صادرات و واردات

نکاتی که برای صادرات زرشک به گرجستان باید رعایت کنید

صادرات زرشک به گرجستان

زرشک یکی از کالاهای سودآور است که مخاطبان خاص خود را دارد. شما نمی توانید آن را به هر کشوری صادر کنید اما اگر کشورهای مخاطب خود را به درستی شناسایی کنید، می توانید مطمئن باشید که این محصول پتانسیل سوددهی بالایی دارد. یکی از تجارت های پر سود مربوط به این محصول، صادرات زرشک به گرجستان است. اگر تاجر با روش اصولی و دقیق این تجارت را انجام دهد، می تواند به سود آینده خود امیدوار باشد.

صادرات زرشک به گرجستان

نکاتی که برای صادرات زرشک به گرجستان باید رعایت کنید:

صادر کردن هر محصول به کشورهای دیگر شامل نکات مهمی است که تاجر باید در قبل، بعد یا در حین کار در نظر بگیرد تا تجارت و سوداو دچار مشکل نشود. این نکات درباره صادرات زرشک به این صورت است:

۱ – قرارداد با مشتری معتبر

اولین کار در صادرات زرشک این است که شرکت یا تاجر معتبری را در شرکت گرجستان پیدا کرده و قراردادی با او ببندید. شروع کار صادرات زرشک بدون داشتن مشتری معتبر، فقط باعث ضرر شده و تاجر را به دردسر می اندازد اما اگر از قبل شرکتی با شما قرارداد داشته باشد و شما سابقه این شرکت را بررسی کرده باشید، می توانید با خیال راحت به صادرات زرشک اقدام کنید.

۲ – محصول با کیفیت

گام بعدی در صادرات زرشک به گرجستان، چک کردن کیفیت و کمیت محصول زرشک است. همانطور که شما می خواهید همکار شما معتبر باشد و قسمت خود در معامله را به درستی انجام دهد، شریک گرجستانی شما نیز از شما انتظار دارد تا محصول خوب و در زمان تعیین شده به او تحویل دهید. با ارسال زرشک با کیفیت، می توانید امیدوار باشید تا در آینده نیز همکاری هایی با شریک تجاری خود داشته باشید اما اگر محصول بدی را به گرجستان حواله کنید یا نتوانید به زمانبندی پایسند باشید، با شرکت گرجستانی به مشکل بر خواهید خورد و در آینده شرکت ها حاضر به همکاری با شما نخواهند شد. پس حتما قبل از ارسال زرشک، کیفیت بار را شخصا چک کنید و مطمئن شوید زرشک مناسبی به همکار خود تحویل می دهید.

کیفیت زرشک صادراتی باید بالا باشد.

۳ – بسته بندی مناسب

از سالم و کامل بودن بسته بندی زرشک صادراتی مطمئن شوید. برای صادرات زرشک به گرجستان باید محصول را در بسته بندی محکم و سالم تحویل دهید. علاوه بر اینکه بسته بندی جذاب می تواند مشتری ها را جذب کند، محکم و سالم بودن آن، بار زرشک را سالم به گرجستان می رساند و از اعتبار شما در مقابل شرکت گرجستانی دفاع می کند.

۴ – روش صادرات

یکی از موارد مهم در صادرات زرشک این است که تاجر باید تصمیم بگیرد از چه روشی بار را به گرجستان برساند. ایران و گرجستان مرز مشترکی ندارند. بین دو کشور آبی نیز وجود ندارد. پس سفر دریایی از گزینه ها حذف می شود و تاجر تصمیم می گیرد که بار زرشک خود را با هواپیما به گرجستان می فرستد یا با ماشین باری.

تاجر باید درباره روش صادرات زرشک به کشور گرجستان تصمیم بگیرد.

از قبل روی اعتبار شرکت تاکید زیادی کردیم و گفتیم که صادرات زرشک به گرجستان باید در یک برنامه دقیق انجام شود تا شرکت گرجستانی بتواند در همکاری های آینده به شما اعتماد کند. در نتیجه با توجه به قرارداد بین دو شرکت یا تاجر و زمانبندی خواسته شده، تاجر ایرانی تصمیم می گیرد که از چه روشی استفاده می کند. البته فاکتور مهم دیگری که به تاجر در تصمیم روش حمل می کند، مخارجی است که هر روش بر عهده تاجر باقی خواهد گذاشت. هر تجارتی به هدف کسب سود انجام می شود و اگر تاجر نتواند سود مناسبی به دست آورد به معنی شکست او در تجارت خواهد بود. پس تاجر مخارج هر روش را با دقت بررسی می کند و در نهایت تصمیم می گیرد کدام یک از روش های زمینی یا هوایی برای او مناسب تر است.

۵ – رعایت استانداردهای کشور مقصد

اگر اقدام به صادرات زرشک به گرجستان می کنید باید از آماده بودن تمام استانداردهای اداره بهداشت مطمئن باشید. خوشبختانه کشور گرجستان استانداردهای کشور ایران را تایید می کند و محصولات دارای این استانداردها را وارد می کند و این به این معنی است که هر تاجر ایرانی باید در ابتدا تمام استانداردهای خاص را به دست آورد.

۶ – بیمه زرشک صادراتی

زرشکی که به خارج از کشور صادر می شود باید حتما توسط شرکت حمل بیمه شود تا در صورت بروز هر نوع مشکلی، ضرری متوجه تاجر نشود.

به خصوص در روش جاده ای، همیشه تصادفاتی رخ می دهد و طی این تصادفات، تاجر بار صادراتی خود را از دست می دهد. شرکت های حمل حین صادرات زرشک به گرجستان، بار را بیمه می کنند و در صورت بروز هر نوع حادثه ای، خسارتی به تاجر می پردازند.

۷ – عبور از گمرک

ایران و گرجستان از هم فاصله دارند و بار زرشک برای ورود به گرجستان باید ابتدا از ارمنستان یا آذربایجان عبور کند. این به معنی این است که بار زرشک باید چند بار از گمرک های مختلف بگذرد. به همین دلیل تاجر باید برای این موضوع چاره ای بیندیشد. معمولا تاجران نمایندگی خود را بر عهده شرکت حمل می گذارند و اجازه می دهند نماینده شرکت حمل، مراحل ترخیص زرشک از گمرک را انجام دهد.

مخارج صادرات زرشک به گرجستان

۱ – خرید و تهیه بهترین نوع زرشک: بعضی از تاجران زرشک مرغوب را از اول به بار می آورند و بعد از بار مزارع خود را صادر می کنند و بعضی دیگر، مزارع مناسب را شناسایی و بار دلخواه خود را تهیه می کنند. هر یک از این مراحل مخارج خاص خود را دارد.

۲ – بسته بندی درست بار زرشک نیز جزو مخارج مهمی است که تاجر بر عهده می گیرد. اهمیت بسته بندی بارهای صادراتی بر کسی پوشیده نیست. زرشک صادراتی هم مثل بقیه بارهای بین المللی باید بسته بندی مناسبی داشته باشد که مخارجی را بر عهده تاجر می گذارد.

۳ – صادرات زرشک به گرجستان از دو راه مختلف انجام می شود. هر یک از این دو راه دارای ویژگی های مثبت و منفی خود است و با توجه به این ویژگی ها، کرایه های متفاوتی نیز ایجاد می کند. تاجر بار زرشک و برنامه و بودجه خود را در نظر می گیرد و بعد تصمیم می گیرد که کدام روش برای صادرات او مناسب تر است. علاوه بر این درباره ی استفاده از خدمات مختلف شرکت حمل نیز تصمیم می گیرد.

موضوع پیشنهادی: کالاهای صادراتی ایران به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *