آگاهی از شرایط واردات کالا از نکات مثبت یک وارد کننده با تجربه می­باشد. واردات کالا از نظر اقتصادی می­تواند در بعضی موارد برای کشوری بسته به نوع محصول صرفه­ی اقتصادی برای تولید­کنندگان کشور داشته باشند. واردات کالا کار بسیار تخصصی و حساسی می­باشد. اطلاع دقیق از شرایط واردات کالا می­تواند افراد وارد کننده را یاری کند. مجوزهای مورد نیاز پیش از ورود کالا و بعد از ورود کالا و گواهی­های استاندارد وورد کالا نیز باید اخذ گردد.

شرکت­های زیادی در امر واردات کالا فعالیت می­کنند و با شرایط واردات کالا کاملا آشنایی دارند و می­توانند بهترین انتخاب و مشاوره را به وارد کنندگان ارائه دهند.

 

از مراحل واردات کالا می­توان به موارد زیر اشاره کرد;

 

 •  تشخیص هویت فرد فروشنده
 •  تعیین و مشخص کردن قیمت نهایی کالا
 •  درخواست نمونه­ی کالا وارداتی
 •  اطلاع از آخرین اخبار تعرفه­های گمرکی
 •  درخواست پیش فاکتور از فروشنده
 •  محاسبه قیمت تمام شده
 •  توافق در مورد پرداخت هزینه­ها به فروشنده
 •  توافق بر چگونگی حمل و نقل
 •  دریافت و ارائه مجوزهای حمل و نقل مورد نیاز برای واردات کالای مورد نظر

 

ضوابط و شرایط واردات کالا

 

واردات یک کالا ازکشورهای دیگر به داخل ایران دارای ضوابط و شرایط می­باشد که باید آنها را در دستور کار واردات کالا قرارداد. میتوان گفت وارد کننده کالا یک شخص حقوقی یا حقیقی می­باشد که برای وارد کردن یک کالا از کشورهای دیگر باید مجوزهای لازم را اخذ کرده و طبق قوانین کشور خود واردات را انجام می­دهد.

فرد وارد کننده دارای کارت بازرگانی می­باشد و به این گونه صلاحیت واردات محصولات را به دست می­آورد.

برای اطلاع از شرایط واردات کالا می­توان به موارد زیر اشاره کرد;

 

 سود یکسان کالاهای وارداتی و تولیدی در ایران

یکی از شرایط واردات کالای اعلام شده یکسان بودن درصد سود عمده فروشی و خرده فروشی محصولات وارداتی و تولید شده در ایران می­باشد. بعضی از هزینه­های گمرکی شامل هزینه­های پرداختی با احتساب در سود محاسبه شده و بعضی دیگر ازکالا بدون احتساب سود انجام می­گیرد:

هزینه­ هایی که با احتساب سود پرداخت می­شوند شامل: قیمت خرید کالا در مبدأ، هزینه­ی حمل و نقل در کشور خارجی، حق بیمه.

هزینه­ هایی که شامل هزینه­های سود نمی­شود: هزینه­­ های گمرک، هزینه­ های حمل و نقل داخلی، هزینه ­های بازرسی داخلی کالا، هزینه مالی، هزینه­ های انبارداری در گمرک و حق توقف کانتینر.

 

تعیین سود ۲۵ درصد برای کالاهای وارداتی

اوضاع ایران از نظر اقتصادی و ایجاد کار نامناسب بوده و امتیاز برای تولید کننده ایرانی میباشد. بعضی از کارخانه­ها و تولیدی­ها برای دریافت مواد اولیه خود نیاز به واردات مواد اولیه خارج از کشور دارند. برای مناسب سازی قیمت­های کالای وارداتی حداکثر سود ۱۵ درصد می­باشد. سود ۱۵ درصدی با در نظر گرفتن حق تولید کننده و مصرف کننده و وارد کننده می­باشد.

 

 دریافت یک حق گمرک ۴ درصدی

سود کالای وارداتی برای خرده­فروشان ۱۲ درصد و عمده­فروشان ۸ درصد می­باشد. پس از ترخیص کالا در گمرک و کسر هزینه­های گمرک قیمت­ کالای وارداتی مشخص می­شود.

 

اگر خریدار بخواهد از ارز کشور صادرکننده استفاده کند باید به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و ثبت سفارش را انجام دهد. بعد از آن وارد کننده جهت دریافت ارز صادراتی برای ثبت سفارش خود به بانک عامل مراجعه کرده و پروانه صادراتی صادرکننده را به بانک ارائه می­دهد. واردات کالایی که تعرفه­ی آنها جزو دسته­ی سوم پرداخت تعرفه هستند می­توانند از این طریق ارز خود را تأمین کنند. بانکهای عامل وظیفه دارند که به سامانه پورتال ارزی بانک مرکزی مراجعه کرده و درخواست گواهی ثبت آماری کالا را برای دریافت ارز صادراتی  اخذ کند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی  آموزش واردات کالا به صورت مرحله به مرحله نگاهی بیندازید.

 

مجوز ورود کالا و دریافت استانداردها و گواهی­های مورد نظر برای کالا

 

یکی دیگر از شرایط واردات کالا دریافت مجوزهای ورود کالای مورد نظر می­باشد. بسیاری از کالاها برای ورود به مرز یک کشور دیگر و یا خروج و ترخیص کالا بسته به نوع کالایی که وارد می­شود نیاز به مجوز ورود دارد و باید از سازمان مورد نظر مجوز را دریافت کند. مثلا اگر تجهیزات پزشکی وارد میکند باید از اداره تجهیزات پزشکی مجوز گرفته شود.

 

اخذ گواهی استاندارد نیز یکی دیگر از شرایط واردات کالا می­باشد. صدور گواهی­های استاندارد کالا توسط کارکنان و مأموران گمرک صادر می­شود. گاهی ممکن است روی کالای مورد نظر آزمایش صورت بگیرد. بسته به نوع آزمایش قیمت­ها متفاوت بوده و ممکن است چند روز تا یک ماه زمان ببرد. همراه داشتن بروشور فارسی کالا یکی از ضروریات و شرایط واردات کالا می­باشند.

 ممنوعیت ورود کالاهای دسته دوم

‌طبق قوانین واردات کشور ورود کالاهای دسته دوم به کشور ممنوع می­باشد. مگر اینکه یک کارخانه یا شهرک صنعتی به ورود ماشین دسته دوم نیاز داشته و به اقتصاد و تولیدات کشور کمک کند. این تشخیص توسط کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارتخانه­های مختلف تشخیص داده میشود.

 

تکمیل فرم­های مشخص

یکی از شرایط واردات کالا این است که شخص وارد کننده برای واردات باید فرم ۱۱۱ و ۱۲۱ را پر کند. فرم ۱۱۱ مربوط به مشخصات فردی شخص وارد کننده می­باشد و فرم ۱۲۱ مربوط به مشخصات کالا می­باشد. تعداد فرم­های تکمیلی بسته به نوع و تعداد کالا می­باشد. فرم­های تکمیل شده به قسمت اطلاعات تحویل داده می­شود و پس از انجام امضا و مهرهای لازم به شخص برگردانده می­شود. بعد این اسناد برای تشخیص هویت و تحویل مدارک به قسمت اسناد برده می­شود. بعد از دریافت این اسناد ابتدا هویت شخص مورد بررسی قرار گرفته و بعد به کالاها کد یا شماره ثبت داده می­شود.

تمام مراحل و شرایط واردات کالا بر اساس توافقات دو کشور صادرکننده و واردکننده و قوانین مشترک برای واردات و صادرات صورت می­گیرد. بازارچه­های گمرکی در زمان ورود کالا به کشور کالا را نگه­داری می­کنند تا تعرفه­های گمرکی انجام بشود. برای واردات کالا به بازارچه­های گمرکی نیاز به پیش فاکتور نیست و ورود و خروج کالا از این قسمت توسط فاکتورهای مرجع انجام می­گیرد.

 

انواع کالاهای وارداتی

 

کالاهای وارداتی به سه شکل می­باشند:

 1. کالاهایی که ممنوعیت ورود ندارند: کالاهای مجاز در کشور ایران به راحتی می­توانند پس از ترخیص از گمرک وارد کشور شوند. البته دریافت مجوزهای لازم جزو شرایط واردات کالاهای مجاز نیز می­باشند.
 2.  واردات مشروط: کالاهایی که ورود آنها به کشور با مجوز انجام می­گیرد. کالاهایی مشروط که در زمانهای خاصی اجازه­ی ورود به کشور را دارند و دارای قوانین خاصی می­باشند. پس به راحتی نمی­توان این کالاها را وارد کشور کرد.
 3. کالاهای ممنوع الورود: کالاهایی که اجازه­ی ورود به کشور دارند. این مورد شامل کالاهای می­شود که از نظر شرعی مشکل دارند.

 

برای اطلاع از نحوه و شرایط واردات کالا می­توان درباره­ی چگونگی ورود کالاهای وارداتی تحقیق کرد. کالاهایی که وارد می­شوند ابتدا از نظر نوع محتوا و نوع کالای داخل کانتینر بررسی می­شود و با اسناد ارائه شده توسط شرکت صادرکننده و واردکننده مقایسه شده و در مرحله آخر استاندارد کالا صادر میشود.

 

منابع:

 1. kiasabt.com
 2. Isna.ir
 3. Navidakhtarparsian.com
 4. Donya-e-eqtesad.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ