صادرات و واردات

چرا صادرات میوه به گرجستان می تواند مهم باشد؟

صادرات میوه به گرجستان

میوه جزو کالاهایی که مردم به آن اهمیت زیادی می دهند و هر روز یا چند بار در هفته برای خرید آن از خانه خارج می شوند. از طرفی کیفیت میوه های ایران در بازار جهانی ثابت شده است و بسیاری از کشورها خواهان خرید محصولات خوراکی ایرانی هستند. گرجستان هنوز وارد لیست کشورهایی که بیشترین میوه ایرانی را وارد می کنند، نشده است و این یعنی جای زیادی برای بهبود این وضعیت وجود دارد. تاجران ایرانی می توانند با بازاریابی مناسب راه را برای بیشتر شدن صادرات میوه به گرجستان باز کنند.

صادرات میوه به گرجستان

در زمان صادرات میوه به گرجستان به این مسائل توجه کنید:

تجارت میوه و فرستادن  آن ها به کشورهای خارجی پتانسیل زیادی برای سوددهی دارد اما به همان میزان هم می تواند باعث شود که تاجر در کار خود شکست بخورد. تجارت و صادرات به طور کلی اصول خاصی دارد که همه تاجران باید با آن ها آشنا باشند. درباره صادرات میوه هم فاکتورهایی وجود دارد که اهمیت دارند.

۱- بازار گرجستان و جایگاه میوه های خارجی در آن را بررسی کنید. برای هر نوع صادراتی در ابتدا باید شناخت کاملی از نحوه معامله در آن کشور به دست آورید. این مسئله به تاجر کمک می کند تا راحت تر راه خود را در بازار میوه گرجستان باز کند و اشتباهات کمتری مرتکب شود.

۲- برای اینکه صادرات میوه به گرجستان با موفقیت انجام شود باید شبکه ای ارتباطی با تاجران میوه در این کشور داشته باشید. با شناخت تاجران گرجستانی می توانید به راحتی شرکت یا تاجری را برای خرید بار میوه خود پیدا کنید و کار فروش خود را تا حد زیادی آسان تر کنید.

۳- کسی که میوه های شما را در گرجستان خرید می کند باید قبل از بار زدن میوه با شما قرارداد ببند. اگر سعی کنید بعد از بار زدن و ارسال میوه به گرجستان برای آن خریدار پیدا کنید، شانس خراب شدن آن بالا می رود. این یکی از خطاهایی است که تاجران میوه گاهی آن را تکرار می کنند. آن ها سعی می کنند میوه را تهیه کرده و به مقصد گرجستان ارسال کنند بدون اینکه خریدار مشخصی داشته باشند. این کار معمولا باعث خسارت دیدن تاجر میوه می شود.

۴- گرجستان همسایه ما نیست و هیچ مرز آبی هم با ایران ندارد. این یعنی برای صادرت میوه به گرجستان فقط می توانید از زمین یا آسمان استفاده کنید.

زمین: استفاده از ماشین های مجهز به وسایل سرمایشی برای صادرات میوه اهمیت زیادی دارد. میوه به راحتی پلاسیده شده و ارزش آن از بین می رود و گرجستان هم تقریبا فاصله بسیاری با ایران دارد. پس مناسب ترین روش این است که تاجر مطمئن شود تجهیزات سرمایشی کافی برای سالم نگه داشتن میوه ها در کامیون وجود دارد.

هوا: اگر تاجری هستید که میوه ها را در مقیاس بالا صادر می کنید و باید تعداد زیادی از آن را به گرجستان بفرستید، می توانید از هواپیما استفاده کنید. هواپیماهای باربری کرایه بیشتری نسبت به وسایل حمل دیگر دارند اما می توانید مطمئن باشید که صادرات میوه به گرجستان از این طریق بسیار سریعتر انجام می شود.

۵- میوه ها در طبقه مواد خوراکی قرار می گیرند که یعنی دولت ها حساسیت ویژه ای برای وارد کردن میوه به کشورشان دارند. تاجر باید تمام استانداردهای مربوطه را تهیه کند و میوه را از شرایط قرنطینه بگذراند.

۶- ظاهر میوه: حتی اگر میوه ای که پرورش داده اید بهترین طعم دنیا را داشته باشد اما ظاهر آن به اندازه کافی زیبا نباشد، کسی برای خرید آن داوطلب نمی شود. پس چه میوه ها را در بسته بندی صادر می کنید، چه در سبد، باید مواظب ظاهر آن باشید تا بتواند مشتری ها را جذب خود کند.

داشتن کیفیت و ظاهر خوب به معنی فروش بهتر میوه های صادراتی است.  

۷- مسئله بازاریابی برای فروش محصولات صادراتی اهمیت زیادی دارد. اگر صادرات میوه به گرجستان با تبلیغات مناسب و جذاب همراه نباشد، شانس تاجر در پیدا کردن مشتری را کم می کند.

تاجران امروزی باید در اینترنت و برنامه های اجتماعی آن فعالیت مداوم داشته باشند و به طور دائم مطالبی درباره محصولات خود آپلود کنند. ثابت شده است که داشتن فعالیت مداوم در شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی در پیشرفت تاجران امروزی داشته است.

۸- شما می توانید مسائل گمرکی خود را به شرکت های حقوقی بسپارید. این شرکت ها افراد متخصصی را مامور رسیدگی به کارهای شما می کنند که با مهارت خود به سادگی بار شما را از گمرک خارج می کنند. یا می توانید از شرکت حمل استفاده کنید. بسیاری از شرکت های حمل به عنوان بخشی از خدمات خود، امور گمرکی را به دست می گیرند. این دو روش مخارج صادرات میوه به گرجستان را افزایش می دهد اما به کارهای خروج میوه از گمرک هم سرعت می بخشد. از طرفی می توانید شخصا برای طی کردن این مراحل داوطلب شوید که در این صورت باید تمام قوانین تجاری ایران و گرجستان را به صورت کامل بدانید تا بتوانید هر چه سریع تر بار میوه خود را از گمرک خارج کنید.

مخارج پرورش دادن میوه هم جزو هزینه های اولیه آن ها حساب می شود.

۹- با در نظر گرفتن تمام مخارجی که برای رساندن میوه به گرجستان برای شما ایجاد شده، قیمت مناسبی برای فروش بار میوه تعیین کنید.

صادرات میوه به گرجستان چه مخارجی برای تاجر ایجاد می کند؟

  • خرید یا پرورش میوه: بعضی تاجران هم کشاورزی می کنند و هم در حوزه صادرات فعالیت دارند که یعنی مخارج پرورش دادن میوه هم جزو هزینه های اولیه آن ها حساب می شود. دسته دیگر تاجران میوه ها را با قیمت عمده خرید می کنند و بعد آن ها را به گرجستان می فرستند.
  • برای ارسال میوه به گرجستان می توان از وسایل حمل و نقل متفاوتی کمک گرفت که هر کدام کرایه های جداگانه ای دارند. این کرایه ها با توجه به اینکه هر روش چه نکات مثبتی دارد انتخاب می شوند.

مورد بعدی در لیست مخارج صادرات میوه به گرجستان این است که از کدام شرکت حمل برای ارسال میوه ها استفاده می کنید و این شرکت چه خدماتی به شما ارائه می دهد. شرکت های با سابقه و مورد اعتماد کمی قیمت ها را زیادتر محاسبه می کنند ولی در عوض بار میوه را سالم و به موقع به گرجستان می رسانند. همینطور خدمات بیشتر و مفیدتری به تاجر ارائه می کنند که ارزش مخارج ایجاد شده را خواهند داشت.

موضوع پیشنهادی: صادرات به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *