صادرات و واردات

صادرات میوه و تره بار به عراق در سریعترین زمان ممکن

صادرات میوه و تره بار به عراق

کشور عراق یکی از اصلی‌ترین قطب‌های صادراتی ایران در زمینه‌های مختلف است. روابط تجاری و سیاسی زیادی بین این دو کشور وجود دارد که کار را برای صادرکنندگان راحت‌تر می‌کند. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی به صادرات میوه و تره بار به این کشور بپردازیم. اگر شما هم قصد صادرات میوه و تره بار به عراق در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه را دارید، کافی ست با کارشناسان ما در بازرگانی آوات تماس بگیرید.

چرا صادرات میوه و تره بار به عراق پرسود است

صادرات به عراق در سال‌های گذشته بسیار افزایش یافته است. اگرچه این کشور در گذشته تولیدات کشاورزی زیادی داشت، اما در سال‌های اخیر به دلیل درگیری در جنگ‌های مختلف، دچار مشکلات فراوانی شده است. به علاوه آب و هوای گرم و خشک در این خطه، کشت بعضی از محصولات کشاورزی سردسیری را غیر ممکن کرده است. در نتیجه بخش زیادی از نیازهای مردم این کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

به دلیل روابطه خوب سیاسی و تجاری، صادرات ایران به عراق بسیار پررونق بوده و در بخش‌های مختلفی انجام می‌شود. میوه‌ و تره بار یکی از رایج‌ترین و مهمترین کالاهای صادراتی به این کشور است. مرز مشترک و فاصله‌ی نسبتاً کم تا مقصد نیز از دیگر دلایل محبوبیت محصولات صادراتی ایران در این کشور است. به خصوص در مورد محصولاتی مانند صادرات میوه و تره بار به عراق که سرعت ارسال اهمیت زیادی دارد زیرا در غیر این صورت با مشکل فساد روبه رو می‌شوید.

مزایای صادرات میوه و تره بار به کشور عراق

هدف اول از انتخاب یک تجارت، رسیدن به سود از طریق این فعالیت است و از آن جایی که کشور عراق نیاز زیادی به مواد غذایی دارد پس اگر تاجر به اندازه کافی مهارت داشته باشد، می‌تواند به هدف اصلی خود یعنی سود بالا برسد. بعضی از مهمترین مزایای صادرات میوه و تره بار به عراق عبارتند از:

  • نزدیکی عراق به کشور ما که باعث آسان شدن شرایط صادرات میوه و تره بار می‌شود.
  • عدم نیاز به واسطه صادرات به عراق
  • هزینه‌های کم برای صادر کردن مواد غذایی و امکان  صادرات به عراق با سرمایه کم
  • روابط خوب سیاسی ایران و عراق که باعث کم شدن تعرفه‌ی صادرات کالاهای مختلف از جمله مواد غذایی شده است.
  • نسبت کم تولید به جمعیت عراق که بازاری پررونق برای تجار ایرانی ایجاد کرده است.

مزایای صادرات میوه و تره بار به کشور عراق

مشکلات صادرات به عراق

برای صادرات موفق باید جنبه‌های مثبت و منفی کار را در کنار هم در نظر بگیرید.

الف) کشور عراق سال‌های زیادی بستر درگیری‌های نظامی مختلف بوده است و جنگ‌های داخلی باعث شده که امنیت راه‌ها از بین برود. به همین دلیل آشنایی با راه‌های مختلف عراق اهمیت زیادی دارد و تاثیر مستقیمی در رسیدن کالاها به مقصد دارد.

ب) مردم هر منطقه دین مخصوص خود را داشته و فرهنگ‌های موجود هر منطقه کاملا متفاوت و خاص است. همین مسئله آشنایی با بازار محلی را سخت می‌کند و هر منطقه را باید جداگانه شناخت برای مثال میدان تره بار سلیمانیه عراق و میدان تره بار اربیل عراق را جدا باید بررسی کنید.

ج) قانون‌های این کشور می‌تواند در هر استان متفاوت باشد و یک عمل خاص در هر استان عکس العمل متفاوتی را خواهد داشت. آشنایی به تمام این قوانین و رعایت آن‌ها تاثیر زیادی در موفقیت صادرات میوه و تره بار به عراق دارد ولی این کار اصلا آسان نیست و چالش بزرگی را برای تاجر ایجاد می‌کند.

انواع گزینه‌های صادرات میوه و تره بار به عراق

همانطور که در بالا توضیح دادیم بازار خوبی برای میوه‌ و تره بار ایرانی در کشور عراق وجود دارد. بعضی از مهمترین محصولات صادراتی به کشور عراق عبارتند از گوجه، خربزه، سیب زمینی، پیاز، انگور، انجیر، طالبی، سیب و پرتقال. با این حال سالانه بسته به تقاضای بازار ممکن است نیاز به بعضی از گزینه‌ها کم و زیاد شود. همچنین لیست کالاهای مجاز برای صادرات به عراق در سال‌های مختلف متفاوت است و بستگی به حجم تولید ملی دارد.

انتخاب پرسودترین کالا برای صادرات به عراق تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. و تصمیم گیری در مورد نوع صادرات به مشاوره با یک کارشناس حرفه‌ای و آشنا به بازار این کشور نیاز دارد. صادرات در بخش میوه می‌تواند به دو صورت میوه تازه و خشک انجام شود که هر کدام شرایط نگهداری و عمل و نقل خاص خود را دارند.

هزینه‌های صادرات به عراق

یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت صادرات میوه و تره بار به کشور عراق، قیمت‌گذاری مناسب است. برای تعیین قیمت مناسب، باید هزینه‌های انجام شده و سود را در نظر بگیرید. هزینه‌ی صادرات کشور عراق چیست:

  • اولین هزینه، هزینه‌ی تهیه میوه و تره بار می‌باشد. تاجران بین المللی میوه و تره بار با کیفیت بالا را در مزارع و باغ‌ها خریده و آن‌ها را برای صادرات آماده می‌کنند. قیمت خرید میوه و تره بار اولین هزینه‌ای است که تاجر با آن رو به رو می‌شود.
  • بسته بندی محصولات کشاورزی اهمیت بالایی دارد. امروزه ظاهر خوراکی به اندازه‌ی مزه، در فروش آن تاثیر دارد و هر چه بسته بندی میوه و تره بار جذابتر باشد، راحت‌تر می‌تواند مشتری‌ها را به خرید علاقه مند کند.
  • صادرات میوه و تره بار به عراق معمولا توسط شرکت‌های حمل انجام می‌شود. برخی تاجران خود ماشین‌های حمل دارند و محصولات خود را مستقیم به عراق می‌فرستند اما دیگران برای منتقل کردن بار، نیاز به عقد قرارداد با شرکت مناسبی دارند که این کار را برایشان انجام دهد. شرکت‌های حمل معمولا هزینه‌های متفاوتی دارند که بستگی به شرایط و نحوه عملکرد و خدمات آن‌ها دارد.
  • پرداخت هزینه‌های گمرک نیز غیر قابل اجتناب بوده و جزو هزینه‌های ثابت صادرات میوه و تره بار به عراق است.

همانطور که می‌بینید برای صادر کردن میوه و تره بار نمی‌توان مقدار ثابتی را به عنوان هزینه در نظر گرفت. متغیرهای زیادی در این رابطه وجود دارد و هر تاجر با توجه به اندازه بار و نحوه ارسال آن، با هزینه متفاوتی رو به رو می‌شود. شرکت آوات می‌تواند درباره صادرات میوه و تره بار به عراق به طور تخصصی به شما مشاوره دهد و تمام نکات مهم در این باره را به شما گوشزد کند.

مسیر صادرات میوه و تره بار به عراق

برای صادرات میوه و تره بار به عراق باید سه قدم اساسی بردارید:

مسیر صادرات میوه و تره بار به عراق

قدم اول

اولین قدم شناخت بازار میوه و تره بار در کشور عراق است. بهترین محصولات برای هر شهر عراق چیست، متوسط قیمت‌ها برای فروش یک میوه خاص چند است و اینکه چطور می‌توان مشتری‌های لازم را جذب کرد. برای این کار می‌توانید با کارشناسان خبره مشورت کرده و به اندازه کافی با بازار عراق آشنا شوید تا بتوانید کار خود را پیش ببرید.

قدم دوم

بعد از پیدا کردن تاجر عراقی که محصول میوه و تره بار را می‌خرد، باید قرارداد قانونی را تهیه کنید تا به صادرات خود جنبه‌ی قانونی بدهید.

قدم سوم

قدم بعدی در صادرات میوه و تره بار به عراق تهیه محصولات و ارسال آن‌ها به عراق است. برای این کار باید بار میوه و تره بار را از گمرک گذراند که خود شامل چندین مرحله بوده و هزینه‌هایی در بر دارد. بعضی افراد ترجیح می‌دهند از شرکت‌های ترخیص استفاده کنند تا این مراحل را از طرف آن‌ها طی کند. این کار کمی هزینه بیشتر به تاجر تحمیل می‌کند اما به دلیل تخصص بالای این شرکت‌ها و کارشناسان، کار ترخیص میوه و تره بار به سادگی و در زمان کم انجام می‌شود که به نوعی به نفع تاجر خواهد بود.

چرا به کارشناسان آوات نیاز دارید

ما مشکلات تجارت با عراق را برشمردیم و توضیح دادیم که قوانین متغیر و امنیت‌های غیر قابل اتکا باعث می‌شود تاجران زیادی دچار اشتباه شده و ضررهایی را متحمل شوند. به این دلیل وجود متخصصی که بتواند در طول راه بهترین راه حل را به تاجر و نماینده‌ی او توضیح دهد و همیشه در دسترس باشد، کمک بزرگی خواهد بود.

بنابراین بسیاری از افرادی که صادرات میوه و تره بار به عراق را جزو فعالیت‌های تجاری خود به حساب می‌آورند از مشاور استفاده می‌کنند تا موفقیت بیشتری به دست آورند. وجود مشاور، احتمال موفقیت صادرات به عراق را بالا می‌برد. ما در بازرگانی آوات با سال‌ها تجربه در این زمینه آماده‌ی خدمت رسانی به شما صادرکنندگان گرامی هستیم. تنها کافی ست با ما تماس بگیرید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *