کشور ترکیه اقتصاد قدرتمندی دارد و هر چند اخیرا بازار این کشور شاهد اُفت هایی بوده اما هنوز هم تجارت با این کشور سود زیادی برای تجار ایرانی دارد. برای اطمینان از موفق بودن تجارت با این کشور باید قوانین آن را بشناسید و با فرهنگ، باورها و کالاهای ارزشمند این کشور آشنا باشید. برای آشنا شدن با بهترین کالاها برای صادرات به ترکیه با ما همراه باشید.

تجارت با ترکیه از تجارت های سودآور برای ایران است.

تجارت با این کشور از مسائلی است که سال ها تاجران ایرانی درگیر کرده است. این کشور نسبت به عراق امنیت بالایی دارد و قوانین کمی ساده تر هستند اما هنوز تاجران جوان و بی تجربه نیاز به فرد باتجربه ای در این مسائل دارند که راه و چاه این کار را با آن ها درمیان بگذارد و از ضرر آن ها جلوگیری کند.

صادرات به ترکیه

ایران و بیزینس من های ایرانی کالاهای زیادی را وارد ترکیه می کنند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم :

 ایران و یا سایر کشورها از کالاهای زیر برای صادرات به ترکیه استفاده می کنند :

1 – نفت ، گاز ، زغال سنگ و هر نوع سوخت فسیلی دیگر:

این کشور برخلاف بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه در خود نفت ندارد و نمی تواند این سوخت را به طور طبیعی به دست آورد و به ناچار آن را از کشورهای دیگر از جمله ایران می گیرد.

2 – موادی که از پلاستیک ساخته می شوند:

قبلا گفته شد که کشور ترکیه نفت ندارد و آن را به طور مستقیم استخراج نمی کند در نتیجه وسایلی مثل پلاستیک که برای ساخت آن ها باید از مشتقات نفت استفاده کرد هم جزو موادی هستند که کشورهای مختلف از آن ها برای صادرات به ترکیه استفاده می کنند.

3 – آلومینیوم:

فلزی بسیار پرکاربرد در کشورهای پیشرفته می باشد. در دنیای امروزی هر روزه استفاده جدیدی برای این فلز کشف می شود و استفاده از آن بسیار بالاست. به خصوص کشورهای پیشرفته صنعتی نیاز زیادی به آلومینیوم دارند. در این بین ما می دانیم که فقط یک کارخانه در کشور ترکیه توان تولید تمام و کمال این فلز را دارد. منظور از تولید تمام کمال این است که همه گام های تولید محصول را خود انجام دهد و نیازی به گرفتن هیچ بخشی از محصول از دیگران ندارد. با این حال ترکیه هر روز پیشرفت های بیشتری از نظر صنعتی دارد و در نتیجه نیاز به آلومینیوم بالا می رود که به این معنی است تاجران می توانند از آلومینیوم برای صادرات به ترکیه و سودآوری استفاده کنند.

4 – ظروف شیشه ای:

ظروف شیشه ای در کشور ترکیه خواهان زیادی دارد و هر ساله مقادیر بالایی از این محصولات وارد ترکیه می شود و اگر با نحوه معاملات و تجارت در این کشور آشنا باشید این نوع محصولات می توانند گزینه مناسبی برای تجارت شما باشند.

5 – نخ:

شاید سوپرایز کننده باشد که بدانید کشور ترکیه مواد اولیه دوخت لباس ها را از کشورهای دیگر مثل ایران وارد می کند و بعد کالای تولیدی اش یعنی لباس را به خود این کشورها از جمله ایران صادر می کند.

6 – فلزات

صادرات به ترکیه شامل محصولات زیادی می شود. دو مورد از این کالاها آهن و قراضه هستند. کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که در تولید فولاد بسیار فعال است و برای ساخت این محصول از سنگ آهن یا قراضه استفاده می کند که این محصولات را بیشتر از دیگر کشورها می گیرد چون خود ترکیه به اندازه کافی آهن و قراضه تولید نمی کند. فلز روی هم از کالاهایی است که تاجران زیادی آن را به ترکیه وارد می کنند.

7 – سایر محصولات

از جمله دیگر محصولاتی که برای صادرات به ترکیه استفاده می شوند می توان به مس ، کود شیمیایی و حتی کود حیوانی اشاره کرد.

هر ساله ایران مقدار زیادی کالا به ترکیه صادر می کند.

به یاد داشته باشید که کشور ترکیه منابع نفتی ندارد و در مورد مواد خام به خصوص موادی که پایه نفت و مشتقات آن را دارند در مضیقه است و از آنجا که ترکیه روزانه پیشرفت های زیادی دارد برای پیشرفت بیشتر خود باید این مواد اولیه را باید وارد کند. هر چند ایران در زمینه صادرات به ترکیه در سال های اخیر دچار افت و خیزهایی بوده است اما هنوز هم با آنالیز و تجزیه و تحلیل درست و دقیق بازار و خرید و فروش در این کشور می توان سود زیادی را کسب کرد.

چرا باید برای صادرات به ترکیه با کاردان( مشاور) صحبت کنیم:

بعد از اینکه در مورد امنیت ترکیه و قدرت بازار و پیشرفت تکنولوژی در این کشور بحث کردیم حال این سوال پیش می آید که چرا اصلا باید مشاوره بگیریم؟ ما در مورد محصولاتی با پتانسیل سوددهی آگاهی داریم و فقط کافی است که مدارک را آماده و تجارت را شروع کنیم. در جواب چنین گمان هایی باید تاکید کنیم که هر چند شما می توانید خود به تنهایی این تجارت را شروع کنید اما مشورت با فرد آگاه و کاردانی که جزییات فرهنگ و بازار و صادرات به ترکیه را می شناسد شانس سودآوری شما را زیاد می کند. چون آشنایی با تمام پیچ و خم های بازار یک کشور ممکن است ماه ها یا حتی سال ه طول بکشد حال آن که با کمک فرد آشنا به موقعیت این کشور به راحتی شما را از اشتباه و ضرر احتمالی باز می دارد.

قوانین و مدارکی که برای صادر کردن کالا به کشور ترکیه لازم الاجرا هستند

شما برای صادر کردن محصولات خود به کشور ترکیه باید آنها را از گمرک عبور دهید که به این معنی است که شما باید مدارک عمومی برای تجارت های بین المللی از جمله کارت بازرگانی ، مجوز صادر کردن کالای مورد نیاز از طرف دولت کشور مقصد ، گواهی نامه های مرتبط با سلامت و بهداشت کالاهای خوراکی ، استانداردها و غیره را تهیه کنید. از آنجا که قوانین مرتبط با تجارت های جهانی به طور دائمی در حال تغییر یا گرفتن بندهای جدید در مفاد قانون است بهتر است برای صادرات به ترکیه با مشاوران خبره در این موضوع مشورت کنید.

برای عبور از گمرک ترکیه باید مدارک قانونی خود را کامل کنید.

موسسه آوات با تجربه خود در امر مشاوره در تجارت و کمک به تاجران همیشه آماده خدمات رسانی به افرادی است که برای تجارت خود نیاز به کمک دارند. برای کمک گرفتن از مشاوران با سابقه ی آوات ، می توانید از شماره های معرفی شده در سایت استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ