صادرات فرش

چگونه فرش صادر کنیم؟

شاید یکی از سوالاتی که در ذهن علاقمندان به بازرگانی و صدور کالا شکل می‌گیرد این باشد که چگونه فرش صادر کنیم؟ فرش یکی از محصولات و کالاهای تولیدی ایران است که در زمینه تجارت خارجی جایگاه خاصی دارد و از بهترین کالاها برای صادرات است. صدور فرش یکی از مقوله‌هایی است که شرایط خاص خود را دارد و بسیاری از بازرگانان ایرانی آن را دنبال می‌کنند.

شرایط صدور فرش

برای دانستن اینکه چگونه فرش صادر کنیم باید با شرایط صدور فرش آشنا شویم. برای صدور فرش باید در ابتدا به اتاق بازرگانی مراجعه کرده و درخواست کارت بازرگانی کنیم. پس از آن با دریافت کارت بازرگانی معتبر و دریافت گواهی مبدا از اتاق بازرگانی، می توان در زمینه صادرات فرش اقدام کرد. بهتر است بدانید که صدور فرش‌های بافته شده از نخ‌های رنگ شده که زیر استاندارد هستند و تار و پود آنها از الیاف مصنوعی بافته شده، برای صادرات ممنوع هستند. اگر به دنبال این هستید که در زمینه اینکه چگونه فرش صادر کنیم اطلاعات بیشتر و بهتری داشته باشید لازم است بدانید که امکان صدور فرش و منسوجات تقریبا به تمامی کشورها وجود دارد و افراد می‌توانند با در دست داشتن شماره تعرفه محصولی که مورد نظر آنها برای صدور است به بخش آمار صادرات و واردات سایت مراجعه کنند و کشورهایی را که سابقه صادراتی دارند استخراج کنند.

صادرات فرش و بازار جهانی

برای اینکه اطلاعات بیشتری در زمینه اینکه چگونه فرش صادر کنیم داشته باشید باید تمامی موارد مربوط به صادرات فرش را بررسی کنید. برای مثال یکی از دغدغه‌هایی که بازار صادرات فرش با ان روبرو است عرضه کردن فرش‌های کم‌کیفیت هندی و چینی با شهرت فرش دستباف ایرانی است که در بازارهای جهانی به نمایش در می‌آید. افزایش هزینه تولید فرش دستباف، مسئله دیگری است که در زمینه ارائه این محصول و هنر ایرانی ایجاد شده است. با وجود تحریم‌های ایجاد شده و کاهش صادرات فرش، هنوز هم فرش ایرانی در جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده و هیچ فرشی نتوانسته در زمینه صادرات در بازار جهانی جای این فرش را بگیرد.

پیشنهاد مطالعه
چگونگي واردات كالا [0 تا 100 واردات کالا در ایران]

یکی از مواردی که می‌تواند راهنمای ما قرار بگیرد که بدانیم چگونه فرش صادر کنیم اطلاع از میزان تجارت فرش در جهان و سهم ایران از این محصول است. تجارت فرش دستباف در هر سال، حدود ۲۰۰میلیون دلار تخمین زده می‌شود که سهم ایران در این میان در حدود ۳۰درصد است. در اوایل دهه ۹۰خورشیدی میزان صادرات فرش با کاهش روبرو بود اما در سال ۹۳ روند صادرات فرش با افزایش ۳۲درصدی همراه شد. پس از آن با شروع تحریم‌ها این روند کاهش یافت.

صادرات فرش

مشکلات صادرات فرش

کسانی که به دنبال این هستند که بدانند چگونه فرش صادر کنیم بهتر است بدانند روند صدور فرش ایرانی یک روند آسان و بدون مانع نیست. این مسیر همواره مشکلات و موانع خاصی بر سر راه خود داشته است. یکی از این مشکلات بزرگ، مشکلات داخلی و عدم توجه به گسترش بازارهای جدید و نبود مطالعه دقیق کارشناسی بر تقاضا و سلیقه‌های مختلف بازار جهانی و همچنین مطالعه بر روی فرهنگ کشورها بر روی نوع فرش وارداتی و دلخواه آنها بوده است.

برای اینکه بدانیم چگونه فرش صادر کنیم باید از وجود رقبای خارجی و دلالان و واسطه هایی که در زمینه صدور فرش فعالیت می کنند و برای تاجران ایرانی موانع زیادی ایجاد می‌کنند اطلاع داشته باشیم. چنانچه به دنبال صدور فرش هستید و نمی‌دانید چگونه فرش صادر کنید باید بدانید که پیش از هر اقدامی در زمینه صادرات فرش باید با مشاوران بازرگانی و کسانی که در این زمینه فعالیت و تجربه داشته‌اند مشورت کرده و از آنها راهنمایی بخواهید. شناخت تولید کننده‌های داخلی برای خریدن فرش و انجام امور گمرکی و ترخیص کردن کالا و هماهنگ شدن برای حمل و نقل کردن آن به کشور دیگر و پیدا کردن خریدار و فروش فرش فرایندی است که زمان بر بوده و نیاز به تلاش و دقت زیاد در این زمینه دارد.

پیشنهاد مطالعه
واردات کالا از دبی

کشورهای هدف صادرات فرش

برای اینکه به طور کامل اطلاع پیدا کنیم که چگونه فرش صادر کنیم باید کشورهایی که برای فرش ایران اهمیت قائل هستند و بازار فروش دارند را بشناسیم. صادرات فرش ایران در سال های اخیر در حدود ۵۰۰میلیون دلار بوده و با روند افزایشی در دهه‌های اخیر ادامه پیدا کرده است. آمریکای لاتین، چین و روسیه بزرگترین بازارهای فرش ایران را به خود اختصاص داده‌اند و در رشد صادرات فرش نقش موثری داشته‌اند. امارات کشور دیگری است که در زمینه صدور فرش ایران و فرش دستباف در بازار جهانی اهمیت داشته است. چین نیز از دیگر رقیبان ایران در تولید فرش دستباف بوده و در حال حاضر رتبه چهارم جهان را دارد.

در حال حاضر بازارهای صادراتی ایران در زمینه فرش، دو دسته هستند. یک دسته از این بازارها، بازارهای فرش سنتی و دسته دیگر بازارهای فرش جدید را به خود اختصاص می‌دهند. بازارهای سنتی صادرات فرش ایران شامل کشورهایی می‌شود که از دیرباز در زمینه فرش ایرانی مشتری بوده و فرش دستباف در زندگی آنها وجود داشته است. نمونه این مورد را می‌توان آمریکا دانست که کشورهای اروپایی مثل آلمان، انگلستان، سوئیس، کشورهای عربی مثل لبنان، کویت، قطر، امارات و ژاپن در شرق آسیا را شامل می‌شود.  برای اینکه بدانیم چگونه فرش صادر کنیم باید بازارهای جدید را نیز بشناسیم. این بازارها شامل کشورهایی می‌شوند که در سال‌های اخیر واردات فرش ایرانی به آنها صورت می‌گیرد. این کشورها شامل چین، روسیه، آفریقای جنوبی و برزیل می‌شوند. در ماه‌های ابتدایی همین سال، در حدود یک چهارم از فرش ایران به آمریکا صادر شده است. پس از آن آلمان رشدی بیش از ۳۵درصد را به خود اختصاص داد و جایگاه دوم مشتری‌های ایرانی را به خود اختصاص داد. بعد از آن نیز کشورهای لبنان، انگلستان، پاکستان، ژاپن، امارات، سوئیس، فرانسه، سوئد، کانادا و دانمارک رده‌های بعد را به خود اختصاص داده‌اند.

پیشنهاد مطالعه
شرکت بازرگانی واردات از چین

دلایل کاهش صادرات فرش

برای دانستن اینکه چگونه فرش صادر کنیم باید از عوامل کاهش یا افزایش صدور فرش آگاهی داشته باشیم. این دلایل می‌تواند هم داخلی باشد و هم خارجی. اکنون بیشتر از ۴سال است که در اثر تحریم‌ها فرشی به آمریکا صادر نمی‌شود. این در حالی است که قبل از تحریم، ۲۵درصد فرش دستباف ایران به آمریکا صادر می‌‌شد. رکود اقتصادی در بازارهای واردات و ناآرامی‌های سیاسی و بحران در برخی کشورها از دیگر عوامل خارجی برای صادرات فرش است. افزایش هزینه‌های بیمه و حمل و نقل، ورود کف پوش‌هایی که جدیدا وارد بازار شده و به جای فرش استفاده می‌شود و فرش‌های ماشینی دیگر مواردی هستند که سبب کاهش صدور فرش دستباف می‌شوند.

شناخت عوامل داخلی در این زمینه نیز می تواند به ما کمک کند که بدانیم چگونه فرش صادر کنیم و در چه شرایطی این امکان برای ما کمتر فراهم می‌شود. در داخل کشور هدفمندی یارانه‌ها بسیاری از فرش بافان را از گردونه تولید خارج کرد. به این شکل می‌توان گفت برای اینکه بدانیم چگونه فرش صادر کنیم باید آگاه باشیم که اوضاع سیاسی کشور و مناسبات با کشورها به طور مستقیم بر کاهش یا افزایش صدور فرش تاثیر می‌گذارد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120630997 تماس جهت مشاوره در واتس اپ