برای پاسخ دادن به این سوال که چرا صادرات میوه خشک به عراق گزینه تجاری مناسبی است ، باید دو قسمت جداگانه در متن را بررسی کنیم. اول : چرا میوه خشک گزینه خوبی برای فروش در داخل یا خارج کشور می باشد؟ دوم : چرا کشور عراق؟ میوه های خشک ایرانی از محصولات محبوب بین مردم عراق می باشد. در جواب قسمت اول چند دلیل را می توان بیان کرد. صادرات میوه خشک به عراق بسیار آسان تر و کم ضررتر از صادر کردن میوه معمولی است ، چون خیلی از میوه ها حتی اگر تا زمان تحویل به مشتری در سردخانه باشند خراب شده و غیر قابل مصرف می شوند. پس دور ریز زیاد میوه ها یک عامل ضرر برای تاجران میوه است که با خشک کردن میوه ها این مشکل برطرف می شود.

مشکل بعدی سنگین بودن و حجم زیاد میوه ها در شکل طبیعی آن ها است. بار زدن و ارسال میوه ها به خارج از کشور کار زمان بر ، هزینه دار و ریسک دار است چون میوه ها می توانند در جریان جابه جایی صدمه ببینند اما در صادرات میوه خشک به عراق ، وزن میوه های خشک شده به شدت کمتر است و به دلیل سبک بودن این نوع میوه حمل آن راحت انجام می گیرد و حتی ارزان تر تمام می شود.

نکته بعدی در مورد این نوع میوه محبوبیت آن در کشورهای خارجی از جمله عراق است. میوه خشک شده را می توان به عنوان هر دوی میان وعده و تنقلات استفاده کرد با این مزیت که چون میوه ها از مواد طبیعی هستند ، هیچ نوع چربی ، شکر یا مواد مضر دیگر ندارند و افراد دوست دارند از این خوراکی های طبیعی و سالم استفاده کنند.

به قسمت اول سوال چرا صادرات میوه خشک به عراق جواب دادیم. حالا باید به این سوال جواب دهیم که چرا کشور عراق به عنوان مقصد انتخاب شده؟ عراق چه مزیتی دارد که باعث می شود صادرات میوه خشک به آن انتخاب خوبی باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بسیاری از کشورها پتانسیل زیادی برای صادر کردن این میوه خشک ندارند چون تولید این محصول در کشور مقصد به اندازه کافی وجود دارد. در کشورهای دیگر نیز رقابت برای صادرات میوه خشک بالا می باشد و یا چون روابط سیاسی یا تجاری ایران با کشور مقصد مناسب نیست در نتیجه صادرات به این کشورها به اندازه صادرات میوه خشک به عراق سوددهی ندارد. اگر بخواهیم کشورهایی که فروش میوه خشک به آنها آسان و امکان پذیر است را لیست کنیم و آن لیست را به برترین ها محدود کنیم می بینیم که در لیست سه کشوری که صادرات میوه خشک به آنها سوددهی بالایی دارد ، اسم عراق هم به چشم می خورد. چون عراق کشور همسایه است که ارسال محصولات را آسان تر می کند ، همینطور تقاضای بازار این کشور برای میوه خشک بالا است که سوددهی آن را چند برابر می کند.

میوه های خشک وزن خیلی کمتری به نسبت میوه ها در شکل اصلی دارند.

صادرات میوه خشک به عراق

 

شرایطی که برای صادرات میوه خشک به عراق باید فراهم باشد:

قبل از هر چیز باید میوه خشک سالم و با کیفیتی را به بازار ارائه دهید. برای اثبات کیفیت محصولات میوه خشک ، محصولی که ارائه می کنید باید نشان استاندارد داشته باشد.

علاوه بر ثابت کردن کیفیت کار به مشتری ها و خریدارهای محصول ، باید به ظاهر آن هم توجه زیادی نشان دهید. امروزه بازار پر از محصولات رنگارنگ و زیباست و اگر ظاهر کار را در اولویت قرار ندهید احتمال شکست کار بالا خواهد بود. صادرات میوه خشک به عراق در بسته بندی های خاص و طرح های درخشان باعث می شود افراد بیشتری به خصوص بچه ها به آن ها علاقمند شوند و در نتیجه فروش محصول بیشتر شود.

آخرین مطلبی که باید در زمان تجارت میوه خشک در نظر بگیرید این واقعیت است که هر چقدر هم که کیفیت محصول شما بالا باشد اگر قیمت آن در سطح توان مالی عمده مردم نباشد باعث ضرر می شود. باید مطمئن شوید که میوه های خشک شده را با قیمت مناسب به بازار ارائه کنید.

ظاهر میوه های خشک شده در فروش آنها تاثیر زیادی دارد.

مقاله مرتباط: صادرات میوه به عراق

چه عواملی ممکن است باعث افزایش و یا کاهش قیمت میوه شود؟

در بالا اشاره کردیم که برای صادرات میوه خشک به عراق لازم است قیمت آن را منصفانه و در سطح توقعات عامه مردم نگه داریم. اما با این وجود عواملی وجود دارد که خارج از دسترس تاجران است و در قیمت محصولات اثر می گذارد پس تاجر باید با آگاهی از این موارد سعی کند قیمت را کنترل کند.

عامل 1 – قیمت دلار و ارز همیشه در تغییر است. ما می دانیم که معیار برای معاملات بین المللی دلار است بنابراین کاملا واضح است که با تغییر ارزش این واحد ارزی ، تمام هزینه های برآورد شده برای تمام معاملات تجاری نیز تغییر می کند.

عامل 2 –صادرات میوه خشک به عراق از تجارت های پر سود می باشد. چون میوه های ایرانی در این کشور کمتر دیده می شود. این یکی از مسائلی است که در قیمت و سوددهی صادرات میوه خشک تاثیر زیادی دارد. اگر کشور مورد نظر منبع تولید میوه خشک نباشد ، آنگاه تقاضا بیشتر می شود و هر گاه تقاضا از عرضه محصول بیشتر باشد به طور طبیعی قیمت محصول بالا می رود.

عامل 3 – فاکتور بعدی که در قیمت و فروش میوه های خشک شده در کشورهای دیگر از جمله عراق تاثیر زیادی دارد ، میزان سالم بودن و کیفیت میوه ها است. در زمان صادرات میوه خشک به عراق اگر محصول شما کیفیت خیلی خوبی داشته باشد می توانید آن را با قیمت بیشتری نسبت به بقیه برندهای میوه خشک بفروشید.

عامل 4 – عوامل زیادی برای بیان وجود دارد. مثلا قبلا بیان کردیم که اگر بسته بندی و ظاهر زیبایی نداشته باشد ، مردم عامه به محصول مورد نظر علاقه مند نمی شوند. ولی اگر علاوه بر کیفیت به زیبایی آن هم اهمیت دهید و بتوانید رضایت بازار هدف را به دست آورید آن گاه می توانید به راحتی قیمت بیشتری برای محصولات میوه خشک خود دریافت کنید.

در نهایت باید بیان کنیم که در حال حاضر صادرات میوه خشک به عراق و سایر کشورهای جهان از طرف ایران در سطح پایینی است و ایران سهم چندانی در این تجارت جهانی ندارد اما هر ساله این تجارت پیشرفت کرده و ایران محصولات بیشتری را صادر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ