صادرات و واردات

چرا صادرات نمک به گرجستان انجام می شود؟

صادرات نمک به گرجستان

نمک ماده ای ارزشمند است که در بسیاری از کشورها تولید نمی شود یا مقدار تولید آن بسیار کمتر از سرانه مصرف مردم آن کشور است. در این موارد، کشورها اقدام به خرید نمک های مختلف از دیگر کشورها می کنند تا نیاز خود را برطرف کنند. صادرات نمک به گرجستان نیز در همین شرایط انجام می شود. در واقع کشور گرجستان به دلیل نداشتن معدن نمک نیاز دارد تمام نیاز نمک خوراکی و صنعتی خود را از کشورهای دیگر تهیه کند که ایران نیز بخشی از این تجارت را بر عهده دارد.

نمک به صورت سنگ نمک و یا نمک های خوراکی بسته بندی شده به کشور گرجستان فروخته می شود که هر کدام شرایط خاص خود را برای نگهداری و انتقال دارد.

دلیل اصلی که نمک ایران طرفداران زیادی در کشورهای خارجی این است که نمک ایرانی قیمت خوبی دارد و از طرفی کیفیت آن بسیار بالا است. از طرفی معادن ایران بیش از حد نیاز ایرانیان نمک تولید می کنند و می توان مقدار اضافه آن را صادر کرد.

صادرات نمک به گرجستان

برای صادرات نمک به گرجستان باید چه نکاتی را رعایت کرد:

۱ – نمک خوراکی که برای گرجستان ارسال می شود باید از تمام فیلترهای بهداشتی گذشته باشد و استانداردهای لازم را داشته باشد. برای عبور هر ماده خوراکی به ویژه نمک از گمرک گرجستان، وجود این مجوزها لازم است.

نمک خوراکی صادراتی باید تمام استانداردها را به دست آورد.

۲ – درصد خلوص در نمک های صادراتی باید تعیین شده باشد.

۳ – روش رساندن بار نمک به گرجستان را تعیین کنید.

گرجستان با ایران هیچ مرز مشترکی ندارد و بین این دو کشور دریا یا دریاچه ای نیز وجود ندارد. پس تاجران ایرانی برای صادرات نمک به گرجستان باید از زمین یا هوا استفاده کنند تا بار خود را به مقصد تحویل بدهند. از آن جایی که برای رساندن بار از ایران به گرجستان فقط کافی است از یکی از دو کشور ارمنستان یا آذربایجان عبور کرد و این دو کشور چندان پهناور نیستند، می توان راه زمینی را راه اصلی تجارت بین ایران و گرجستان در نظر گرفت. در این روش راه کمی طولانی تر از روش دیگر است اما همانطور که گفته شد فاصله چندان زیاد نیست و تاجران می توانند با یک برنامه درست از جاده استفاده کنند و کالاهای خود را به موقع تحویل بدهند. از طرفی استفاده از کامیون های مختلف برای جا به جا کردن بار نمک به گرجستان ارزان تر حساب می شود و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

از طرفی صادرات نمک به گرجستان با هواپیما می تواند در مقیاس خیلی بزرگتری انجام شود. از آن جا که نمک یک محصول سنگین بوده و تجارت آن در مقیاس بالا نیازمند وسیله انتقالی قدرتمند است، می توانید مقدار زیاد آن را با هواپیما منتقل کنید. سرعت رساندن بار نمک به گرجستان با هواپیما بسیار بالا است و امنیت بار نمک نیز تا حد زیادی بیشتر است.

نمک های خوراکی صادراتی در بسته بندی های زیبا ارائه می شوند.

۴ – نمک های خوراکی در بسته بندی های زیبا ارائه می شوند و برای اینکه بار شما بتواند در بازار گرجستان رقابت کند باید بسته بندی مناسب و درخوری داشته باشد تا بتواند فروش مناسبی داشته باشد. همینطور بسته بندی درست نمک به راحتی پاره نمی شود و باعث هدر رفتن نمک نمی شود.

۵ – مهم ترین نکته در صادرات نمک به گرجستان کیفیت بار نمکی است که ارسال می کنید. زمانبندی صحیح، بسته بندی زیبا و دیگر نکات در تجارت نمک اهمیت دارند اما مهم ترین مسئله ای که در روبه روی تاجر نمک وجود دارد، فروش باری با کیفیت است. محصول خوب تجارت شما را تضمین می کند و راه را برای همکاری های آینده باز می کند.

۶ – شرکت همکار خود را به دقت انتخاب کنید. فروش بار نمک به شرکتی معتبر در گرجستان راه تضمینی برای به دست آوردن سود است. اما باید پیش زمینه شرکت مقابل خود را بررسی کنید و از اعتبار آن اطمینان کسب کنید تا در آینده مشکلی در گرفتن سود بار نداشته باشید.

۷ – در صادرات نمک به گرجستان از شرکت حمل و نقلی استفاده کنید که به اندازه کافی سابقه و اعتبار انجام این کار را داشته باشد. چنین شرکتی خدمات لازم را به تاجر ارائه می دهد و مطمئن می شود بار نمک سالم به گرجستان می رسد. به طور مثال بار نمک توسط این شرکت ها بیمه می شود و یا به نمایندگی از تاجر بار نمک را از گمرک خارج می کنند.
چه مسائلی در قیمت نمک صادراتی موثر است:

۱ – کیفیت نمک، نحوه تولید نمک و مورد استفاده نمک: هر چه نمک کیفیت بیشتری داشته باشد افراد بیشتری خواهان خرید آن بوده و در نتیجه قیمت فروش آن بالاتر خواهد بود. علاوه بر این نمک می تواند از طریق دریا تولید شده باشد یا در معدن های نمک بارگیری شده باشد. همینطور اینکه صادرات نمک به گرجستان به چه منظوری انجام می شود نیز در قیمت آن موثر است. آیا نمک برای مصارف صنعتی بوده یا خوراکی و یا در دامپروری استفاده می شود؟ هر مورد استفاده ی نمک های صادراتی قیمت متفاوتی دارد که تاجر باید اطلاعات دقیقی درباره انواع نمک داشته باشد.

۲ – فاصله دقیقی که بار نمک باید طی کند در اندازه کرایه ای که تاجر نمک می پردازد تاثیر مستقیم دارد.

۳ – تاجر نمک انتخاب می کند که از طریق جاده نمک خود را جا به جا کند یا از طریق آسمان. هر کدام از این روش ها مزایا و نکات منفی خود را دارد و هر کدام هزینه های خاصی را به تاجر القا می کند. تاجر شرایط کاری خود را برآورد می کند و تصمیم می گیرد که برای صادرات نمک به گرجستان از چه راهی استفاده خواهد کرد.

۴ – بیمه کردن بار نمک

۵ – استفاده از خدمات و جزییات دیگر مثل ترخیص نمک از گمرک و غیره

۶ – محصول به صورت سنگ نمک صادر می شود یا در کیسه های مخصوص؟ شاید این امر مهم به نظر نرسد اما معمولا خریداران ترجیح می دهند نمک خود را به صورت بسته بندی تحویل بگیرند و تبدیل سنگ نمک به نمک معمولی خود هزینه هایی برای تاجر ایجاد می کند.

ایران جزو کشورهای برتر در تولید انواع نمک است و این موضوع به تاجران ایرانی فرصت زیادی برای تجارت این ماده می دهد.

موضوع پیشنهادی: کالاهای صادراتی ایران به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *