صادرات و واردات

آشنایی با اصول صادرات میوه به کویت

صادرات میوه

چرا صادرات میوه به کویت؟

همواره میوه از بهترین کالاهای صادراتی می باشد، صادرات میوه به دبی ، کویت و همچنین صادرات میوه به قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس تجارتی سود آور است. کویت هم همواره مورد توجه تجار و بازرگانان کشور بوده است. کویت کشوری کوچک در جنوب عراق بوده که دارای مرز آبی مشترک با ایران است. این کشور کوچک تقریباً از لحاظ تهیه مواد غذایی به کشورهای دیگر وابسته است. از این رو میوه میتواند یکی از بهترین کالاها برای صادرات به کویت  برای جبران کمبود تولید مواد غذایی و میوه جات باشد. تقریباً می توان هر نوع میوه و یا تره باری را به این کشور صادر کرد. بازار کویت دارای کیفیت بالایی بوده و اگر شما قصد صادرات کالا به این کشور را دارید، این نکته را مد نظر بگیرید که کالای شما حتماً باید دارای بسته بندی مناسبی بوده و تحت شرایط استانداردی تهیه شده باشد. در گذشته بسیاری از کالا از جمله صادرات میوه به کویت از طریق تجار خوزستانی و یا بوشهری به این کشور برده می شد. اما در حال حاضر با گسترش روابط تجاری با این کشور، تجار بسیار در زمینه های گوناگون به صادرات کالا به این کشور پرداخته اند.

شرایط صادرات به کویت چگونه است؟

یکی از هزینه هایی که بر کالای صادراتی و یا وارداتی ایراد می شود، هزینه گمرک و مالیات است. طبق قانون گمرکی متحدالشکل شورای همکاری خلیج فارس، تعرفه واردات تمامی کالا ها از کشور های حوزه خلیج فارس، از جمله ایران، ۵ درصد می باشد. این تعرفه برای دخانیات ۱۰۰ درصد می باشد.

در هنگام ترخیص کالا از گمرک، ارائه گواهی مبدأ کالا به همراه اسناد تجاری، ضروری می باشد.

در صورت داشتن کارت بازرگانی کویتی آن را باید ارائه دهید. اداره بازگانی و صنایع کویت، این کارت را برای اتباع خود و شرکت های کویتی صادر می کند.  یکی از مزایایی ثبت شرکت در کویت این است که مالیات به آن ها تعلق نمی گیرد.

تمامی تجاری که قصد صادرات میوه را به کویت دارند، باید از طریق یک تبعه کویتی این کار را انجام دهند. در واقع فقط شرکت های کویتی و یا شرکت هایی که در کویت به ثبت رسیده اند، فقط اجازه واردات کالا را دارند.

صادرات میوه به کویت

قوانین صادرات میوه به کویت چیست؟

این کشور نیز مانند سایر کشور های وارد کننده کالا دارای شرایطی خاص برای تجار خود می باشد. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کشور کویت جز اتحادیه عرب و به ویژه شورای همکاری خلیج فارس و WTO است. تمامی کشور های که جز این شورا هستند در امور تجاری، گمرکی و استاندارد در سطح بالایی قرار دارند. بنابراین در هنگام صادرات میوه به این کشور باید دقت های لازمه در حمل و نقل و کیفیت کالا را داشت. این سطح بالای کیفی باعث شده است که تجار ایرانی نیز به برسی بیشتر کالا های خود پرداخته تا بتوانند بهترین کیفیت از محصول را صادر کنند.
 • در بازار این کشور، حدود ۴۰۰ نوع کالا که اغلب آن ها نیز مواد غذایی هستند، از پرداخت حق گمرک معاف بوده و هر گونه نقل و انتقال ارز خارجی در بازار آزاد است. با این حساب، بیشترین وجه پرداختی ریال در این کشور از طریق صرافی ها به ایران بازگردانده می شوند.
 • تمامی کالاهای که دارای استاندارد صادرات اروپا هستند، مانعی برای ورود به کشور کویت ندارند. یکی از همان کالا ها میوه بوده که تحت استاندارد شواری خلیج فارس است.
 • اگر برای صادرات میوه و یا هر کالای دیگری، دارای نماینده رسمی در کویت هستید و قرارداد نمایندگی مربوطه در اداره بازرگانی کویت به ثبت رسیده باشد، در این صورت شما موظفید صرفاً و انحصاراً، فقط از طریق همان شرکت واردات کالا بپردازید.
 • در هنگام صادرات میوه به کویت و یا هر کالای دیگری، درج اطلاعات تکمیلی کالا، مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، اطلاعات شرکت تولید کنند، ترکیبات، نام محصول و… تماماً به زبان عربی بر روی جلد درج شده باشد. باید خاطر نشان کرد که تاریخ در کویت به میلادی می باشد. باید تأکید شود که اگر به هر زبان دیگری اطلاعات خواسته شده بر روی جلد محصولات درج شده باشد، هیچ مانعی ندارد، اما حتماً و الزاماً باید اطلاعات به زبان عربی نیز نوشته شوند

صادرات میوه به کویت به راحتی سایر کشور های حوزه خلیج فارس نیست. لذا تجار باید نهایت سعی خود را در رقابت با بزرگترین رقیب ایران، یعنی ترکیه کنند. در غیر این صورت بازار ارزشمند کویت به ترک ها تعلق خواهد گرفت.

سود صادرات میوه به کویت

مسلماً صادرات هر کالایی به کشور های خارجی دارای سود و مزایایی است. اما چرا تجار میان این همه کالا به تجارت میوه می پردازند. شاید بتوان دلایل آن را به صورت خلاصه وارد در زیر نشان داد.

 • تولید کالا های مانند میوه بسیار ارزان تر سایر کالا ها مانند لوازم خانگی و یا ماشین است. بنابراین قیمت کم تولید اولیه باعث می شود که بقیه هزینه ها دخل و تصرف چندانی در سود خالص نداشته باشند.
 • این نوع از صادرات تقریباً به بخش خصوصی مربوط بوده و هر سرمایه گذاری می تواند اقدام به صادرات میوه به این کشور کند. از این میزان اندک سرمایه هم می تواند در بازار به گردش در بیایید.
 • داشتن مسافت کم دریایی با این کشور باعث کاهش هزینه های حمل و نقل می شود. این مورد یکی از سود آورترین مراحل است.
 • عدم پرداخت مالیات به صادرات میوه، باعث شده است که به هر میزان تقاضا به توان میوه وارد این کشور کرد.
 • پرداخت ارز ایرانی در هنگام خرید و فروش در کویت یکی از سهولت های تجارت در این کشور است.
 • داشتن بانک های معتبر جهانی برای نقل و انتقالات پول یکی دیگر از مزایایی تجارت در کویت می باشد.

تجارت با کشور های حوزه خلیج فارس همیشه برای ایران سود آور بوده است. زیرا که ایران همواره دارای خاکی حاصلخیز برای پرورش انواع میوه و صیفی جات است. در صورتی که کشور های عربی فاقد این نعمت بوده و مجبور به تجارت با ایران و یا ترکیه می شوند. اگر به لیست کالاهای صادراتی به کویت نگاهی بیندازیم خواهیم دید که میوه همواره از پرطرفدار ترین اقلام صادراتی به کشور کویت است.  از آن جایی که صادرات میوه از کشورهای دور برای هیچ کشوری از جمله کویت مقرون به صرفه نیست، این کشور می تواند به عنوان بازار بزرگی برای محصولات متنوع داخلی باشد. به شرط آن که استاندارد خواسته شده از طرف تجار کویتی در نظر گرفته شود.

Comments (2)

 1. عابدین سلیماتی
  اردیبهشت 9, 1398 پاسخ

  سلام
  چگونه می توان به کویت، هندوانه و خربزه صادر کرد؟
  در این زنینه راهنمایی بفرمایید ممنون می شون
  من تا ۲۰۰۰ تن هندوانه را می توانم برای صادرات از خوزستان به کویت پوشش دهم.

  • moradi
   اردیبهشت 11, 1398 پاسخ

   سلام دوست عزیز
   لطفا با شماره های موسسه تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی استفاده کنید

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *