صادرات و واردات

دلیل تمایل تاجران به صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان

صادرات ظروف پلاستیکی به گرجستان

صنایع پلاستیکی در دنیای امروز به قسمتی جدایی ناپذیر در زندگی مردم تبدیل شده اند و این یعنی تاجران زیادی به داد و ستد مواد پلاستیکی روی می آورند. در این میان کشورهایی مثل گرجستان که تولید کافی در حوزه صنایع پلاستیکی ندارند، این محصولات را به کشور وارد می کنند. البته صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان جزو صادرات های برتر ایران نیست و جای زیادی برای پیشرفت دارد. در واقع محصولات پلاستیکی ایران قیمت پایینی دارد و کیفیت آن معمولا زیاد است که باعث می شود شانس زیادی در رقابت های جهانی داشته باشد. یکی از کارهایی که تاجران صنایع پلاستیکی باید در گرجستان انجام دهند، تبلیغ درست محصولات است. در واقع یکی از مهمترین دلایلی که صنایع پلاستیکی ایرانی نتوانسته به اندازه کافی صادرات به مقصد گرجستان داشته باشد، این است که بازاریابی مناسبی به انجام نرسیده است.

صادرات ظروف پلاستیکی به گرجستان

نکاتی که برای صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان باید در نظر داشت:

۱ – محصولات پلاستیک ایران قیمت خیلی مناسب دارد و کیفیت آن می تواند مطابق دلخواه خریدار باشد. حتی صادرات پلاستیک ایرانی به کشورهایی مثل چین بسیار پر رونق است چون تبلیغات درست و موثری برای آن ایجاد شده است اما با وجود اینکه کشور گرجستان پتانسیل زیادی در خرید محصولات پلاستیکی ما دارد، آنطور که باید با ایران تجارت پلاستیک ندارد و یکی از دلایل عمده این است که تاجران به طور برنامه ریزی شده و دقیق بازاریابی نمی کنند و این بازاریابی سازماندهی نشده باعث می شود کمتر تاجر گرجستانی با محصولات پلاستیکی ایرانی آشنا باشد.

بازاریابی درست برای فروش صنایع پلاستیکی صادراتی مهم است.

۲ – برای اینکه صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان بدون مانع انجام شود باید کاملا به بازار این کشور و سنت ها و روش های معامله در آن تسلط داشته باشید یا مشاوری با شما همکاری کند که بتواند در این زمینه به شما اطلاع رسانی کند.

بازار هر کشور وابستگی زیادی به فرهنگ، دین و عقاید مردم محلی آن دارد و این عوامل تاثیر زیادی در نحوه تجارت در آن کشور خواهد داشت. گرجستان هم در این قانون می گنجد و تاجری که تصمیم به صادرات به گرجستان دارد باید بتواند چنین مسائلی را تشخیص دهد. چون ممکن است بدون آگاهی از علامت یا نوشته ای در محصولاتش استفاده کند که توهینی به باورهای مردم محلی باشد و در نتیجه نتواند راه خود را در بازار گرجستان باز کند. در نتیجه برای صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان حتما از فرد مطلعی راهنمایی بخواهید تا شما را با حال و هوای بازار گرجستان آشنا کند.

نکته: راه های دیگری هم برای آشنایی با بازار گرجستان وجود دارد که بسیار پر هزینه است. یکی از این روش ها ورود شخص تاجر به بازار محلی است و یاد گرفتن نکات مهم در محل است ولی این روش زمان زیادی را از تاجر گرفته و هزینه مصرفی بسیار بیشتر از آن چیزی خواهد بود که تصور می شود به همین دلیل کمک گرفتن از فرد آگاه راه بهتری به نظر می رسد.

۳ – بهتر است اول با بازاریابی درست شرکت یا تاجری در گرجستان بیابید که بتواند بار پلاستیک شما را بخرد. بعد از تهیه قرارداد می توانید صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان را آغاز کنید و صنایع پلاستیکی را با کیفیت دلخواه تاجر گرجستانی تولید کنید.

قبل از تولید صنایع پلاستیکی، خریدار خود در گرجستان را تعیین کنید.

عدم وجود طرف مقابل قرارداد یعنی هیچ تضمینی نیست که شما بعدا بتوانید فرد یا شرکتی پیدا کنید که تمایل داشته باشد محصولات تولید شده شما را بخرد اما اگر اول مشتری خرید داشته باشید، می توانید به دلخواه او محصولات پلاستیکی را تولید کنید و آن ها را به گرجستان بفرستید.

۴ – دو حالت برای خارج کردن صنایع پلاستیکی از گمرک ایران وجود دارد. اول اینکه تاجر شخصا برای خارج کردن محصولات پلاستیکی از ایران اقدام کند( همینطور ورود آن به گرجستان) و دوم، سپردن این وظیفه به یک نماینده مشخص.

اگر وظایف گمرکی صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان را به نماینده ای می سپارید، این شخص یا شرکت باید در این امر تخصص داشته باشد تا بتواند کارها را درست به سرانجام برساند. بعضی تاجران شرکت های حقوقی و بعضی دیگر شرکت های حمل بین المللی کالا را به عنوان نماینده خود انتخاب می کنند و اجازه می دهند متخصصان به امور گمرکی رسیدگی کنند. اما تعداد دیگری علاقمند هستند که شخصا پیگیر تمام مراحل تجارت خود باشند. این افراد باید به طور ویژه قوانین گمرکی ایران و گرجستان را مطالعه کنند و با امور مربوطه آشنا شوند.

۵ – ظاهر، رنگ و در مواردی بسته بندی: همه لوازم پلاستیکی دارای بسته بندی نیستند اما به طور کلی در زمان صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان، ظاهر یک محصول تاثیر مستقیمی در جذب مشتری و فروش آن دارد. چه ظاهر خود محصول و چه ظاهر بسته بندی آن، باعث بازاریابی و تبلیغ صنایع پلاستیکی می شود و داشتن ظاهری دلنشین و جذاب، مشتری را به خرید صنایع پلاستیکی تشویق می کند.

۶ – قیمت محصولات پلاستیکی ایران به علل مختلفی مثل قیمت ارز و دلار، نسبت به محصولات کشورهای دیگر کمتر است ولی تاجر هنوز باید قیمت های متداول در بازار گرجستان را در نظر بگیرد و مواظب باشد که قیمت های پیشنهادی او اختلاف زیادی با بازار گرجستان نداشته باشد. قیمت بیش از حد بالا کاملا شانس فروش را از بین می برد و قیمت بیش از حد پایین باعث برانگیختن شک نسبت به کیفیت پلاستیک می شود و اعتبار شرکت سازنده و محصول را کم می کند.

۷ – نکته مهم دیگر در صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان این است که شما باید استانداردهای مربوط به صنایع پلاستیکی را تهیه کرده باشید. بسیاری از این محصولات پلاستیکی در آشپزخانه یا محیط های دیگری استفاده می شوند که سلامت افراد را تهدید می کند و اگر پلاستیک مورد نظر استاندارد نباشد، احتمال صدمه رسیدن به افراد وجود دارد و این علت باعث می شود تمام کشورها نسبت به کالاهای وارداتی بسیار حساس و سخت گیر باشند و فقط کالاهای دارای استاندارد را وارد کنند. در نتیجه ورود صنایع پلاستیکی ایرانی به کشور گرجستان در گرو داشتن مجوزهای مهم است.

صادرات صنایع پلاستیکی یکی از پردرآمدترین و کارآمدترین تجارت هایی است که در حال حاضر ایران دارد. با کمی دقت و آشنایی با بازار محلی گرجستان می توانید صادرات صنایع پلاستیکی به گرجستان را گسترش داده و به هدف نهایی یعنی کسب سود زیاد برسید.

موضوع پیشنهادی: کالاهای صادراتی ایران به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *