صادرات و واردات

چرا صادرات زعفران به گرجستان ؟

صادرات زعفران به گرجستان

معمولی ترین و شناخته شده ترین استفاده زعفران، افزودن رنگ و بو و طعم عالی به غذاها است. اما چیزی که بسیاری افراد نمی دانند این واقعیت است که زعفران در مواد دارویی و شیمیایی نیز کاربرد دارد. این کاربرد بالای زعفران باعث می شود افراد زیادی از سراسر جهان خواهان خرید این این ماده کمیاب باشند که همین درخواست های بالای زعفران در گرجستان، یکی از دلایل اصلی صادرات زعفران به گرجستان است.

صادرات زعفران به گرجستان

پرورش دادن و به دست آوردن زعفران با کیفیت کار آسانی نیست و حتی بعد از پرورش، میزان خالص زعفران خوراکی که به دست می آید بسیار ناچیز است. این دو مورد یعنی تقاضای زیاد و مقدار کم محصول آن را بسیار باارزش و سودآور کرده است و تاجرانی که به اقدام به تجارت زعفران می کنند، در صورت رعایت نکات اساسی به سود هنگفتی دست پیدا می کنند.

علت دیگری که صادرات زعفران از ایران به کشورهای دیگر از جمله گرجستان چنین رونقی دارد این است که ایران تنها کشوری است که می تواند مقدار زیادی زعفران پرورش دهد و آن ها را صادر کند.

در صادرات زعفران به گرجستان چه عواملی در قیمت آن تاثیر می گذارد؟

۱ – درجه و میزان کیفیت:

هر چند که زعفران های ایران در دنیا مشهور هستند اما این به این معنی نیست که همه زعفران های ایرانی کیفیت مشابه دارند یا فروش خوبی خواهند داشت. وقتی تصمیم به تجارت زعفران گرفتید باید کیفیت آن را چک کنید. هر چه کیفیت کار بالاتر باشد فروش بهتری خواهد داشت و اعتبار شما برای تجارت های آتی بالاتر خواهد بود.

برای صادرات زعفران به گرجستان باید از کیفیت مطلوب آن مطمئن شوید.

۲ – از چه مدل زعفرانی استفاده می کنید:

زعفران های مختلفی با درجه های کیفی مختلفی در جاهای مختلف کشت می شود که هر کدام قیمت خاص خود را دارد.

۳ – مجوزهای و استانداردهای مربوطه:

در قدم اول بدون داشتن مجوزها نمی توانید صادرات زعفران به گرجستان را انجام دهید و برای انجام این کار حتما باید مراحل گرفتن مجوزها را طی کنید. از طرف دیگر زعفران های بدون استاندارد تقلبی و بی کیفیت محسوب می شوند و قیمت خوبی ندارند پس داشتن استانداردهای مختلف به زعفران کمک می کند تا قیمت بهتری داشته باشد.

۴ – بسته بندی زعفران:

ظاهر زعفران هم در فروش آن بستگی دارد. هر چقدر ظاهر آن بیشتر دلپسند باشد راحت تر مشتری را جذب می کند و فروش آن را بالاتر می برد. علاوه بر این داشتن بسته بندی با کیفیت از محصول محافظت می کند و جلوی صدمه دیدن محصول در بار را می گیرد.

هر چه بسته بندی زعفران بیشتر دلربا باشد، فروش و صادرات آن آسان تر خواهد بود.

۵ – چقدر زعفران به طرف قرارداد خود می فروشید:

صادرات زعفران به گرجستان یک تجارت بین المللی است و بسته به اینکه طرف معامله شما چقدر زعفران سفارش می دهد قیمت تمام شده آن متفاوت خواهد بود.

۶ – روش ارسال:

یکی دیگر از مواردی که در سود شما می تواند تاثیرگذار باشد این است که با چه روشی زعفران خود را به مقصد می فرستید. ارسال بار به خارج از کشور هزینه هایی در بر دارد و می تواند سود را کم یا زیاد کند. معمولا برای زعفران و خارج کردن آن از ایران، سیستم پست بین المللی را انتخاب می کنند. این روش ارزان و مطمئن است و می تواند در کمترین زمان بار شما را تحویل دهد. البته فراموش نکنید که حتی با استفاده از پست، باید مراحل گمرکی را طی کنید تا بتوانید زعفران خود را از کشور خارج کنید.

۷ – چه فرد یا شرکتی زعفران را از شما خریداری می کند:

برای صادرات زعفران به گرجستان شما طرف قراردادی در آن کشور خواهید داشت. با توجه به شهرت و اعتبار خریدار، قیمت نهایی توافق شده بین فروشنده و خریدار متفاوت خواهد بود و در نتیجه سود حاصل نیز فرق خواهد کرد.

۸ – نوع قرارداد با مشتری:

اینکه قرارداد بین شما و شرکت خریدار از چه نوعی است و یا مدت اعتبار آن چقدر است در قیمت گذاری محصول موثر خواهد بود. هر قرارداد جزئیات خاص خود را دارد و هر یک از فروشنده و خریدار ملزم به رعایت نکاتی خواهند بود. با توجه به جزییات موجود در قرارداد قیمت نهایی زعفران صادراتی متفاوت خواهد بود.

۹ – برندی که کار می کنید:

یکی از مهم ترین نکاتی که در صادرات زعفران به گرجستان اهمیت دارد این است که شما به تجارت چه برندی می پردازید. برند قدرت زیادی دارد بطوریکه داشتن یک برند مشهور می تواند فروش صد در صدی محصول را تضمین کند و گاهی حتی قیمت محصول را تا چندین برابر بیشتر کند. پس قبل از شروع برند زعفران خود را مشخص کرده و با توجه به آن قیمت فروش خود را تعیین کنید.

۱۰ – خدمات فروش:

تمام محصولات معتبر در دنیای امروزی دارای خدمات فروش هستند. هر چند گاهی این خدمات فروش می تواند به قیمت محصول بیفزاید اما باعث جلب رضایت مشتری شده و فروش را بالاتر می برد. پس داشتن خدمات فروش نیز یکی از مواردی است که در قیمت زعفران صادراتی تاثیر می گذرد.

۱۱ – توانایی در بازاریابی:

صادرات زعفران به گرجستان تا حد زیادی به این بستگی دارد که شرکت یا شخص صادرکننده تا چه حد توانایی در بازاریابی دارد. معرفی صحیح و به موقع محصول و پیدا کردن مشتری مناسب در میزان سوددهی محصول تاثیر زیادی دارد و می تواند تا حد زیادی دردسرهای فروش را کم کند.

جزییات زیادی وجود دارد که قیمت نهایی زعفران را تغییر را می دهد اما به یاد داشته باشید با وجود اینکه قیمت ها می توانند تا حدی متفاوت باشند اما در نهایت قیمت استانداری در بازار هر کشور وجود دارد و اگر قیمت پیشنهادی شما بیش از اندازه باشد باعث می شود زعفران شما خریداری پیدا نکند و در نهایت نمی توانید سود لازم را به دست آورید.

کدام نوع زعفران برای صادرات به کشور گرجستان مناسب تر است:

صادرات زعفران به گرجستان به مسائل زیادی بستگی دارد اما اصلی ترین مسئله ای که باید به آن توجه کرد این است که زعفران ارسالی به اندازه کافی خوب باشد. زعفران مناسب علاوه بر ظاهر خوب، کیفیت بالایی نیز داشته باشد تا بتواند جایگاه خود را در بازار مقصد پیدا کند. علاوه بر این بسته بندی مناسب و زیبا باعث جذابیت کار و جذب مشتری می شود. به همین دلیل داشتن بسته بندی مناسب برای صادرات زعفران جزو مسائل ضروری است.

موضوع پیشنهادی: کالاهای صادراتی ایران به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *