوابط مرتبط با معامله بین فروشنده و خریدار را مشخص می­نماید که به روزترین نسخه آن مربوط به سال ۲۰۰۰ است.

مناطق آزاد (به لحاظ تجاری)

برخی مناطق مانند سواحل دریاها برای حمل و نقل و ترابری مکان­های مناسبی هستند و از این جهت تسهیلات و امتیازات خاصی دارند که به آن­ها مناطق آزاد تجاری یا Free Trade Zone گفته می­شود. این مناطق به نوعی محافظت شده هستند و برای انتقالات تجاری ایده­ آل می­باشند.


صادرات کالا

اگر کشوری بخواهد رشد اقتصادی خود را بسنجد باید نگاهی به درآمدهای ارزی خود بیاندازد که این درآمدها از طریق صادرات (Export) و فروش کالاهای تولید شده در داخل به بازار جهانی حاصل می­شود. اگر به ظرافت­ها و نکات مهم یک صادرات موفق توجه نشود، بازرگانی خارجی که در اینجا تحت عنوان صادرات انجام می­شود، نه تنها باعث توسعه اقتصادی نمی­شود بلکه خسارت­های مالی و حتی انسانی به بار می­آورد. مراحل مهم صادرات عبارت­ اند از:

 • بازاریابی: در تجارت جهانی اولین قدم بازاریابی موفق است. بازرگانان باید پیش از اقدام به صادرات کالا، به شناخت بازار خارجی بپردازند و از طریق شرکت در نمایشگاه­های معتبر، رایزنی با اتاق­های بازرگانی سایر کشورها، مذاکرات متعدد باخریداران و دستیابی به آمارهای رسمی بازار اطلاعات لازم در خصوص بازار کالای مورد نظر در کشورهای خارجی را کسب نمایند. یک تاجر موفق باید بتواند رقبای خود را شناسایی کرده و کیفیت و قیمت کالاهای مشابه در بازار را در نظر بگیرد تا بتواند با روش­های درست تبلیغاتی، کالای خود را به قیمتی مناسب و در حجمی قابل قبول صادر کند.
 • مجوز صدور: پس از شناخت بازار، تاجری که می­خواهد در حوزه بازرگانی خارجی فعالیت داشته باشد باید اقدام به اخذ مجوزهای لازم از ادارات مربوطه مانند وزارت بازرگانی، کشاورزی یا صنعت نماید. البته لازم به ذکر است که برای صادرات بسیاری از کالاها نیاز به اخذ مجوزهای خاص نیست و فقط تعداد خاصی از اقلام هستند که صادرات آن­ها منوط به کسب مجوز می­باشد.
 • مشخص کردن قیمت صادراتی: در این مرحله از بازرگانی خارجی لازم است برای کالای صادراتی نرخ تعیین شود. بدین منظور صاحب کالا باید با مراجعه به کمیسیون نرخ­گذاری، قیمت تعیین شده­ای را برای کالا در نظر بگیرد و معادل با آن به بانک مرکزی ارز معرفی کند. کمیسیون نرخ­گذاری از سازمان توسعه تجارت، نماینده­های وزارت بازرگانی، وزارت صنایع، بانک مرکزی و گمرک تشکیل می­شود.
 • صدور پیش­ فاکتور: پروفرما یا همان پیش­فاکتور سندی است که مشخصات کالای صادراتی و فروشنده در آن قید می­شود و برای خریدار خارجی ارسال می­گردد.
 • کسب گواهی بازرسی کالا: خریدار کسی است که درخواست اخذ این مدرک را می­دهد. گواهی بازرسی کالا توسط مؤسسات رابطی که مورد تأیید دو طرف معامله هستند، صادر می­شود.
 • گواهی مبداء: در این مرحله از بازرگانی خارجی در حوزه صادرات، فروشنده باید برای کالا فاکتور صادر کند. اگر فاکتور به تأیید اتاق بازرگانی برسد گواهی مبداء نیز صادر می­شود.
 • تعهد ارزی: صادر کننده کالا با توجه به قیمتی که برای کالای صادراتی در کمیسیون نرخ­­گذاری تصویب شده است، اقدام به سپردن تعهد یا پیمان ارزی به بانک نماید.
 • قرارداد برای حمل و نقل و بیمه­نامه: برای ارسال کالا، صادر کننده باید با یک شرکت معتبر حمل و نقل قراردادی ببندد و کالا را برای سالم رسیدن به مقصد بیمه کند.
 • اظهار کالا: کالای مورد نظر در این مرحله به گمرک تحویل و اظهار می­شود. اگر اظهارنامه ارائه شده مورد تأیید باشد، گمرک کالا را پلمب کرده و جواز خروج یا پروانه صادراتی را صادر می­نماید.
 • ارسال: صادر کننده­ای که در زمینه بازرگانی خارجی مشغول به فعالیت است، بعد از اخذ پروانه صادراتی می­تواند کالا را به شرکت ترابری تحویل داده و به کشور مقصد ارسال نماید.
 • اخذ واریزنامه: اگر روش پرداخت بهای کالای صادراتی،گشایش اعتبار اسنادی باشد، پس از ارسال کالا فروشنده می­تواند معادل ریالی ارز گشایش شده را از بانک دریافت کند و اقدام به اخذ گواهی صدور نماید.

واردات کالا

واردات یا Import در چهار نوع واردات قطعی، واردات موقت، کالای مرجوعی و ترانزیت انجام می­شود. در واردات قطعی کالا برای همیشه وارد کشور می­شود و در واردات موقت کالا برای مدت زمان معینی در کشور مانده و سپس خارج می­شود. کالای مرجوعی پس از ورود به دلایلی خاص برگردانده می­شود. ترانزیت به معنای این است که کالا به گمرک وارد شده و از گمرکی دیگر به کشور مقصد نهایی صادر می­شود.

کارت بازرگانی

شخص حقیقی یا حقوقی که می­خواهد در حوزه بازرگانی خارجی و صادرات و واردات فعالیت نماید باید کارت بازرگانی داشته باشد. این کارت از طرف اتاق بازرگانی، صنایع و معادن برای تاجر صادر می­شود و به مدت یک تا ۵ سال اعتباردارد.

 

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *