صادرات و واردات

چرا بازار صادرات میوه و تره بار به قطر رونق دارد؟

قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه کرد که قطر در زمینه کشاورزی فعالیت چندانی ندارد. این کشور زمین های بی برکتی داشته و توانایی تولید محصولات غذایی کافی برای رسیدگی به همه مردم خود را ندارد پس هر ساله سرمایه زیادی را برای خرید مواد لازم از کشورهای دیگر و وارد کردن آن ها به کشور خود صرف می کند که به کشورهای دیگر اجازه می دهد به صادرات میوه و تره بار به قطر اقدام کنند.

مسئله قطر با زمین های خشک تمام نمی شود و باید به این مسئله هم توجه کرد که قطر بسیار کوچک است و خشکی کمی دارد که تولید میوه و تره بار و سایر مواد غذایی را سخت تر می کند.

از طرفی ایران نه تنها مشکلی در تولید مواد غذایی نداشته، بلکه تولیدات سالانه ما در حدی است که مشکلی برای صادرات زیاد میوه و تره بار و دیگر محصولات غذایی نداریم و از آن جایی که ایران فاصله کمی تا قطر دارد و روابط بسیار نزدیک سیاسی با این کشور دارد، گزینه مناسبی برای روابط تجاری می باشد.

البته مثل هر نوع تجارت دیگری رقبایی برای صادرات به قطر وجود دارد که ایران با فروش محصولات غذایی با کیفیت، خودش را به عنوان یکی از رقیب های قدرتمند در رقابت صادرات میوه و تره بار به قطر معرفی کرده است، هر چند جای زیادی برای پیشبرد تجارت بین ایران و قطر وجود دارد.

برای صادرات موفق به قطر باید چه شرایطی را داشته باشیم؟

۱ – ارتباط برقرار کردن با شریک تجاری خود در قطر اولین ضرورت صادرات به این کشور است. این ارتباطات می تواند از طریق دو زبان انگلیسی و عربی انجام شود و اگر تاجر شخصا نمی تواند به دو زبان صحبت کند، وجود فردی مسلط که توانایی ترجمه داشته باشد، ضروری خواهد بود.

آشنایی با بازار میوه و تره بار قطر برای صادرکنندگان این محصولات ضروری است.

۲ – صادرات میوه و تره بار به قطر زمانی ممکن می شود که تاجر بتواند قوانین تجاری این کشور را رعایت کند و مطمئن شود که در حین تجارت دچار تخلفی نمی شود. پس مسلط بودن تاجر یا مشاور به او به تمام قوانین تجاری قطر لازمه این نوع صادرات است.

۳ – فرهنگ عامه مردم در کشور قطر و باورهای این افراد از جمله مسائلی است که در تجارت اهمیت دارد. معرفی محصولات باید در این چارچوب باشد و فرهنگ مردم قطر را زیر سوال نبرد. از آن جا که این مردم مشتری های بالقوه برای تجارت شما هستند باید بتوانید محصول خود را در بین آن ها ثابت کنید و این کار فقط با شناخت فرهنگ آن ها امکان پذیر است.

۴ – کامل کردن اسناد تجاری لازم و گرفتن استانداردهای ضروری برای صادرات به قطر لازم است.

چرا برای صادرات میوه و تره بار به قطر وجود یک مشاور متخصص لازم است؟

برای صادرات میوه و تره بار باید به بازار محلی قطر مسلط باشیم و محیط و معاملات آن را بشناسیم. تا حد زیادی می توانیم با وبگردی و مراجعه به سایت های مختلف از این مساله آگاه شویم. اما برای تسلط کامل به این موضوع فقط دو روش مورد اطمینان وجود دارد. راه اول رفتن تاجر به این کشور و مشاهده بازار این کشور از نزدیک است. که اطلاعات کلی را اختیار او می گذارد و بعد از چند بار تجارت، به این کار مسلط می شود. این روش به صورت آزمون و خطا است و علاوه بر مخارج اولیه ای که به تاجر تحمیل می کند، می تواند باعث ضرر مالی او در حین صادرات میوه و تره بار به قطر شود چون قبل از تسلط کامل به اوضاع بازار قطر، احتمال اشتباه وجود خواهد داشت.

روش دیگر مشاوره گرفتن و پرسیدن این نکات از فرد متخصصی است که از قبل در این موارد آگاهی کافی دارد و می تواند شما را از تکرار اشتباهات شناخته شده بازدارد.

این افراد متخصص می توانند تا قبل از تسلط کامل شما بر نحوه تجارت با قطر با شما در ارتباط باشند و در این مورد به شما کمک کنند.

واقعیت این است که حتی بعد از سال ها تجربه در صادرات میوه و تره بار به قطر نیز بهتر است هر از چند گاهی با مشاوران معتبر ارتباط برقرار کنید تا با تغییراتی که در قوانین یا ارتباطات سیاسی و دیگر موارد مهم تجاری پیش آمده، آشنا شوید. چون تغییرات غیر قابل اجتناب خواهد بود و تاجر باید دانش خود را به روز نگه دارد تا بتواند تجارت خود را گسترش دهد.

برای صادرات میوه و تربه بار باید از فردی آگاه مشاوره گرفت.

چه نکات مهمی را باید در صادر کردن میوه و تره بار به مقصد قطر در نظر بگیریم؟

۱ – بهترین و با کیفیت ترین نوع محصول را انتخاب کنید. هر چند قطر خود محتاج دریافت محصولات کشاورزی از کشورهای دیگر است اما به دلیل رقابت های بالا در گرفتن قراردادهای تجاری این کشور، کیفیت محصول اهمیت خیلی بالایی خواهد داشت.

۲ – برای صادرات میوه و تره بار به قطر باید دقت زیادی به نحوه بسته بندی آن ها داشته باشید. این کشور پیشرفته و ثروتمند است و همانقدر به کیفیت توجه نشان می دهد، ظاهر را نیز مهم می داند.

پس بسته بندی دلنشین توجه افراد موجود در بازار را جلب می کند و باعث می شود مشتری ها به میوه و تره بار مورد نظر، شانسی برای اثبات کیفیت بدهند. اگر ظاهر و بسته بندی میوه و تره بار ایرانی به اندازه کافی قوی نباشد، مشتری ترجیح خواهد داد محصول دیگری را تهیه کند.

۳ – رنج قیمت محصولات مشابه کشاورزی در قطر را بررسی کنید. قیمت های زیاد باعث فروش نرفتن محصولات می شود و دید مردم را نسبت به برند شما بد می کند.

۴ – در زمان صادرات میوه و تره بار به قطر باید تمام تمهیدات نگهداری از آن ها را تهیه کنید تا مطمئن شوید قبل از رسیدن به مقصد و سود دهی از بین نروند.

مراحل صادرات میوه و تره بار به قطر

اول بازار قطر را از هر نظر بررسی کنید و به مطمئن شوید که به اندازه کافی با محیط آن آشنایی دارید.

بعد از آن شریک کاری آینده خود را پیدا کنید. شما می توانید شخصا محصولات خود را در بازار قطر ارائه کنید اما راه مطمئن تر و آسان تر این است که شریک تجاری در قطر داشته باشید که بار میوه و تره بار را از شما خرید کرده و بعد آن را توزیع کند.

مراحل بعدی شامل سپردن بار به یک شرکت معتبر حمل و نقل و گذراندن آن از گمرک و در نهایت تحویل آن به مشتری می باشد.

موضوع پیشنهادی: صادرات میوه به قطر

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *