صادرات و واردات

پتانسیل ایران برای صادرات سیب درختی به عمان

در سال های بعد از تحریم، کشور ما نمی تواند محصولات کشاورزی خود را به هر کشوری صادر کند و این ضربه ای به تجارت وارد کرده است. بهترین راه حل برای دور زدن این مشکلات این است که محصولات را از طریق کشور واسطه ای صادر کنیم. مثلا صادرات سیب درختی به عمان می تواند باعث شود تا این میوه به بقیه نقاط جهان هم صادر شود. این مسئله را باید به این صورت دید که قیمت ها در بازار کشور مقصد( در ایران مورد؛ عمان)، بسیار بالاتر و گران تر از قیمت های بازار ایران هستند که یعنی برای تاجر ایرانی سود زیادی وجود خواهد داشت. از طرف دیگر تاجر عمانی نیز این محصولات را با قیمت کم خریده است که به این معنی است که می تواند آن را به کشورهای دیگر بفرستد و سود خوبی به دست آورد. بنابراین صادرات سیب درختی به عمان فقط این کشور را هدف نمی گیرد و اگر تاجر ایرانی بتواند راه خود را در بازار کشور عمان پیدا کند ، می تواند تجارتی با سود فراوان را آغاز کند.

یکی از دلایلی که عمان به عنوان کشور واسطه عمل می کند و میوه های ایرانی را به کشورهای دیگر هم می فرستد، کیفیت و طعم خوب این محصول ایرانی است. دومین دلیل این است که سیب ایرانی در کشور عمان بسیار ارزان به حساب می آید و تاجران عمانی با واردات و صادرات سیب درختی ایرانی، سود کلانی به دست می آورند. دلیل آخر این است که به دلیل مکان قرار گرفتن کشور عمان، این کشور دسترسی به تعداد زیادی کشورها دارد و با توجه به روابط خوب این کشور با دیگر کشورها، این صادرات آسان آسان و پرسود خواهد بود. به همین دلیل صادرات سیب درختی به عمان ، نه فقط درهای تجارت با این کشور را برای ایران باز می کند، بلکه به ایران اجازه می دهد تا میوه هایش را به سراسر جهان ارسال کند.

با ارسال سیب درختی ایرانی به عمان ، این محصول راه خود را به دیگر نقاط جهان باز می کند.

در این مطلب ما به طور مکرر بیان کردیم که صادر کردن سیب درختی از ایران به مقصد عمان، تجارتی پرسود می باشد. حالا توجه شما را به اهمیت تجارت با این کشور جلب می کنیم.

ایران و عمان در بحث سیاست روابط مثبتی دارند و قراردادهای زیادی به خصوص در بحث تجارت بین این دو کشور قرار گرفته است که به این معنی است که تاجر ایرانی می تواند صادرات سیب درختی به عمان و دیگر کالاها را به راحتی و با اطمینان به ثبات این رابطه ها، انجام دهد.

ایران پتانسیل زیادی برای صادرات سیب درختی به عمان دارد.

با وجود اینکه دلایل زیادی برای تجارت های بزرگ و سودآور بین عمان و ایران وجود دارد ولی ایران نتوانسته آنطور که باید ، جای خود را در بازار کشور عمان باز کند.

کشور عمان در حال حاضر جزو کشورهای پیشرفته محسوب می شود که به این معنی است که رقابت ها برای به دست آوردن جایی در بازار ایران کشور بالا است. پس کشور ایران باید در زمان صادرات سیب درختی به عمان ، این محصول را در زیباترین و بهترین بسته های ممکن ارسال کند طوری که محصول بتواند نگاه مشتری را جلب کند.

بسته بندی سیب درختی صادراتی در جلب کردن توجه مشتری های احتمالی تاثیر دارد.

دلیل بعدی استانداردهایی است که محصولات غذایی باید داشته باشد. متاسفانه ایران و محصولات ایرانی در موضوع تهیه استانداردهای مورد نیاز برای ورود به بازار عمان کمی ضعیف عمل کرده است و به همین دلیل هنوز محصولات کشاورزی ایران به اندازه توان واقعی کشورمان، صادر نمی شوند.

اگر تاجر ایرانی این دو مشکل را حل کند، جای امیدواری وجود دارد که میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران به عمان، به خصوص صادرات سیب درختی به این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

با وجود مشکلاتی که در راه صادرات سیب درختی به عمان وجود دارد ولی کشور ایران و کشور عمان قراردادهای همکاری با هم دارند و راه تجارت بین این دو کشور، باز است.

برای صادر کردن سیب درختی به کشور عمان باید قوانینی را رعایت کنید.

مهم ترین قانونی که در مورد صادر کردن سیب درختی به این کشور وجود دارد این است که تاجری که اقدام به صادرات می کند باید در کشور عمان هک شرکتی داشته باشد. بنابراین معمولا تاجران قبل از هر کاری و شروع تجارت، یک شرکت به نام خودشان در کشور عمان به ثبت می رسانند. ولی راهی برای دور زدن این قانون وجود دارد و این است که می توانید صادرات سیب درختی به عمان را تحت اسم شرکت ثبت شده ی آشنایی انجام دهید. شما می توانید شریک تجاری داشته باشید و اجازه دهید شریک شما شرکت خود را در عمان ثبت کند و بعد تحت نام شرکت او تجارت های خود را گسترش دهید.

همچنین در دو سال گذشته و گسترش بیماری کرونا ، تمام سازمان های بهداشت برای ارائه مجوزهای بهداشتی شرایط پیچیده تری ایجاد کرده اند که یعنی تاجر باید رعایت قوانین مرتبط با قرنطینه را هم کاملا در نظر بگیرد و به یاد داشته باشد که بدون رعایت شرایط قرنطینه ای، امکان صادرات سیب درختی به عمان وجود ندارد. این قانون در مورد بقیه مواد غذایی نیز کاربرد دارد.

برای صادر کردن سیب درختی باید گواهی نامه بهداشت و استانداردهای لازم را داشته باشید.

علاوه بر این تمام موادی که به کشورهای دیگر ارسال می شوند باید از ذره بین استانداردها بگذرند و گواهینامه های لازم را از طرف سازمان بهداشت و استاندارد بگیرند. این استانداردها باید هم در ایران و هم در کشور مقصد یعنی عمان دریافت شوند.

ارسال مواد غذایی از جمله میوه ها مثل سیب درختی به کشور عمان پیچیدگی های خاص خود را دارد. با وجود اینکه صادرات سیب درختی به عمان به دلیل توافق نامه های دو کشور آسان تر شده اما هنوز پله هایی در راه وجود دارد که تاجر ایرانی باید آن ها را طی کند تا به موفقیت برسد و تاجری که هنوز تجربه ی چندانی در رابطه با بازار مواد غذایی کشور عمان ندارد می تواند در این راه دچار مشکل شود. طبیعتا کمک گرفتن از فرد با تجربه و آشنا با بازار مواد غذایی عمان به تاجر کمک می کند تا احتمال و درصد موفقیت خود در بحث صادرات سیب درختی به عمان را بالا ببرد.

موضوع پیشنهادی: صادرات میوه به عمان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *