برای فهمیدن نحوه فعالیت شرکت صادرات و واردات، چگونگی راه اندازی و ثبت آن یا کمک گرفتن از آن در امر تجارت باید ابتدا درباره صادرات و واردات بیشتر بدانیم. افراد یک جامعه برای رفع نیازهای اساسی و غیراساسی خود نیاز به کالاهایی دارند. ممکن است این کالاها در کشور به علت وجود شرایط و منابع مناسب بیش از حد نیاز داخلی تولید شوند و یا بالعکس. به دلایل مختلف تولید آن ها در کشور انجام نشود و یا به میزان کافی نباشد. در این شرایط بحث صادرات و واردات و نقش شرکت صادرات و واردات مطرح می گردد.

مفهوم صادرات

صادرات در معنای لغوی یعنی انتقال کالا از محلی به محل دیگر که اگر بحث درباره انتقال گمرکی کالا باشد صادرات انتقال کالا از داخل به خارج کشور تعریف می شود. یعنی کالا باید از مرز گمرک کشور خارج شود تا عنوان صادرات به آن تعلق بگیرد. صادرات کالا به سایر کشورها می تواند باعث ارتقاء موقعیت کشور در بازار جهانی شود، اقتصاد کشور را از عوارض ناشی از رکود داخلی مصون نگه دارد و موجب بالا رفتن مهارت های کارکنان و تولیدکنندگان و البته موجب پیشرفت کالاهای داخلی از لحاظ کیفیت گردد.

مفهوم واردات

واردات نیز در مقابل صادرات تعریف می شود و به فرآیند ارسال تولیدات داخلی به کشورهای خارجی اطلاق می گردد.

واردات و صادرات به طور کلی در دو گروه موقت و قطعی قرار می گیرند. یعنی کالا یا برای همیشه به کشوری صادر و وارد می شود و یا تنها برای مدت زمانی مشخص.

برای انجام واردات فرد تاجر یا شرکت صادرات و واردات مربوطه باید مجوزهای لازم را از وزارت بازرگانی اخذ کرده باشد، هم برای کالاهای دولتی و هم کالاهای غیردولتی. مسافرانی نیز که قصد وارد کردن کالایی را همراه با بار خود داشته باشند، باید بابت مبادله این کالا سود بازرگانی و هزینه گمرک را پرداخت نمایند.

برای هر نوع از مبادلات تجاری اعم از صادرات یا واردات، دارا بودن کارت بازرگانی الزامی است. افراد و شرکت های صادرات و واردات می توانند این کارت را از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن دریافت نمایند.

تقسیم بندی کالاهای صادراتی و وارداتی

تفاوتی ندارد که یک شرکت صادرات و واردات فرآیند تجارت را بر عهده بگیرد یا یک تاجر خرده پا، کالاهای مختلف برای مبادلات تجاری به سه گروه طبقه بندی می شوند:

 1. کالای مجاز که برای مبادله آن ها نیازی به اخذ مجوز نیست،
 2. کالاهای مشروط که تنها با داشتن مجوز صادر و وارد می شوند ,
 3. کالاهای ممنوع که مطابق با قوانین دینی و کشوری مبادله آن ها غیرمجاز می باشد.

انواع شرکت صادرات و واردات

شرکت ها در ایران انواع مختلفی دارند اعم از:

 

 • شرکت های سهامی خاص
 •  سهامی عام،
 • شرکت های با مسئولیت محدود،
 • شرکت های تضامنی،
 • شرکت های مختلط تضامنی و غیرمختلط تضامنی،
 • شرکت های نسبی،
 • شرکت های تعاونی.
 • شرکت های بازرگانی

 

اما اغلب در ۲ نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود تأسیس و ثبت می شوند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

شرکت های بازرگانی از نوع سهامی خاص

ثبت شرکت صادرات و واردات اگر از نوع سهامی خاص باشد به حداقل یک میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد. در این نوع از شرکت ها میزان سرمایه افراد شریک در شرکت به سهام تبدیل می شود و به این ترتیب هر یک از شرکا به نسبت میزان سهمی که دارد مسئول است. افرادی که قصد ثبت چنین شرکتی را دارند در ابتدای کار لازم است ۳۵% از کل سرمایه اولیه را پرداخت کنند و بعد از حدود ۲۰ روز می توانند فرآیند ثبت را به پایان برسانند. نام گذاری شرکت باید همراه با اصطلاح سهامی خاص باشد.
مدارک لازم برای ثبت شرکت صادرات و واردات از نوع سهامی خاص
برای ثبت چنین شرکت هایی به مدارکی از جمله نسخه کپی کارت ملی و شناسنامه تمام سهامداران، کپی مدرک اقرارنامه که به امضاء اعضا رسیده باشد، گرفتن مجوز در صورت نیاز، گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه، تنظیم وکالتنامه برای مواردی که یک وکیل کار را پیگیری می کند.

ثبت شرکت بازرگانی از نوع مسئولیت محدود

شرکت های با مسئولیت محدود بیشتر در میان افرادی که رابطه ی دوستی و خانوادگی دارند مرسوم است و برای تأسیس به لااقل ۲ عضو نیاز دارد.

برای راه اندازی شرکت صادرات و واردات با مسئولیت محدود نیز سرمایه ای در حدود یک میلیارد ریال مورد نیاز است و فرآیند ثبت آن بیشتر از سهامی خاص است (در حدود ۳۰ روز).

 

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات نگاهی بیندازید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت صادرات و واردات از نوع مسئولیت محدود

برای ثبت این شرکت ها علاوه بر مدارکی که برای ثبت شرکت های بازرگانی سهامی خاص مورد نیاز است باید دو مدرک دیگر نیز ارائه شود:

 •  فرم تقاضانامه که به امضاء تمام اعضا رسیده باشد. (در دو نسخه)
 •  فرم اساس نامه که به امضاء تمام اعضا رسیده باشد. ( در دو نسخه)(۱)

روند کار شرکت صادرات و واردات

شرکت های بازرگانی وارد کننده وصادر کننده کالا، شرکت هایی هستند که با اطلاعاتی دقیق و جامع در حوزه مبادلات تجاری کالا در سطح جهانی مشغول فعالیت هستند.

این کشورها برای داشتن تجارتی موفق باید بر تمام قوانین تجارت و مقررات گمرکی اشراف کامل داشته باشند.

واردات با شرکت های بازرگانی

هنگامی که بحث از واردات می شود، فعالیت تاجر، بازرگان یا شرکت صادرات و واردات ابتدا از شناخت بازار شروع می شود. بازرگان یا شرکت بازرگانی باید شرایط بازار داخلی را بررسی کند و نیازهای بازار را تشخیص دهد.

بعد از آن می تواند با به کارگیری افراد متخصص و مشتریان خود، کالایی را به بازار داخل کشور وارد کرده و در کنار این تجارت به منافعی برسد. مطالعه فعالیت های تولیدی شرکت ها و تحقیقات بازاریابی می-تواند موعد مقرر و کالای مناسب جهت واردات را تخمین بزند.

هنگامی که نوع کالای وارداتی مشخص شد، شرکت اقدام به انتخاب کشور مبداء نماید. برخی کالاها اغلب از کشوری خاص وارد می شوند برای مثال شلوار جین با اسم ترکیه همراه است و ماشین آلات و دستگاه های صنعتی باکیفیت عموماً از آلمان وارد می شوند.

صادرات با شرکت های بازرگانی

تمام موارد بالا را می توان به نحوی به صادرات نیز تعمیم داد. بازاریابی و شناخت بازار کشور مقصد باز هم اولین قدم در تجارت است و به دنبال آن پیدا کردن کالای مناسب جهت صادرات می تواند قدم بعدی تا رسیدن به منافع باشد. یک شرکت صادرات و واردات معتبر و کاربلد می تواند تمام این اطلاعات را به نحوی شایسته در اختیار مشتریانش بگذارد و پلی برای انجام مبادلات تجاری کشورها باشد.(۲)

 

 

 

[۱]   WWW.sabt-ag.ir

[۲]  WWW. aryafarco.com

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ