در  این مقاله شما را با نحوه صادرات میوه  به روسیه و مراحل آن آشنا می کنیم. کشور ایران از نظر صادرات در سال های دورتر ضعیف بوده است ولی در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در زمینه صادرات به کشورهای دیگر داشته است. یکی از دلایل ضعف ایران در امر صادرات در سال های گذشته کیفیت پایین محصولات ایرانی و همچنین بسته بندی نامطلوب محصولات ایرانی بوده است که خوشبحتانه این امر در سال های اخیر تا حد زیادی برطرف شده است. صادرات یعنی حمل و نقل و ارسال کالا به کشورهای مختلف و فروش آن کالا در کشور مقصد می باشد. نحوه صادرات کالا با افزایش رقابت در اقتصاد جهانی و بین المللی ازحساسیت بالایی برخوردار شده است. و به همین علت سرمایه گذاری در بخش صادرات نیازمند تجربه، دانش و برنامه ریزی دقیقی است. علاوه بر این قوانین هر کشور در صادرات با قوانین کشور های دیگر متفاوت است. وتسلط کافی بر قوانین تجاری کشور مبدا و کشور مقصد و یاد گرفتن اصول مذاکرات تجاری اولین و مهم ترین مرحله در صادرات کالا می باشد.

دلیل رونق صادارت میوه به روسیه چیست؟

کشور روسیه در نیمی از سال فاقد تولیدات کشاورزی است به همین دلیل برای تامین مواد غذایی مورد نیاز خودش وابسته به کشور های دیگر می باشد. و حتی قیمت محصولات کشاورزی در روسیه بالاتر از دیگر کشور های تولید کننده است. همین امر موجب شده که صادرات میوه به روسیه در کشور ایران رونق بگیرد.

کشور روسیه در زمینه صادرات محصولات کشاورزی دارای استاندارد های مخصوص به خود می باشد و یکسری قوانین سخت گیرانه ای برای ورود محصولات غذایی و کشاورزی به این کشور وجود دارد. محصولات باید کیفیت خیلی بالایی داشته باشند در نتیجه قیمت این محصولات در این کشور بالاتر از بقیه است.

برای اینکه بتوانیم صادرات میوه به روسیه انجام دهیم باید یکسری مجوز های لازم را اخذ کنیم. کشور روسیه با جمعیت صد و چهل و چهار میلیون نفر یکی از کشور های پر جمعیت اروپا است. و در زمینه صادرات برای کشور مقصد اهمیت بسیار خوبی دارد و همین امر توجه بازرگانان ایرانی را به خود جلب کرده است.

لیست کشورهای قدر در زمینه صادرات میوه به روسیه

به طور کلی یکسری کشور هایی دارای قدرت صادرات میوه و تره بار به روسیه هستند که عبارتند از: اکوادور در زمینه موز، لهستان در زمینه سیب، ترکیه در زمینه انگور و انواع میوه های هسته دار و مرکبات، چین در زمینه مرکبات و میوه های هسته دار و سیب، آرژانتین در زمینه سیب و مرکبات و گلابی، شیلی در زمینه انگور

درسال های اخیر بازرگانان ایرانی صادرات زیادی در زمینه میوه خشک و خشکبار به روسیه داشته اند. که از مهم ترین اینها می توان به صادرات خرما، پسته و کشمش اشاره کرد.

صادرات خشکبار به روسیه

از مهم ترین محصولات خشکبار که در روسیه بسیار بازار عالی دارد پسته می باشد. نیمی از خشکبار موجود در کشور روسیه از طریق صادرات تامین می شود. از آنجایی که کشورمان ایران از تولید کنندگان مهم در زمینه خشکبار در جهان می باشد. صادرات خشکبار به روسیه از جایگاه ویژه ای در ایران برخوردار است.

محضولاتی همچون میوه، سبزی، صیفی جات، خشکبار، پسته، انگور خشک، گیاهان دارویی و ادویه جات بخشی از اقلام صادراتی به روسیه می باشند.

صادرات خشکبار به روسیه در کنار صادرات میوه و محصولات خوراکی و کشاورزی دیگر، از گروه های صادراتی پر طرفدار محسوب می شود. هم چنین محصولات دیگری مانند مس ، انواع سنگ ها، پلاستیک و محصولات دارویی در میان لیست صادرات به روسیه علاوه بر صادرات میوه به روسیه وجود دارند.

روسیه به علت برخورداری از هزاران کیلومتر مرز با کشور های مختلف آسیایی و اروپایی تجارت بسیار زیادی با کشور های مهم جهان دارد. به خاطر همین نیمی از نیاز های کشاورزی و غذایی خود را وارد می کند.

به مقاله ی “صادرات خشکبار به روسیه ” هم نگاهی بیندازید.

مراحل انجام صادرات میوه به روسیه

انجام صادرات و فروش محصولات و کالای خارجی از جمله صادرات میوه به روسیه از حساسیت های خاص و بالایی برخوردار می باشد که اگر به این ها توجه نشود ممکن است سرمایه گذاری های مالی و انسانی هدر برود.

مراحل صدور کالا به شرح زیر می باشد:

  • بازاریابی: بازاریابی یعنی شناخت بازارهای خارجی و راه های نفوذ به آن که راه های شناخت اینها از طریق مذاکره با خریداران و استفاده از اطلاعات و آمارهای رسمی و غیره می باشد.
  • صدور پیش فاکتور: صادر کننده باید پیش فاکتور را که حاوی مشخصات کالا و فروشنده می باشد را برای خریدار ارسال کند.
  • تهیه و بسته بندی: صادر کننده در این مرحله باید کالا را تهیه و مطابق با توافق هایی که با کشور مورد صادرات شده است بسته بندی شود.

تهیه قیمت صادرات، کسب مجوز صدور از ارگان ها و سازمان های زیربط، اظهار کالا به گمرک، عقد قرارداد حمل بیمه، دریافت گواهی و بازرسی کالا، صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا، ارسال کالا که همه اینها از مراحل انجام صادرات میوه به روسیه می باشند. در صادرات به روسیه تعرفه ای بین ایران و روسیه وجود ندارد. به طوری که کالا ها وقتی از کشور های دیگر به روسیه صادر می شوند تعرفه صفر درصد دارند ولی اگر همان کالا از ایران صادر شود باید با تعرفه بیست و پنج درصدی به روسیه ارسال شود. اگر هرچه زودتر تعرفه ترجیحی برقرار شود کالاها با قیمت مناسب تری به مصرف کننده عرضه خواهد شد و نیز صادرات بهتری ایجاد خواهد شد.

صادرات میوه و سبزیجات از ایران به روسیه از آغاز سال جاری در حال شتاب گرفتن است. وهم چنین اکنون کیوی، سبزیجات تازه، کلم از پر حجم ترین اقلام صادراتی ایران به روسیه به شمار می روند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ