گرجستان هر ساله پذیرای مقدار بیشتری خرما از کشورهای دیگر می باشد و ایران به عنوان یکی از کشورهایی که مقدار زیادی خرما تولید می کند، مقداری خرما به این کشور صادر می کند. اما به دلیل اینکه ایرانیان خود علاقه زیادی به استفاده از خرما دارند، خرمای کمتری صادر می کنند. پس تاجران جدید می توانند برای صادرات خرما به گرجستان اقدام کرده و علاوه بر افزایش سود خود، میزان صادرات خرمای ایرانی را افزایش دهند.

در صادرات خرما باید به چه نکاتی توجه کرد:

1 – از کیفیت خرمای صادراتی مطمئن شوید. فروش خرما در گرجستان و تثبیت موقعیت تجاری شما بسته به این واقعیت است که خرمای شما چقدر کیفیت دارد.

2 – خرما را در بسته های زیبا ارائه کنید. امروزه ظاهر محصول درست به اندازه کیفیت آن در فروش موثر است و اگر محصول در بسته های نامناسب در بازار ارائه شود، فروشی نخواهد داشت.

3 – همه نکات بهداشتی را رعایت کرده و مجوزها و استانداردهای لازم را تهیه کنید. بدون داشتن استانداردهای مربوط به مواد خوراکی نمی توانید خرمای صادراتی را وارد کشور گرجستان کنید پس تهیه این مجوزها در اولویت قرار دارد.

4 – برای صادرات خرما به گرجستان باید از تجهیزات مناسبی استفاده کرد. خرما را در حالت کلی می توان برای مدتی در دمای اتاق نگهداری کرد اما اگر قصد تازه نگهداشتن آن در طولانی مدت را دارید، باید آن را فریز کنید. در نتیجه برای صادرات آن استفاده از ماشین های یخچالدار الزامی می باشد.

5 – قیمت مناسب: در بازار هر کشور حد متوسطی برای قیمت یک محصول وجود دارد و اگر قیمت پیشنهادی شما اختلاف زیادی با محصولات مشابه بازار داشته باشد، فروش آن افت می کند. پس یکی از وظایف تاجر شناخت دقیق بازار خرمای گرجستان و پیشنهاد یک قیمت مناسب است.

صادرات خرما به گرجستان از چه روش هایی انجام می شود:

از آن جایی که بین ایران و گرجستان دریا و دریاچه ای وجود ندارد، استفاده از کشتی منتفی شده و تاجر از خشکی و هوا استفاده می کند.

1 – خشکی: بین ایران و گرجستان فاصله زیادی وجود دارد و برای اینکه محصول را از ایران به گرجستان بفرستید باید از یکی از کشورهای آذربایجان یا ارمنستان بگذرید. در نتیجه فاصله زیاد و عوامل دیگری مثل ترافیک های بین جاده ای یا تصادفات ایجاد شده در جاده، زمان رسیدن بار به گرجستان طولانی و غیر دقیق است.

همینطور کامیون ها می توانند مقدار مشخصی خرما حمل کنند و برای اینکه صادرات خرما به گرجستان را در مقیاس بزرگ انجام دهید باید از چند کامیون استفاده کنید. در سمت دیگر کرایه ای که برای استفاده از ماشین های باری می پردازید قابل قیاس با روش هوایی نیست و به مقدار قابل توجهی کمتر از روش دیگر است.

2 – هواپیمای باری: کسانی که تجارت های خیلی بزرگ خرما را اداره می کنند و مقدار بار خیلی زیاد را در مدت کم جابه جا می کنند، استفاده از هواپیما را ترجیح داده و همیشه از این روش استفاده می کنند. برای رساندن خرما به کشور گرجستان با استفاده از هواپیما زمان کمی لازم است و کار صادرات خرما بسیار آسان تر می شود. هر چند کرایه آن بالا است ولی با توجه به مزایایی که صادرات خرما به گرجستان با استفاده از هواپیما دارد، تاجران زیادی اقدام به استفاده از این روش می کنند.

در این روش می توانید بار خود را در اندازه های خیلی بزرگ و به راحتی به گرجستان منتقل کنید. نیازی به نگرانی برای زمان رسیدن خرما به مقصد نخواهید داشت و امنیت بار در این روش بسیار بیشتر است.

در نهایت تاجر با توجه به اندازه بار خود و میزان بودجه و برنامه تجاری خود تصمیم می گیرد که استفاده از کدام یک از این روش ها برای او مناسب تر است.

عوامل تاثیر گذار بر کرایه بار در صادرات خرما به گرجستان:

1 – خرما از چه شهری خارج شده و به چه شهری وارد می شود. فاصله بین دو نقطه شروع و پایان تاثیر مستقیمی روی مخارج صادرات خرما دارد. این فاصله شامل مسیر حرکت بار نیز می باشد و با توجه به اینکه ارسال از طریق کشور ارمنستان انجام می شود یا گرجستان در فاصله و در نتیجه مخارج، تفاوت ایجاد می شود.

2 – بار خرمای شما تا چه اندازه ای وزن دارد: طبیعی است که هر  چقدر خرمای بیشتری جابه جا کنید باید مقدار بیشتری هزینه جابه جایی بپردازید.

3 – روشی که برای صادرات خرما به گرجستان استفاده می کنید. استفاده از کامیون برای حمل خرما مخارج کمتری نسبت به روش دیگر دارد. تاجر موظف است بر اساس شرایط خود درمورد روش انتقال خرما تصمیم بگیرد.

4 – شرکتی که خرمای صادراتی شما را حمل می کند تا چه اندازه معتبر است؟ قیمت استانداردی وجود دارد که شرکت ها بر اساس آن خرما را حمل می کنند و اگر شرکت معتبر باشد احتمال دارد کرایه ها را به اندازه درصد کمی افزایش دهد. اما اگر کرایه ها بسیار بالا باشد به معنی گزاف بودن آن است. برای پیشگیری از چنین اتفاقی حین صادرات خرما به گرجستان درباره شرکت مورد نظر و کرایه تحقیقاتی انجام دهید. از طرف دیگر بعضی شرکت ها مبلغ بسیار پایینی می گیرند که باید به این قیمت ها هم شک کرد. بسیاری از شرکت هایی که چنین تخفیف های غیر قابل باوری برای متقاضی در نظر می گیرند، مشکلی در خدمات دهی دارند و نمی توانند بار را سالم به مقصد برسانند.

5 – آیا شرکت حمل به نمایندگی از شما محصولات را از گمرک ترخیص می کند؟

ترخیص یکی از خدماتی است که شرکت های حمل ارائه می کنند و می تواند در افزایش کرایه ها موثر باشد.

6 – بار خرمای خود را قبل از هر کاری بیمه کنید: بیمه کردن بار برای صادرات خرما به گرجستان هزینه ی چندانی نخواهد داشت اما با تضمین سلامت محصول از استرس و فشار کاری تاجر می کاهد.

نکته: وجود بسته بندی مناسب برای خرمای ارسالی اهمیت بالایی دارد. علاوه بر نقش بسته بندی محصول در فروش آن، بسته بندی صحیح از صدمه دیدن محصول و خراب شدن آن جلوگیری می کند و نبود آن باعث می شود تا کالا صدمه ببیند. حتی اگر به وسیله شرکتی معتبر و با بیمه حمل شود.

 

مقاله مرتبط: صادرات خرما به روسیه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ