مهم ترین دلیلی که در حال حاضر صادرات به ارمنستان یک موقعیت برد برای تاجران ایرانی محسوب می شود این است که هر روز اقتصاد این کشور بهبود می یابد و در نتیجه تجارت با همتای ارمنستانی آسان تر و پرسودتر می شود. ارمنستان کالاهای زیادی به کشورهای دیگر از جمله ایران می فرستد و از طرف دیگر کالاهایی که به دلیل شرایط کشور خود نمی تواند تولید کند را از کشورهای دیگر از جمله ایران خریداری می کند. بعضی از این کالاها شامل نفت و فرآورده های آن، داروها، تجهیزات الکترونیکی و غیره هستند که تاجران ایرانی می توانند به صادر کردن آن ها به مقصد ارمنستان اقدام کنند.

ایران جزو کشورهایی با بیشترین میزان تجارت با ارمنستان، نیست. البته در حال حاضر هم ایران در موارد زیادی به تجارت با ارمنستان می پردازد اما هنوز جای زیادی برای گسترش تجارت بین دو کشور وجود دارد.

صادرات به ارمنستان

نحوه صادرات به ارمنستان

ارمنستان از طریق دو استان در شمال کشور ما به ایران وصل شده و این موضوع رفت و آمد به این همسایه کوچک را بسیار آسان کرده است. در واقع چون مرز آبی بین دو کشور وجود ندارد و هنوز ریل قطار بین دو کشور وجود ندارد، بهترین راه حل این است که بارهای تاجران تا گمرک نوردوز رسانده شده و از آن جا از طریق جاده به شهر مقصد در ارمنستان برده شوند. در واقع کوچک بودن این کشور باعث می شود رساندن بار به شهرهای آن سریع انجام شود و زمان اصلی که تاجر ممکن است درگیر شود، زمان آزاد کردن بار از گمرک و گرفتن اجازه خروج آن از ایران باشد.

کشورهایی مثل روسیه که نسبتا فاصله بیشتری از ارمنستان دارند، برای صادرات به ارمنستان کمی دردسر بیشتری خواهند داشت چون ارمنستان مرز دریایی برای ورود بار ندارد و استفاده از هواپیما نیز شرایط خاصی می طلبد اما ایران به دلیل نزدیکی و هم مرز بودن با این کشور به راحتی و با سرعت می تواند بار خود را از طریق زمین به این کشور برساند و مشکلی در زمان تحویل کالا نداشته باشد. در عین حال نیازی به مخارج زیاد باربری نخواهد بود و این روش ارزان و با کرایه کم انجام خواهد شد.

هر چند بارهای بزرگ و سنگین نیاز به استفاده از چندین ماشین باری خواهند داشت که مخارج جابه جایی را بیشتر می کنند.

ایران برای صادرات به ارمنستان چه کالاهایی می فرستد:

در بالا چند مثال ارائه کردیم که نشان می داد ارمنستان چه کالاهایی وارد کشور خود می کند. حال به طور دقیق تر مهم ترین کالاهایی که تاجر ایرانی به کشور ارمنستان ارسال می کند را بیان می کنیم.

1 – سوخت های فسیلی:

ایران مقدار زیادی سوخت فسیلی تولید کرده و آن را به کشورهای درخواست کننده از جمله ارمنستان صادر می کند. اما در راه انتقال این موارد به مقصد نگرانی های زیاد امنیتی وجود دارد به همین دلیل استفاده از وسایل امن و مطمئن برای انتقال چنین سوخت هایی از اولویت برخوردار هستند. در روش جاده ای برای انتقال مطمئن چنین سوخت هایی از تانکر استفاده می کنند. چنین کاری حمل نفت و فرآورده های آن را برای صادرات به ارمنستان آسان تر می کند.

2 – مواد معدنی:

ایران دارای تعداد زیادی معدن بوده و سنگ های معدنی زیادی از جمله نمک، گوگرد و غیره را به منظور صادر کردن به کشورهای دیگر برداشت می کند. یکی از مقاصدی که این مواد فرستاده می شود ارمنستان است.

ایران از طریق جاده به ارمنستان بار صادر می کند.

3 – مواد پلاستیکی

مواد پلاستیکی جزو موادی هستند که ارمنستان مقدار زیادی از آن را از کشورهای دیگر خریداری می کند و این موضوع به تاجر ایرانی فرصت می دهد تا با ارسال این محصول به ارمنستان سود خوبی به دست آورد.

4 – مواد غذایی

شما علاوه بر این محصولات می توانید مواد خوراکی و میوه را هم برای صادرات به ارمنستان در نظر بگیرید. همینطور مواد دیگری نیز در این لیست جا می گیرد که تاجر ایرانی با توجه به بودجه و دانش خود از تجارت چنین محصولاتی تصمیم می گیرد کدام مورد را و تا چه اندازه به ارمنستان صادر کند.

در واقع چون ایران و ارمنستان روابط مناسبی دارند، عبور کالا از گمرک های مرزی بین دو کشور کاملا آسان بوده و شرایط تجارت بین دو کشور کاملا مساعد است. به همین دلیل ایران می تواند تجارت خود را تا مقدار زیادی با کشور ارمنستان گسترش دهد.

نکات مهمی که در زمان صادرات به ارمنستان باید بدانید:

1 – مهم ترین چیزی که در زمان صادر کردن محصولات مختلف به کشور ارمنستان اهمیت دارد، شناختن دقیق و کامل بازار و فرهنگ این کشور است. اگر با محیط بازار آشنایی نداشته باشید، نه تنها پیدا کردن مشتری و شریک تجاری قابل اطمینان سخت خواهد بود، بلکه به دلیل اینکه با جزییات اخلاق بازاریان آشنایی ندارید، حتی اگر مشتری بالقوه داشته باشید نمی توانید بازاریابی مناسبی به عمل آورید و بار شما فروش نخواهد داشت. پس برای طی کردن اولین و مهم ترین قدم یعنی به دست آوردن مشتری مناسب، باید با محیط بازار و فرهنگ بازاریان ارمنستان آشنایی داشته باشید. اگر برای اولین بار برای صادرات به ارمنستان اقدام می کنید، بهتر است به جای اینکه شخصا و از طریق آزمون و خطا بازار آن را بشناسید، از مشاوره استفاده کنید. داشتن راهنمایی از طرف افراد مطلع و آگاه ارزان تر و مطمئن تر است. این افراد که سابقه زیادی در کار با بازار ارمنستان دارند، می توانند به طور دقیق شما را راهنمایی کنند و جلوی ضرر شما را بگیرند و حتی شما را تا دریافت سود راهنمایی کنند.

2 – به طور مرتب اطلاعات خود را از مقدار و وسایلی که هر ساله به ارمنستان صادر می شود را به روز رسانی کنید. اگر اطلاعات قدیمی و غیر قابل اتکا داشته باشید باعث بروز اشتباه می شود. پس داشتن اطلاعات به روز برای صادرات به ارمنستان ضروری خواهد بود.

3 – وقتی قصد همکاری با شرکتی ارمنستانی دارید اول اعتبار آن شرکت چک کنید. داشتن شریک کاری معتبر اهمیت زیادی دارد. حتی اگر شما تمام مراحل صادرات را نیز درست انجام دهید، نداشتن شریک معتبر باعث می شود نتوانید سود خود را دریافت کنید و تمام زحمات شما از بین خواهد رفت.

مقاله پیشنهادی: صادرات خرما به ارمنستان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ