عراق به عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران و با توجه به این واقعیت که این کشور از نظر تجارت و تکنولوژی پیشرفت چندانی نداشته، یکی از هدف های خوب برای تجار است اما اگر تاجران جوان بدون آگاهی از چند و چون کار و نحوه و قوانین تجارت با این کشور، تصمیم به صادرات به عراق بگیرند، چندان طولی نخواهد کشید که متضرر خواهند شد. ما در شرکت بازرگانی آوات با هدف عرضه خدمات و فعالیت های کاملا حرفه ای و کارشناسانه، با کارشناسان متفاوتی برای احداث شرکت ها تلاش می کنیم و سعی بر این داریم که با ارائه اطلاعات لازم به شما کاربران گرامی، شانس شما را برای موفقیت در تجارت نوپایتان بالا ببریم. با ما برای آشنایی بیشتر با صادرات به عراق همراه باشید.

صادرات کالا به عراق از تجارت های بسیار حساس ولی سودآور است. قبلا اشاره کردیم که صادرات به عراق، اگر مطابق اصول انجام شود پتانسیل سوددهی بالایی را دارد. اما باید بدانید که نمی توانید هر کالایی را انتخاب کنید. باید نیاز بازار عراق را بشناسید و نحوه تجارت در بازارهای آن را بدانید. علاوه بر این باید در مورد خرید و فروش کالاهای متفاوت بین دیگر کشورها و عراق نیز اطلاعاتی به دست آورید. در این صورت می توانید کالاهای اساسی و نیاز به آنها را دقیق تر بررسی کنید.

همینطور شناختن رقیب و کیفیت محصولی که ارائه می کنند باعث می شود شانس موفقیت شما بالا رود. بین تمام کشورهایی که صادرات به عراق دارند و محصولات خود را وارد این کشور می کنند، کشورهای پیشرفته ای مثل چین به چشم می خورد.

صادرات به عراق

کالاهایی که بازار عراق به آن نیاز دارد و برای صادرات به این کشور مناسب هستند:

صادرات میوه و مواد غذایی

همانطور که همه می دانند، کشور عراق در سال های اخیر درگیر جنگ بوده است و یکی از پیامدهای جنگ محدود شدن منابع خوراکی است. در محیطی که مردم آن دائما در حال جنگیدن برای جان خود هستند، کمتر افرادی به کشت و تولید مواد غذایی می پردازند و حتی همان مواد محدود هم در حین جنگ کمتر به بازار عمده می رسد و نمی تواند نیاز مردم عادی را برآورده کند. از طرف دیگر حتی بدون وجود عامل جنگ در این کشور، زمین این کشور شرایط خاصی دارد. بیابان ها و کوه ها توان کشاورزی این کشور را پایین می آورند و باعث نیاز شدید عراق به مواد غذایی وارداتی می شوند. پس با توجه به این دو مشکل عمده می توان بیان کرد که یکی از موارد سودده و مهم برای صادرات به عراق، مواد غذایی و میوه است.

مقاله مرتبط: صادرات میوه عراق

صادرات فرش 

امروزه کیفیت فرش ایرانی بر هیچ کس پوشیده نیست و در همه دنیا افراد زیادی خواهان تصاحب این محصول هستند. مردم کشور عراق هم از این قاعده مستثنی نیستند و فرش ایرانی در این کشور علاقمندان زیادی دارد که باعث می شود تاجر ایرانی به راحتی بتواند این کالا را به عراق صادر کند.

صادرات لباس

یکی از موارد مناسب برای صادرات به عراق لباس است. چرا؟ لباس های تولید شده در کشور ایران جذابیت زیادی دارند. وجود دین اسلام و علاقه مردم ایران به شیک پوشی باعث شده تا طراحان ایرانی خلاقیت زیادی به کار ببرند و هزاران طرح متنوع را در لباس ها به کار ببرند. همین تنوع باعث شده که دیگر کشورهای اسلامی از جمله عراق به این لباس ها علاقمند شوند.

صادرات سنگ

در ایران معدن های بسیار زیادی برای سنگ های مختلف وجود دارد که نه تنها می تواند نیاز جامعه خود را برطرف کند، ایرانیان می توانند از این کالا برای صادرات به عراق استفاده کنند.

برای داشتن تجارت موفق با عراق کالاهای اساسی مورد نیاز این کشور را بشناسید.

صادرات کولر

دو دلیل عمده برای تقاضای این کالا وجود دارد. اول این حقیقت که عراق کشوری با آب و هوای بسیار گرم است باعث می شود تمام ساکنین این کشور پهناور به کولر نیاز داشته باشند و چون تولیدات این کشور کمتر از تقاضا است، نیاز به واردات بالا می رود و محصولاتی که از ایران وارد این کشور می شوند، قیمت مناسبی برای جامعه عراق دارند به همین دلیل صادرات کولر گزینه مناسبی به حساب می آید.

چرا برای صادرات به عراق باید مشاوره بگیریم :

ما درباره سوددهی تجارت با کشور عراق توضیحاتی دادیم و کالاهای پرسود را برشمردیم اما مشکلاتی در راه وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت و مشکلات باعث می شود تجار به مشاورهای باتجربه و حرفه ای نیازمند باشند.

در این کشور قوانین در همه حوزه ها یکسان نیست! حکومت اصلی در پایتخت و کردها در خیلی از موارد قانون های مشابهی ندارند و حتی گاهی این قوانین متناقض هستند و اگر یک تاجر بخواهد در زمان صادرات به عراق از این مشکلات دوری کند باید فردی را به عنوان راهنما و راه بلد داشته باشد تا در موارد پیچیده قانونی او را راهنمایی کند. این مشکلات مرتبط با تفاوت قانون فقط بین کردستان و حکومت اصلی عراق نیست. قوانین به صورت استانی متفاوت و غیر یکسان هستند و گاهی تاجر تازه کار و نابلد را گیج و آشفته می کنند.

علاوه بر قوانین متفاوت، مشکلات دیگری هم وجود دارد. یکی از آن ها این است که باید با خلق و خو، فرهنگ و باورهای مردم محلی آشنایی داشته باشید و اگر نادانسته و به هر نحوی به فرهنگ یا باورهای مردم محلی بی احترامی کنید باعث بی اعتباری خود بین تجار محلی شده و شانس صادرات به عراق را از دست می دهید.

مورد مهم دیگری که باید برای تجارت در این کشور در نظر بگیرید همان جنگ است. این کشور درگیری های زیادی دارد. مسائل سیاسی بسیار حساس هستند و استفاده از راه ها و مناطق امن یکی از معضلات تجارت با این کشور است. شما به عنوان یک تاجر تازه کار به فردی در طرف خود نیاز دارید که مناطق امن را بشناسد و شما با راهنمایی او محصولات خود را سالم به مقصد برسانید.

نهادهای متفاوتی به طور خصوصی و دولتی به تجار برای صادرات به عراق مشاوره می دهند ولی معمولا باید راه طولانی و سختی را طی کنید تا بتوانید آن را به دست آورید. کارشناسان ما در شرکت بازرگانی آوات به قوانین و نکات حرفه ای و مورد نیاز تجارت با عراق کاملا آگاهند و ما مفتخریم تا این دانش خود را با شما کاربران عزیز به اشتراک بگذاریم. برای ارتباط با ما می توانید از شماره های موجود در سایت استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ