ترخیص کالا

شرکت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

پیش نیازهای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

گمرک بندرعباس در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس قرار دارد که بیش از ۴۸۰۰ هکتار وسعت را به خود اختصاص داده است به این ترتیب از نظر وسعت بزرگترین ترمینال کشور محسوب می شود و در سال در حدود ۸۹ میلیون تن کالا را پذیرش می کند.  در نظر داشته باشید قبل از ترخیص کالا از گمرک بندر عباس باید یک سری برگه های اداری تنظیم شود که در بخش بعد به طور دقیق مراحل ترخیص کالا از گمرک بندر عباس را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اینطور که به نظر می رسد ترخیص کالا از گمرک بندر عباس باید توسط فرد ترخیص‌کار کاربلد صورت پذیرد.

مراحل ترخیص جنس از گمرک بندرعباس

شما به طور کلی می توانید با آموزش ترخیص کالا از گمرک آشنا شوید.

  • اولین و مهم ترین مرحله برای ترخیص تنظیم اظهارنامه است، اظهارنامه برگه ای است که اطلاعات دقیق در خصوص محصول را ارائه می دهد.
  • در گام بعدی ترخیص کالا باید یک سری اسناد به طور دقیق آپلود شود. که این اسناد شامل فاکتور خرید، پکینگ لیست و بارنامه است. بعضاً دیده شده است که نیاز به گواهی بهداشت نیز خواهد بود.
  • در مرحله بعد باید ارزیاب تعیین شود، تعیین ارزیاب از دسته مراحل حساس محسوب می شود. برای تعیین ارزیاب باید نوع محصول و شرایط آن بررسی شده و ارزیابی برای آن انتخاب شود که با شرایط وجود سازگار است.
  • گام بعدی مربوط به پرداخت صورت حساب است که باید به طور دقیق محاسبه شده باشد.
  • برای ترخیص کالا از گمرک بندر عباس باید پروانه لازم اخذ شود اخذ پروانه برای ترخیص کالا از گمرک بندر عباس به صورت حضوری فراهم شده است.
  • حال نوبت به اخذ مجوز بارگیری است، این بخش زمانبر است و باید تمامی شرایط به طور دقیق چک شده و سپس مجوزهای لازم ارائه داده می شود .
  • پس از ارسال مجوز نوبت به صدور بیجک برای خروج کالا از گمرک است. صدور بیجک اغلب به نام شخص خواهد بود.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

فرآیند ترخیص کالا

به طور کلی فرآیند ترخیص کالا از گمرک بندر عباس به فرآیندی گفته می شود توسط صاحب کالا و یا نماینده قانونی آن در گمرک صورت می گیرد. این فرآیند دارای یک سری تشریفات مشخص دارد.

در نظر داشته باشید که عموماً برای انجام اینکار از نماینده قانونی استفاده می شود که به تمامی جوانب کار مسلط است.

در وهله اول باید صاحب کالا تمامی اسناد لازم را فراهم سازد و در سیستم گمرکات به طور دقیق ثبت کند. فرم پر شده باید در سیستم کدینگ به طور دقیق ثبت شود. پس از ثبت اطلاعات در سیستم یک شماره کدینگ دریافت می شود که با آن می تواند در تمامی گمرکات به انجام امور پرداخت.

بخشی در گمرک به نام دایره فنی نامیده می شود، در دایره فنی در ابتدا به طور دقیق بررسی می شود که اسناد خرید به نام چه کسی صادر شده است و آیا صدور حواله ترخیص به نام همان شخص است یا خیر.

سپس نوبت به کارشناس دایره فنی می رسد که باید کالای مربوطه را به طور دقیق ارزیابی کند. در نظر داشته باشید که افرادی که دارای کارت بازرگانی معتبر هستند در این مسیر اغلب موفق خواهند شد و هیچ منع قانونی در خصوص اموالشان دیده نمی شود.

در آخرین لحظه نیز مشخصات اسناد بانکی ظرفیت معامله معادل سازی می شود.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

کالاهایی که از گمرک بندرعباس ترخیص می شوند

در این بخش لیست اقلامی که بدون مشکل در برگه ترخیص کالا از گمرک بندر عباس وارد می شوند را ذکر می کنیم.

انواع تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و دام پزشکی، انواع محصولات دخانیات و سیگار، محصولات بهداشتی و آرایشی مجاز و دارای مجوز بهداشت، انواع ماشین آلات راهسازی، انواع خودرو، انواع کالاهای نظامی، لوازم خانگی از قبیل یخچال فریزر، لباسشویی، ظرفشویی و کولر گازی و تلویزیون.

انواع اسباب بازی های کودکانه ، انواع چسب های نرم و سخت در نوع حرارتی و غیر حرارتی، انواع لاستیک و شیرآلات بهداشتی، محصولات ماشین سازی و راه سازی، انواع رایانه، نوت بوک و لوازم جانبی مخصوص به آن. انواع دوربین های عکاسی و مدار بسته.

نکات مهم ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

قطعاً برای اینکه بتوانید ترخیص کالا صحیحی داشته باشید وجود سیاهه تجاری مهم است.

سیاهه تجاری به صورتحسابی گفته می شود که در آن هزینه کالا به حساب خریدار مبذول می شود و باید دارای یک سری موارد باشد

تاریخ دقیق ترخیص کالا مهم است، نام و نشانی خریدار باید قید شود.

در بعضی مواقع نیاز به قید نام فروشنده است. شماره سفارش و همینطور قرارداد نیز مهم است. شرح کالا باید به صورت دقیق دنبال شود و برای هر بخش باید قیمت واحد تعیین شود. .

در صورت وجود هزینه های اضافی باید توافق های لازم صورت پذیرد. ارزش کل کالا بسیار مهم است. وزن کالا، میزان و تعداد بسته ها و همینطور علائم و شماره های حمل باید برآورد شود. در بخش پایانی ان نیز باید شرایط تحویل و پرداخت به طور دقیق قید شود.

در نظر داشته باشید اگر فردی برای ترخیص کالا از گمرک از ترخیص کار که دارای اطلاعات کافی در زمینه ترخیص نیست استفاده شود، قطعاً ضررهای مالی بسیاری در این مسیر وجود خواهد داشت.

مورد بعدی که در این مسیر دیده  می شود هزینه هایی است که برای ترخیص کالا از گمرک بندر عباس اخذ می شود، در نظر داشته باشید که این هزینه ها اغلب به صورت دوره ای تغییر می کند و این موضوع سبب سود جویی یک عده افراد خواهد شد بنابراین بهتر است که شرکتی را برای این کار انتخاب کنید که امتحان خود را پس داده است.

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *