Exporter-Company

ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک امری پیچیده و پروسه ای دشوار و زمانبر است، که وقتی صاحب کالا به حجم و مبلغ زیادی کالا را وارد می کند قطعاً باید ترخیص‌کار خوبی برای کار خود انتخاب کند. که می توان این کار را به فرد ترخیص کار یا شرکت ترخیص کالا که متخصص و باتجربه هستند، سپرده شود.

شرکت ترخیص کالا از گمرک خوب را بشناسیم

امروز شرکت های مختلفی هستند که در زمینه ترخیص کالا فعالیت می کنند اما دیده می شود که پس از ترخیص کالا یک سری از محاسبه ها طبق استاندارد پیش نرفته است و این موضوع از دید صاحب کالا بسیار بد و مشکل ساز است. به این ترتیب یک ترخیص‌کار خوب باید بتواند تمامی شرایط ترخیص را به طور دقیق بررسی کند.

یکی از وظایف شرکت ترخیص کار از گمرک، گزارش نویسی هر یک از مراحل است که باید طبق اصول دنبال شود.

در نظر داشته باشید که اقلامی که در گمرک وارد مرحله ترخیص می شوند باید یک سری ویژگی ها داشته باشند و بعضاً نیاز به مجوزهای بهداشتی است که همگی باید زیر نظر شرکت ترخیص کار ، پیگیری شود. همچنین بسیاری از شرکت ها به بهانه پیگیری ویژه هزینه های زیادی از صاحب کالا دریافت می کنند.

در این مقاله ویژگی های شرکت ترخیص کالا خوب را بررسی می کنیم و شرایط ترخیص کالا را نیز با هم مرور خواهیم کرد.

 

ویژگی های شرکت ترخیص کالا:

شرکت بازرگانی ترخیص کالا استاندارد باید در بخش پرداخت و ترخیص بسیار قدرتمند عمل کند او باید با یک دید کلی به سرعت بتواند تشخیص دهد که هزینه های برآورد شده از سوی گمرک تا چه حد قابل قبول است.

در نظر داشته باشید که کارشناسان در این مسیر اغلب شرایط را به صورت دوره ای دنبال می کنند.

در بخش پرداخت و ترخیص ارزیابی سیستم باید به طور دقیق طی شده باشد و تمامی اسناد و مدارک به همراه فیش بانکی تحویل صندوقدار شده باشد. رسید ارائه شده باید به چاپ برسد و ضمیمه سایر مدارک شود.

ترخیص کار باید بتواند به تمامی شرایط ضمانتنامه بانکی اشراف کامل داشته باشد و در قبال درخواست های کتبی موجود تصمیم گیری صحیحی نماید.

از نظر حقوقی ضمانت نامه بانکی بین بانک ضامن و ذینفع ضمانتنامه منعقد می شود و غیر قابل انتقال است. (این مبحث بسیار پیچیده است و باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد که در این مقاله نمی گنجد).

مهم ترین ویژگی برای یک شرکت ترخیص کالا استاندارد این است که برنامه ریزی صحیحی داشته باشد. او باید تز قوی برای ترخیص اجناس از گمرک داشته باشد و به فنون ترخیص تسلط کامل داشته باشد. در شرکت ترخیص کالا خوب در ابتدا اقلام به دسته های مشخصی دسته بندی می شود، سپس شرایطی فراهم می شود تا هزینه های ترخیص هر دسته از اقلام پیش بینی شود.

 طرح توجیه اقتصادی برای ترخیص کالا:

یک شرکت خوب ترخیص کالا باید بتواند طرح توجیه اقتصادی ارائه دهد و پیش بینی قبل و بعد از ترخیص همخوانی داشته باشد. در یک شرکت معتبر ترخیص کالا در ابتدای امر مدارک به طور دقیق تنظیم می شود. آنهت به خوبی میدانند که وجود مدارک ناقص به منزله توقیف کالا بوده و قطعاً با ضرر همراه است. در نظر داشته باشید که همیشه و همه جا باید در انتخاب یک ترخیص کار نهایت تلاش و دقت صورت پذیرد.

شرکت ترخیص کالا

 بهترین شرکت ترخیص کالا:

یک سری نکات مهم در خصوص ترخیص کالا وجود دارد که باید توسط شرکت ترخیص کالا از گمرک به طور دقیق ترتیب اثر داده شد. بنابراین اگر شرکتی این سری از نکات را رعایت نکند قطعاً از دسته شرکت های معتبر در این زمینه محسوب نمی شود.

اولین و مهم ترین اصلی که  یک شرکت ترخیص کالا باید بداند تسلط کامل به اصطلاحات ترخیص کالا است، گاه استفاده از اصطلاحات نامناسب سبب می شود که پروسه ترخیص کالا به صورت اشتباه دنبال شده و یا دچار مشکل شود.

یکی از اصطلاحات بسیار مهم در این مسیر ارزش کالای صادراتی در گمرک است که شرکت ترخیص کالا از گمرک باید بداند که معیارهای ارزش گذاری به چه صورتی است.

هر کالایی که در لاین صادرات به گمرک قرار می گیرد دارای یک قیمتی است که طبق قرارداد تعیین شده است. این گزینه به معنی ارزش کالا نیست! اینجاست که اهمیت اصطلاحات ترخیص کالا به طور دقیق مشخص می شود. ارزش کالا باید از سوی گمرک، بانک و همینطور سازمان های دیگر میز مشخص شود و اظهارنامه های صادراتی بر اساس همین قیمت ها تنظیم می شود.

مهم ترین امر برای ترخیص کالا:

 

در نظر داشته باشید که مهم ترین امر برای ترخیص کالا بررسی ارزش اقلام است، ارزش اقلام باید از نظر وزن و ارزش مالی به طور دقیق بررسی شود، بسیاری از شرکت هایی که در زمینه واردات و ترخیص کالا فعالیت می کنند این امر را در نظر نمی گیرند و در نهایت شاهد ضررهای مالی غیر قابل جبران هستیم.

 بررسی ارزش گمرکی کالا

یک شرکت خوب برای ترخیص کالا از گمرک باید بتواند دید صحیحی به بررسی ارزش گمرکی کالا داشته باشد در واقع ارزش کالای ورودی بسیار مهم است.

وقتی صحبت از ارزش گمرکی کالا می شود در وهله اول منظور بهای سیف کالا است یعنی بهای خرید کالا در مبدأ و همراه هزینه بیمه و حمل و نقل و رد نهایت هزینه باربری. در این بین یک سری هزینه های مربوط به افتتاح اعتبار و یا ویزای بروات نیز موجود است. در صورتی که از امتیاز نقشه استفاده شده باشد و مدل و علامتگذاری های بازرگانی نیز برآورد شده باشد باید هزینه های آن به طور دقیق برآورد شود. در نظر داشته باشید که اسناد تسلیمی صاحب کالا باید توسط شرکت ترخیص کالا از گمرک به طور دقیق تعیین شده و بر اساس نرخ ارز و شرایط برابری اعلام شده از سمت بانک مرکزی اظهارنامه تنظیم شود.

ترخیص کار باید به طور دقیق بداند که اسناد حمل چیست. بارنامه برگه ای است که در آن سند قرار داد حمل، رسید و دریافت کالا و همینطور سند مالکیت به طور دقیق لحاظ می شود. این سند دارای زمان مشخصی برای ادعای خسارت های ناشی از حمل و نقل بار است که شرکت بیمه می تواند آنها را پوشش دهد.

 

تنظیم اظهارنامه ترخیص:

در نظر داشته باشید که برای تنظیم اظهارنامه در ابتدا باید اطلاعات کالا به طور دقیق وارد شود، اظهارنامه از بخش های اولیه و بسیار مهم برای ترخیص کالا محسوب می شود. بر روی اظهارنامه شماره عطف و کد اظهارکننده فراخوانی می شود و مشخص می شود که عملیات ترخیص کالا باید به چه صورتی دنبال شود.

انواع اظهارنامه های ترخیص کالا از گمرک

قوانین شرکت ترخیص کالا از گمرک به این صورت است که بتواند در خصوص انواع اظهارنامه تصمیم گیری صحیحی داشته باشد.

اظهارنامه کالا به برگه ای گفته می شود که بر روی آن اظهاری نوشته شده است که در واقع اشخاص ذینفع در آن به طور دقیق مشخص شده اند و روش گمرکی که در باید کالا طبق ان پیش برود نیز اجرا می شود. یک سری مشخصات نیز از نظر گمرک برای اجرای این روش بسیار نیاز است که باید به طور دقیق قید شود.

اظهارنامه ورود و خروج به برگه ای گفته می شود که توسط یک شخص که مسئول حمل و نقل است باید در زمان ورود و خروج حمل و نقل اقلام به بخش مربوطه ارائه داده شود و در این برگه یک سری مشخصات لازم در خصوص نوع وسیله حمل و نقل ، مسیر سفر و کالاهای توشه ای و همینطور نوع بار قید شده است. در نظر داشته باشید که شرکت ترخیص کالا از گمرک باید بتواند این اظهارنامه را به طور دقیق تنظیم کند.

اظهارنامه گمرکی به برگه ای گفته می شود که کل اطلاعات موجود به صورتی بر روی آن قید شده باشد که از نظر گمرک قابل قبول باشد قطعاً تنظیم این نوع اظهار نامه باید توسط یک شرکت ترخیص کالا از گمرک خوب و استاندارد صورت پذیرد.

در روند کاری شرکت ترخیص کالا از گمرک باید اظهارنامه مبدأ نیز ترتیب اثر داده شود در نظر داشته باشید که اظهارنامه مبدأ به گزینه ای گفته می شود که در واقع شرح مقتضی در رابطه با کالاهای ساخته شده از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و مثلاً سازنده کالا، تولید کننده آن تهیه کننده و صادر کننده و همینطور فاکتورهای تجاری همگی در این اظهار نامه دیده می شود.

Exporter-Company

 

 شرکت ترخیص کالا برای پذیرش اظهارنامه چه می کند؟

وقتش رسیده است که با مراحل کار شرکت ترخیص کالا آشنا شوید. در این بخش فرض ما در این است که اظهارنامه تنظیم شده است و حال نوبت به پذیرش آن است.

می دانیم که اظهارنامه به دو صورت چاپی و دستی همراه با اسناد و مجوزهای دیگر موجود است، که باید توسط ترخیص‌کار به بخش پذیرش اظهارنامه گمرک ارائه داده شود.

در این بخش در ابتدا اظهارنامه شما به صورت اجمالی مورد بررسی قرار می گیرد و صحت اطلاعات وارد شده بررسی می شود و در صورت تأیید نوبت به ثبت بر روی رایانه مرکزی می شود.

در این بین اگر بخشی از اظهار نامه به اشتباه پر شده باشد به سادگی توسط ترخیص‌کار تصحیح می شود.

در نهایت شماره ثبت اظهارنامه اعلام خواهد شد.

 

این شماره بسیار مهم است و پس از ارسال این شماره دیگر نمی توان در اظهارنامه تغییری ایجاد کرد.

در نظر داشته باشید که در این میان ترخیص‌کار باید بداند که پذیرش اظهارنامه باید با کلیه اسناد و فیش بانکی الصاق و مهر شود

بارها دیده شده است که از گزینه جا می ماند و فرد نمی تواند پروسه ترخیص کالا را به طور دقیق طی کند.

 

تضمین شرکت ترخیص کالا:

مورد بعدی ضمانت نامه ای است که از سوی شرکت ترخیص کالا برای شما تهیه شده است، در این ضمانت نامه قید شده است که شرکت هیچ نوع مسئولیتی در خصوص کالاهای وارداتی قاچاق و یا ممنوعه ندارد و تنها در لاین کالاهای مجاز می تواند خدمات رسانی کند.

 

هر نوع خسارت مالی موجود در این مسیر به طور دقیق قابل پیگیری است. زمان ترخیص اقلام وارداتی از سوی شرکت ترخیص کالا به طور تقریبی پیش بینی می شود. و سعی بر این است که ترخیص کمتر از یک هفته زمان ببرد.

 

در نظر داشته باشید که در مسیر واردات و ترخیص کالا بیمه بحث بسیار مهمی است. بنابراین به هیچ عنوان زیر بار تبلیغاتی با هزینه های کم بدون بیمه برای ترخیص کالا نروید. بدون داشتن بیمه ریسک واردات اقلام بسیار زیاد است و قطعاً نتیجه آن طور که شما بخواهید پیش نمی رود.

 

 

شرکت بازرگانی آوات آماده ارائه خدمات بازرگانی به شما عزیزان و همراهان گرامی خواهد بود و در جای جای دنیا با کارشناسان مجرب در کنار شما و همقدم با شما خواهد بود.

شما میتوانید سوالات خود را در زمینه ترخیص کالا از گمرک در زیر همین مقاله برای ما مطرح نمایید تا در اسرع وقت کارشناسان بازرگانی آوات نسبت به پاسخگویی شما عزیزان اقدام نمایند.

همچنین میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دقیق تر با شماره های درج شده در وبسایت بازرگانی آوات تماس گرفته و از مشاوره های کارشناسان آوات بهره مند شوید.

منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ