صادرات و واردات

صادرات قیر به گرجستان و مواردی که باید بدانیم

صادرات قیر به گرجستان

صادرات قیر به گرجستان یکی از چیزهایی است که می تواند سود زیادی را به ایران وارد کند. این محصول در ایران به دو صورت طبیعی و مصنوعی یعنی به عنوان فرآورده ای از نفت تولید می شود و به علت کیفیت بالایی که دارد به کشورهای زیادی از جمله گرجستان صادر می شود. هر چند در سال های اخیر رقابت های زیادی برای برای صادر کردن قیر به این کشور ایجاد شده که یکی از این کشورهای رقیب عراق است.

قیر ایران معمولا از به ترکیه فرستاده شده و از آن جا به طرف گرجستان می رود. بسیاری از تاجران نیز از کشور گرجستان استفاده می کنند تا قیر را از این طریق به کشورهای اروپایی ارسال کنند چون با توجه به تحریم ها به جز این که از کشور واسطه استفاده کنند، راهی نیست.

صادرات قیر به گرجستان

فاکتورهای موثر بر قیمت در صادرات قیر به گرجستان

۱ – قیمت دلار

کالاهای صادراتی به خصوص قیر که یکی از فراورده های نفت محسوب می شود با دلار معامله می شوند و قیمت دلار در ایران ثابت نیست. با توجه به عوامل زیادی به خصوص عوامل سیاسی و تحریم ها، قیمت دلار تغییر می کند که به تبع آن قیمت قیر در محل معاملات جهانی هم عوض خواهد شد.

پس تاجر ایرانی که قصد صادر کردن قیر را دارد باید قیمت روز آن را با توجه به قیمت دلار مشخص کند.

۲ – عرضه و تقاضا

این یکی از قانون های تمام بازارهای جهان است که هر چه تقاضا بیشتر باشد و عرضه کمتر، قیمت بالاتر خواهد بود. پس وقتی برای صادرات قیر به گرجستان رقابت های زیادی وجود داشته باشد و افراد و شرکت های بیشتری مایل به صادرات آن باشند، قیمت قیر کمی پایین خواهد آمد. البته فقط در صورتی این اتفاق می افتد که تقاضای خرید آن پایین باشد که در حال حاضر چون کیفیت قیر ایران بالا است، برای خرید آن تقاضای زیادی وجود دارد.

اندازه قیر خریداری شده در قیمت آن موثر است.

۳ – اندازه قیر خریداری شده

هر چند برای خرید قیر قیمت متوسطی در بازار وجود دارد، با این حال با توجه به اینکه چه مقدار از این ماده جا به جا می شود، قیمت ها تغییر خواهد کرد.

۴ – هزینه هایی که برای حمل قیر به گرجستان ایجاد می شود

هدف هر کالایی که به کشورهای خارجی صادر شود، ایجاد سود است پس تاجر هر هزینه ای که برای او ایجاد شود را در قیمت صادرات قیر به گرجستان دخالت می دهد. یکی از این هزینه ها که تاثیر زیادی در قیمت های صادر کردن قیر می گذارد، کرایه های حمل قیر تا گرجستان است که عوامل زیادی در آن تاثیر می گذارد که در قسمت های بعدی برای شما توضیح می دهیم.

۵ – قیمت قیر در بازارهای جهانی

مهم ترین چیزی که باعث می شود قیمت قیر صادراتی به گرجستان تغییر کند، قیمت آن در بازارهای جهانی است. وقتی قیمت قیر در بازار های جهانی بالا یا پایین برود، قیمت آن در بازارهای کشورهای خاص مثل گرجستان هم دچار تاثیر شده و تغییر می کند.

عواملی که در کرایه حمل و صادرات قیر به گرجستان تاثیر می گذارد

۱ – از چه نوع شرکت حمل و نقلی برای صادر کردن قیر استفاده می کنید. هر چقدر شرکت سابقه زیادتری داشته باشد و بیشتر بتواند رسیدن قیر به مقصد را تضمین کند، تاثیر بیشتری در قیمت ها خواهد داشت. هر چند قیمت استانداردی برای حمل قیر وجود دارد اما اگر شرکت مورد نظر شما در حمل قیر سابقه داشته باشد، می تواند تاثیری در قیمت ها ایجاد کرده و هزینه های درخواستی را بالا ببرد.

۲ – تجهیزاتی که برای حمل قیر استفاده می شوند: قیر یکی از فرآورده های نفت بوده و برای حمل آن باید از تجهیزات به خصوصی استفاده کرد. این تجهیزات رایگان نبوده و مقداری هزینه را به تاجر تحمیل می کند.

برای جابجایی قیر باید از تجهیزات خاصی استفاده کرد.

۳ – مورد بعدی که در قیمت حمل و صادرات قیر به گرجستان موثر است، روشی است که قیر را به گرجستان می رسانند. در این مورد، روش غالب، استفاده از ماشین های باری مجهز است که قیمت های مخصوصی دارند. در این روش با توجه به اینکه از کدام راه و جاده استفاده می شود، ترافیک در شهرهای مختلف چطور است و اینکه آیا دچار تصادفات جاده ای می شوید یا نه، وقت رسیدن به مقصد مختلف خواهد بود. البته این روش برای رساندن قیر به کشور گرجستان ارزان تر خواهد بود و تاجران بیشتری مایل به انجام آن هستند. یکی دیگر از روش هایی که می توانید استفاده کنید، استفاده از هواپیماهای خاص برای منتقل کردن قیر است. استفاده از حمل و نقل هوایی برای جا به جایی قیر تا مقدار زیادی هزینه ها را افزایش می دهد اما حمل و نقل را امن تر و مطمئن تر می کند و زمان رسیدن قیر به مقصد را کاهش می دهد. همینطور در این روش صادرات قیر به گرجستان در اندازه های خیلی زیادی انجام می شود.آ

۴ – اعتبار شرکتی که قیر را از شما خریداری می کند در نحوه قرارداد و در نتیجه قیمت خرید قیر تاثیر می گذارد. شما به عنوان کسی که می خواهید کل بار قیر خود را در اختیار این شرکت گرجستانی بگذارید، باید اعتبار آن را به طور کامل بررسی کنید و بعد از اطمینان از سابقه و قراردادهای گذشته این شرکت، قرارداد مناسبی برای صادر کردن قیر ایجاد کنید.

۵ – فاصله ای که قیر باید برای رسیدن به مقصد طی کند. بیشتر کارخانه های تولید قیر ایران در قسمت های شمال غربی کشورمان قرار دارند و از آن جا به مقصد گرجستان روانه می شوند که باعث می شود از ترکیه بگذرند. اما مسیر دقیق و شهر مقصد برای صادرات قیر به گرجستان، تعیین می کنند که ماشین باری چقدر راه را باید طی کند و در نتیجه چه تغییراتی در قیمت ها و کرایه ها ایجاد می شود.

۶ – بار قیر باید مثل هر محصول صادراتی دیگر بیمه شود. بیمه کردن بارهای صادراتی به این معنی نیست که اتفاقات زیادی در مسیر پیش می آید یا احتمال رسیدن بار به مقصد کم است. بلکه به این معنی است که در صورت یک اتفاق نادر و از بین رفتن قسمتی از محصول یا تمام آن، شما دچار ضرر نخواهید شد و شرکت بیمه قیمت بار از بین رفته شما را می پردازد.

موضوع پیشنهادی: کالاهای صادراتی ایران به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *