در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط واردات برنج به کشور آشنا کنیم . برنج از غذا های مهم و اصلی ایرانیان است به همین دلیل دولت با تعرفه های از این محصول حمایت می کند . هر سال 3.2 میلیون تن مصرف برنج در ایران داریم که 2.2 از تولیدات داخلی تامین می شود . باید به گونه ای تعادل بین واردات برنج و برنج های ایرانی رعایت شود برای همین شرایط واردات برنج بسیار سخت می باشد .

 

 

واردات برنج

واردات برنج

 

 

در ادامه به این سیاست های تعرفه ای دولت و شرایط واردات برنج می پردازیم و تاثیر آن را بروی حجم تولید ، تجارت و مصرف بررسی می کنیم :

تعادل در تعرفه ها

اگر تعرفه برنج را بالا در نظر بگیریم در نتیجه واردات برنج کاهش پیدا می کند در نتیجه برنج ایرانی بیشتر به فروش میرسد و قیمت خرده فروشان و مزارع افزایش پیدا میکند ، حال اگر تعرفه برنج کاهش پیدا کند واردات بیشتر می شود و مردم بیشتر از محصول خارجی خرید می کنند و این به ضرر کشاورزان و خرده فروشان ایرانی می شود در نتیجه باید تعادلی برای تعرفه برنج در نظر گرفته شود .
همانطور که میدانیم درآمد بیشتر مردم کشورمان نزدیک خط فقر یا زیر خط فقر است و با بالاتر رفتن تعرفه واردات برنج فقر بیشتر گریبان مردم را می گیرد .

این در حالی است که اگر تعرفه واردات افزایش یابد فقر گریبان روستاییان عزیز می شود و باعث می شود شالیزار های خود را به فروش برسانند و جای آن را ویلاهای بزرگ بگیرد و مشکلاتی که در ادامه گریبان جامعه می شود . دولت هنوز راه حل درستی را برای این مشکل پیدا نکرده است وتنها راه حل پیشنهادی آن تعرفه فصلی است که در فصل برداشت گاهی تعرفه واردات را بالا می برند و یا در بعضی از سال ها ثبت سفارش واردات انجام نمی دهند و در ماه های باقی مانده تعرفه واردات را کاهش می دهند .

 

 

 

واردات برنج

واردات برنج

ارز دولتی برای برنج های وارداتی

با توجه به اینکه  برنج  از کالاهای ضروری است از ارز با نرخ پایین برای واردات استفاده می کند. با توجه به اطلاعیه ای که بانک مرکزی اعلام کرد 104 شرکت برنج را با نرخ 4200 وارد می کنند . با توجه به این شرایط باز هم برنج وارداتی دو برابر برنج ایرانی گران تر شده است این در حالی است که رئیس جمهور در مصاحبه تلویزیونی تاکید بر این موضوع کرده اند که کالایی که با ارز دولتی وارد کشور می شود نباید با افزایش قیمت روبرو شود .

برنج های وارداتی به ایران از کشورهای چین ، بنگلادش ، هند ، تایلند ، پاکستان ، تایوان وارد ایران می شود .

در این جا شرایط واردات برنج را در هریک از کشور ها بررسی می کنیم ;

 

  •  برنج دانه درشت جنوب شرقی آسیا : این نوع برنج بعد از پخت از هم جدا می شوند .
  •  برنج یاسمن از تایلند : این برنج از برنج های دانه بلند می باشد . این برنج عطر بسیار خوبی دارد . مدتی کیفیت برنج تایلندی بسیار کم شده بود به همین دلیل برای مدتی شرایط واردات برنج تایلندی بسیار سخت شده بود و چند ماهی ممنوع شد اما در حال حاضر با بهتر شدن کیفیت برنج تایلندی واردات این برنج آزاد شده است .
  •  برنج باسماتی از بنگلادش و هند : هند بیشترین صادرات برنج را به ایران دارد . با توجه به اینکه صادرات برنج به اروپا به دلیل سم های ضد قارچی که کشف کرده اند ممنوع شده است هند تمام سعی خود را بر این گذاشته است که صادرات برنج به ایران را افزایش دهد . شرایط واردات برنج از هند مانند سایر کشور های دیگر است و باید از طریق ثبت سفارش اقدام به وارد کردن برنج کنند و از طریق گمرک بندر عباس ، بوشهر و خرمشهر انجام می شود .
  •  برنج پاکستان : شاهزاده علی مالک رئیس بازرگانی پاکستان ایران را به عنوان یکی از مهم ترین بازار برای صادرات پاکستان معرفی کرد و سالانه 150 هزار تن برنج از پاکستان وارد ایران می شود و این رقم ممکن است بیشتر هم بشود . همچنین او پیشنهاد که اگر مشکلی برای صادرات برنج به ایران پیش آمد به جای دلار یوان چین دریافت می کنند . شرایط واردات برنج از پاکستان بسیار با روند خوبی پیش می رود و در زمان بسیار کوتاهی ترخیص می شود این زمان از دو هفته به دو روز کاهش پیدا کرده است و از مرزهای جنوبی سیستان بلوچستان شهرستان سرباز امکان پذیر است .
  •  برنج دانه کوتاه از کره و ژاپن : این نوع بسیار چسبنده و در صورت پخت تمام برنج ها به هم می چسبد .
  •  برنج گلوتین از شمال تایلند و لائوس : نام دیگر این برنج شیرین یا چسبناک است به دلیل مزه شیرینی که دارد این برنج به صورت سیاه و سفید است و کشت این برنج در شمال تایلند است . بر خلاف نام این برنج سرشار از نشاسته است .

 

 

 

واردات برنج

واردات برنج

 

برای تمامی برنج های بالا نیاز است که مجوز استاندارد و بهداشت و مجوز قرنطینه نباتی داشته باشید . همچنین لازم است بدانید ثبت سفارش و ترخیص برنج در ماه های مرداد ، شهریور ، مهر ، آبان ممنوع است به دلیل اینکه زمان برداشت محصولات کشاورزان داخلی است و در راستای حمایت آنها این ممنوعیت انجام شده است . مدت زمان اعتبار ثبت سفارش برنج سه ماهه است و می توانید یک ماه تمدید کنید .

 

یکی از شرایط واردات برنج باید کد تعرفه برای ترخیص برنج از گمرک را داشته باشید

تعرفه برنج وارداتی در کتاب مقررات و صادرات در فصل ده ردیف 1006 قرار دارد .
علاوه بر شرایط واردات برنج که در بالا ذکر شده است به دلیل اینکه از کالاهای ضروری محسوب می شود با ارز دولتی وارد می شود و از پرداخت مالیات معاف می باشد .
سود حاصل برای کسی که برنج را وارد می کند سه یا چهار برابر قیمت تمام شده در کشور تولید کننده می باشد . طی صحبت های انجام شده واردات برنج ممکن است در 12 ماه سال آزاد شود اما در فصل برداشت محصول علاوه بر حق ورودی باید 400 تومان برای تعرفه گمرکی بپردازید .

 

 

واردات برنج

واردات برنج

 

 

برای مطالعه ی بیشتر پیسنهاد میکنیم به مقاله ی  شرایط واردات برنج نگاهی بیندازید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ