سیب درختی از خانواده گلسرخیان است که میوه‌های بسیار شیرین و گوشتی می‌باشد و در سرتاسر دنیا این درخت کاشت و برداشت می‌شود . وسیع ترین گونه سیب ،در آسیای مرکزی است، درختان سیب حاصل از کاشت دانه بزرگ هستند ،اما درختان حاصل از پیوند ریشه ساقه زیرزمینی کوچک است، بیش از ۷۵۰۰ رقم سیب شناخته شده و وجود دارد و برخی از آنها ویژگی های خاص و منحصر بفرد خود را دارند.صادرات سیب درختی به روسیه یکی از تجارت های با ارزش به حساب میرود.

انواع معروف سیب های تجاری نرم اما ترد هستند،دیگر کیفیت های دلخواه در روش‌های جدید پرورشی به سهولت حمل و نقل توانایی ذخیره شدن طولانی مدت سیب بستگی دارد.

واردات سیب به روسیه:

روسیه سومین وارد کننده سیب درختی در جهان می باشد که سالانه یک و نیم میلیون تن واردات سیب را به ارزش 406 میلیون دلار انجام می‌دهد. به جرات می‌توان از سیب ایران به عنوان خوشمزه ترین و بهترین سیب درختی در جهان نام برد که متاسفانه به دلیل عدم بازاریابی مناسب عمده بازار سیب وارداتی در روسیه به کشورهای اروپایی آمریکا و چین تعلق دارد .

روسیه خود به تنهای یک کشور تولید کننده محصول سیب در جهان است اما تولیدات این کشور تنها پاسخگوی بخشی از نیاز بازار داخلی روسیه می باشد .با توجه به جمعیت ۱۴۴ میلیونی این کشور این حجم تولید نمی تواند پاسخگوی نیاز بازار داخلی باشد و سیب درختی یکی از محصولات کشاورزی وارداتی در روسیه به حساب می‌آید.

نکته جالب توجه در صادرات سیب درختی به روسیه این است

که مساحت بزرگترین صادر کننده سیب ، روسیه مجموعا به اندازه منابع مساحت مناطق تولید کننده سیب در ایران می باشد که با داشتن مناطق کوهستانی و مناسب برای تولید سیب این میوه درختی ،در مناطق سردسیری همچون ارومیه ،دماوند، سمیرم ،میانه و مراغه و اشنویه میباشد.
سیب یکی از میوه های صادراتی می باشد که بازار جهانی شناخته شده‌ای دارد .از این میوه به کشورهای زیادی مانند روسیه صادر می‌شود.
صادرات سیب درختی به روسیه پس از برداشت آغاز می‌شود انواع مختلف و رنگ ها و تنوع بسیار زیادی را دار می باشد و در کشور ما تولید می گردد. سیب های تولیدی ایران در انواع رنگ ها بسیار با کیفیت می باشد.

انواع سیب درختی ها دارای تنوع رنگ طرح مختلف در کشوراست و در شهرهای مختلف کشور تولید می‌شود و سپس به بازار برای فروش می آیند ،سیب های تولید شده در کشور توسط افراد باتجربه تولید می‌شود.

بسته بندی برای صادرات سیب درختی به روسیه

برداشت و بسته بندی سیب به تولید کننده بستگی دارد، یعنی اگر شهر تولیدکننده سردسیر باشد دیرتر برداشت می‌شود اما اگر شهر تولیدکننده گرمسیر باشد زودتر برداشت می‌شود همچنین بر اساس آب و هوای شهرهای مختلف نوع محصولات کاشته شده رنگ و طعم آن ها متفاوت می باشد.

صادرات سیب درختی و بسته بندی این سیب‌ها تاثیر زیادی بر حفظ کیفیت و مرغوبیت و همچنین جلب توجه خریداران خارجی دارد

سیب صادراتی یکی از محصولات با ارزش برای صادر کردن به کشورهای دیگر میباشد. آماده سازی مهمترین مسئله برای امر صادرات است در چند منطقه مهم کشور کشت و تولید می‌شود نحوه آماده سازی و ارسال سیب صادراتی به اغلب کشورهای همسایه بیشترین میزان خرید، سیب صادراتی را در بر می گیرد.

و بیشترین سهم در این امر را دارد بنابراین میادین میوه و تره بار این کشورها مکان مناسبی برای فروش سیب صادراتی ایران به شمار می‌آیند. سالانه آمار خوبی از سیب صادراتی به روسیه صادر می‌شود و می‌توان یکی از طرفداران بی چون و چرا برای محصولات باغی ایران را به روس ها نسبت داد .

 

به مقاله ی آمار صادرات و واردات محصولات کشاورزی نگاهی بیندازید.

انواع سیب صادراتی

سفید و قرمز و سبز بهترین نوع سیب برای صادرات سیب درختی به روسیه می‌باشد. هرکدام از این سیب‌ها بسته به نیاز و درخواست خریدار خارجی با کیفیت بالا دستچین شده و برای بسته بندی و سرت (شماره) شدن به انبار انتقال داده می‌شود. انواع سیبها را بر اساس کیفیت آنها درجه بندی می کنند .مثلاً سیب ممتاز درجه یک و درجه دو و درجه سه و بر اساس کیفیت ممتاز درجه بندی و صادر می‌شوند.

مشخصات کلی فروش سیب صادراتی

زیبایی، داشتن پوستی صاف و بدون لک و همچنین عطر و خوش طعم بودن آنها به حساب می‌آید سیب صادراتی که برای صادرات کنار گذاشته می شود حتماً باید از مشخصات خاصی برخوردار باشد اول از همه باید دست چین شده بدون کوچکترین لک و پوسته شدن باشد. میوه در کارتون های مناسب دست چین شده و به صورت مرتب قرار بگیرد. زیبایی ظاهری این محصول بسیار در نوع صادرات تاثیرگذار است .

بازار روسیه یکی از مهم‌ترین بازارهای محصولات صادراتی سیب ایران می باشد.

صادرات سیب درختی به روسیه از راه زمینی یا هوایی

همان‌طور که می‌دانید هر کشوری برای حمل و نقل کالای خود باید از تعرفه ها و قوانین گمرکی و ترخیص ای هر دو کشور مبدا و مقصد تابعیت داشته باشد و اطلاعات کافی نسبت به قوانین کشورها داشته باشد، برای انتقال کالا و محصول از کشور مبدا به کشور مقصد خریدار باید شرط انتقال را برای ما تعیین کند یعنی در صورت کمبود زمان و یا مسیر صعب العبور زمینی ممکن است خریدار از فروشنده تقاضا کند که محصول را به صورت هوایی برای ایشان ارسال کند که در این صورت دو مورد را باید در نظر گرفت اول زمان است که برای خریدار بسیار مناسب تر است. زیرا کالا سریعتر از زمان تعیین شده به مقصد می‌رسد، ولی از لحاظ هزینه مسلماً مبلغ بیشتری نسبت به زمینی یا راه های ریلی باید پرداخت شود و در این مورد حتماً خود خریدار باید تعیین کننده مسیر باشد باید در نظر گرفت که نه تنها هزینه هوایی را باید پرداخت کند بلکه هزینه تعرفه ترخیص و گمرک را هم باید در نظر داشته باشد.
امیدوارم از مطالب فوق استفاده کرده باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ