صادرات و واردات

قوانین واردات کالا

قوانین واردات کالا

قوانین واردات کالا یکی از جنبه‌های مهم اقتصادی در هر کشور است. برای اینکه بتوانیم واردات بهتری در زمینه کالا داشته باشیم بهتر است به قوانین واردات واقف باشیم. اگر به قوانین واردات کالا آشنایی نداشته باشیم باید واردات کالا را زیر نظر کارشناسان با تجربه در زمینه اقتصاد، انجام دهیم. انجام دادن کار واردات زیر نظر شرکت‌های اقتصادی که در زمینه حمل و نقل و ترخیص کالا تجربه دارند سبب می‌شود که در زمینه واردات کالا کمتر متضرر شویم.

مزیت‌های واردات کالا

 

قوانین واردات کالا
قوانین واردات کالا

در صورتی که با صنف کار نمی‌کنید و به تازگی وارد میدان واردات کالا شده‌اید و به دنبال سود هستید بهتر است قوانین واردات کالا را مطالعه کنید تا تشخیص دهید واردات چه نوع کالایی سودآورتر است. برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب نوع کالای وارد شده باید آگاه بود که فروش کالا از واردات آن اهمیت بیشتری دارد.

بنابراین باید برای فروش کالای وارداتی، قوانین را بدانید تا در مسئله فروش به مشکل برخورد نکنید. برای شناخت کالای پر فروش، بهتر است بدانید که کالا باید فروش فصلی نداشته و مدت انقضا آن مشخص باشد. کالای مورد نظر نباید تخصصی و فنی باشد و حتی ممکن است زود از مد برود.

کالا باید مبالغ انبارداری برای پرداخت نداشته باشد و اگر نیازمند مجوز است، برای مجوز آن اقدام شود. بنابراین افرادی که تصمیم دارند به واردات کالا بپردازند اما مشتری و بازار خاصی برای فروش ندارند باید نمونه کالا تهیه کرده و در زمینه مشتری یابی اقدام کنند.

کارت بازرگانی

اولین موردی که در قوانین واردات کالا اهمیت دارد. داشتن کارت بازرگانی است. کارت بازرگانی سندی است که با داشتن آن، می‌توان در واردات و صادرات کالا فعالیت کرد. کارت بازرگانی را اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان‌ها، به نام کسانی که متقاضی امر تجارت هستند صادر می‌کند. مطابق قوانین، افراد زیر نیازمند کارت بازرگانی هستند.
شرکت‌های تعاونی، ملوانان شاغل در شناورهای سواحل ایران، پیله‌وران، کارگران ایرانی شاغل در خارج، کالاهایی که ورود آنها به تشخیص گمرک نیازمند فروش نیست. کالاهای مسافری، کالاهایی که با پست وارد می‌شوند. کتابها و نشریات داخلی، مواردی هستند که نیازمند داشتن کارت بازرگانی هستند و این در قوانین واردات کالا  و همچنین صادرات کالا ذکر شده است.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد کارت بازرگانی به مقاله ی  مراحل دریافت کارت بازرگانی نگاهی بیندازید.

چگونه مجوز واردات کالا بگیریم؟

برای واردات کالا باید قوانین واردات کالا رعایت شود. در ابتدا باید مجوز فروش دریافت کنیم. داشتن مجوز فروش جزو قوانین واردات کالا است. مجوز فروش عبارت از موافقت با واردات کالا است که در طی یک پروفرما اظهار شده و موافقت برای ورود کالا را مد نظر قرار می‌دهد. برای دریافت مجوز ورود باید مدارک مورد نیاز در این زمینه را ارائه دهیم.

۱-درخواست کتبی وارد کننده برای گرفتن مجوز ورود مواد اولیه در زمینه غذا و آشامیدنی که در سربرگ شرکت آمده باشد و مهر و امضای مدیرعامل را داشته باشد.
۲-کامل کردن چک لیست درخواست مجوز ورود مواد غذایی و آشامیدنی
۳-پیش فاکتور و دو برگ از تصویر آن در سربرگ تولید کننده و یا ذینفع در این زمینه. شماره و تاریخ پروفرما، نام کامل آن و نام شرکت و کشور تولید کننده، وزن یا تعداد کالا و مبدا حمل و نام تجاری و نام شرکت کننده آن.

چگونه مجوز ترخیص کالا بگیریم؟

ترخیص کالا یا محموله توجه کردن به نوع کالا، وارد کننده آن و مدارک ارائه شده به روش‌های مختلف انجام می‌شود. برای اینکه در زمینه ترخیص کالا بهتر عمل کنیم باید قوانین واردات کالارا بدانیم. ترخیص مواد اولیه تولید کالا، ثبت شده و پروانه بهداشتی ورود معتبر است.

نام کالا، کارخانه و کشور تولید کننده آن در فاکتور و گواهی بهداشت، با پروانه بهداشتی و بانک اطلاعاتی آن در سایت سازمان غذا تطبیق داده شود.

صادر کردن مجوز ترخیص کالا اگر قسمت مربوط به آزمایش کالا تکمیل باشد مسئولیت آزمایش مواد اولیه آن و تایید قابلیت مصرف انسانی بر عهده صاحب کالا و مسئول فنی واحد تولیدی خریداری کننده ماده اولیه در زمینه مجوز ترخیص و مصرف است که باید ۳ماه پیش از تمام شدن اعتبار پروانه بهداشتی، آن را تمدید کرد. بنابراین آگاهی از سلسله مرابت ترخیص کالا، مستلزم دانستن  قوانین واردات کالا است.

واردات کالا و سود حاصل از آن

 

قوانین واردات کالا
قوانین واردات کالا

دانستن قوانین واردات کالا و آشنایی به بازار واردات سبب می‌شود کالاهایی که واردات آنها سود بیشتری دارد را بشناسیم. بازار واردات نشان می‌دهد که گوشی‌های هوشمند جزو کالاهای وارداتی پر سود محسوب می‌شوند. این نوع گوشی‌ها در چین کم هستند بنابراین واردات این نوع محصول از چین برای وارد کننده، ارزان تمام خواهد شد.

آشنایی با واردات سبب می‌شود کالاهای دیگری مثل لپ تاپ، گوشی و دیگر ابزارهای الکترونیکی که ارزش زیادی دارند و هزینه تولید آنها کم است، بهتر شناخته شوند. بنابراین با خرید این ابزار به قیمت ارزان و افزایش نرخ آنها، می‌توان سود بالایی به دست آورد. بازی‌هایی که در بازار ارائه می‌شوند از تنوع زیادی برخوردارند و با انتخاب و وارد کردن آنها می‌توان سود زیادی را به دست آورد. لوازم آرایشی از کالاهایی است که می‌توان آن را در زمره کالاهای وارداتی سودمند دانست.

با انتخاب این نوع از کالا و وارد کردن آن به کشور و فروش آن به قیمت بیشتر می‌توان سود زیادی به دست آورد، زیرا در کشور ما متقاضیان این نوع از محصول زیاد بوده و واردات این نوع کالا می‌تواند تجارت سودمندی محسوب شود. لوازم خانگی الکترونیک از کالاهایی است که تولید و ساخت آن به طور عمده انجام می‌شود.

این نوع از کالا متقاضیان بسیار زیادی دارد و تقریبا می‌توان گفت همه افراد در منزل خود از این لوازم استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که این لوازم جزو پرسودترین کالاهای وارداتی هستند. برای فعالیت در زمینه واردات این نوع از کالا، باید قوانین واردات کالا را بدانید تا بتوانید وارداتی داشته باشید که برای شما سود داشته باشد.

کالاهای وارداتی چه مواردی را شامل می‌شوند؟

در ایران، کالاهای زیاد دیگری وجود دارد که شاید ما آنها را نشناسیم اما آشنایی با قوانین واردات کالا، آنها را به ما خواهد شناساند. کالاهای وارداتی انواع مختلف دارند و شناخت آنها ضرورت دارد. بدون آشنایی به قوانین واردات کالا ، نمی‌توان این کالاها را تشخیص داد.

کالاهای وارداتی شامل کالاهای مجاز می‌شوند که صدور یا ورود آنها نیازمند رعایت ضوابط بوده و نیازمند کسب مجوز نیستند. نوع دیگر از کالای وارداتی، کالاهای مشروط هستند که صدور و ورود آنها با کسب مجوز امکان‌پذیر است. این نوع از کالا مثل گندم و یا فیلم‌هایی است که شرط ورود آنها داشتن مجوز است.

نوع دیگر از کالاهای وارداتی کالاهای ممنوع هستند که صدور و ورود آنها طبق شرع اسلام، به اعتبار خرید و فروش آنها و به موجب قانون ممنوع است. برای این نوع از کالاها، می‌توان مشروبات الکلی را مثال زد. بنابراین آگاهی از قوانین واردات کالا، جزو ضروریاتی است که سبب می‌شود وارد کننده از هر لحاظ شرایط بهتری را تجربه کند.

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *